Sanat bir oyundan ibaret aslında.Ellerimizde enstrümanlar nerde nasıl durup,neyi nasıl nereye sokabileceğimizi düşünüp oyalanıyoruz.Aslında sanat neye denir sanat nedir tartışmaları sürekli dillerdedir.Sanat nedir,neler sanat olabilir,nasıl yapılır,kimin için yapılır ..vs.. ve daha bir çok soru.En genel anlamda sanat,yaratıcılığın ve hayalgücünün ifadesi olarak tanımlanır.Günümüz ve ülkemiz insanları için sanat gayet basit ve net bir terim olsada,akademik insanlar ve sanat çevresi sanat kelimesini ne şekilde tanımlayıp,neye sanat diyibileceğini hala düşünmekte.

playingforchange
playingforchange

Sanatın bu derece tartışılır olması evrensel olmasındandır aslında.En basit örneği playing for change oluşumunda onlarca ülke ve tabiri caizse etnik kimlik var,ama hepsi tek bir ağızdan tek bir şarkıyı söylemekte.(bkz: http://www.playingforchange.com/episodes/3/One_Love )-(bkz: bob marley )Bu adamların yaptığı şey muhteşem,hatta o kadar muhteşem ki her dinleyişinizde ağzınız açık bir şekilde vayy anasıını diyebiliyorsunuz.Adeta size ” bakın biz yaptık hiç bir şey imkansız değildir” mesajı vermekte.Dünya genelinde bu oluşuma destek çok fazla,Türkiyede de bu oluşumun bir benzeride oluşmuş durumda.Doğa için çal projesi (bkz: http://www.dogaicincal.com/ ) .Türkiyede böyle bir işin başarılmış olması da muhteşem doğrusu,hele bir bölümünde duyma engelliler için düşünülen sahne muhteşem ötesi.Sanırım Karacaoğlan gibi halk şairlerimizi unutmayan bu insanlara ne kadar ödül versek az.

bob marley
bob marley

Bob Marley var bide,özgürlük ile adi bagdaşmış reggae muziğin babasi.Özgürlük için şarkılar yazmış,hayatının son anına kadar bunu savunmuş.Doğduğum topraklara bakıyorumda şimdi bu ülkede böyle adamlar var mı? yada kadınlar? kaç taneler? nerdeler?.bu tip insanlar bu ülkede genelde kuyuda köşede kalmaya zorlanırlar,ne yazık..Türkiyedeki diğer bir çok destek verdiğim oluşum ise Şiddete karşı müzik oluşumu (bkz: http://siddetekarsimuzik.org/ ).Bu videoya bakarak neden destek verdiğimi anlayabilirsiniz.Mükkemel çocuk korosuyla muhteşem vokal ile Beatles-Hey Jude cover’ı muhteşem nitelikte. (bkz: beatles-imagine ).Beatles da bir o kadar önemlidir dünya için.İmagine şarkısı ve anlamı sanatın ne denli etkili ve dünyaya mesaj verici olabileceğini gözler önüne sermekte.Son olarakta sanatın aslında nerelerde ne amaçla kulanılabileceğini görmek için Noviembre adlı filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.(bkz:http://www.sinemalar.com/film/32548/Kasim/ )Sanat parayla yapılan bi araç değil,halk için ücretsiz yapılan bir amaçtır.

“Dünyayı değiştirmeye çalıştık, başaramadık.Şimdi dünyanın beni değiştirmesini engellemeye çalışıyorum.”