Son yıllarda artık işe yarayacak herşey icat edilmiştir, başka birşey kalmamıştır diye düşünürken her geçen gün yeni yeni şeylerle karşılaşıyoruz. Hayal gücünün sınırı yok, yeni,işlevsel pek çok icat paylaşacagız burada. İlki elektromanyetik endüksiyon sistemi ile taşların ısınmasından faydalanılarak yemek pişirmeyi sağlayan bir tasarımdan bahsedelim.

Taşlar ısınıyor ve üzerlerinde yemek pişiyor, temizlenmesi ise sadece suda yıkanarak kolayca hallediliyor.The Flaming Stone cooker Ki-hoon Yoo tarafından tasarlanmış.Şimdilik ne kadar kullanılır bilinmez.Zira biz milletçe tencereden yemeyi severiz, taşlar ne derece ragbet görür belli değil.

Bu tasarım ise ülkemizden, Türkler tarafından tasarlanan perde kendi kendini temizliyor.TUBİTAK katkılarıyla üretilen perdede nano teknoloji kullanılmış, perde kendi kendini temizlemenin yanısıra ,evdeki kötü kokuları, güneşin zararlı ışınlarını ve mikropları engelliyor.Green Guard adıyla dünya piyasasına giren ve ödül alan , tasarı yurtdışından yoğun talep görüyor.Perdenin hiçbir maddesi ithal değil, herşeyiyle yerli.