Google’a karşı Microsoft + Yahoo
Bildiğiniz gibi Microsoft ve Yahoo, Google‘un GTalk‘ın beta sürümünü yayınlamasının ardından, anında mesajlaşma pazarını da Google’a kaptırmamak için GTalk’ın nihai sürümü çıkmadan önlem almaya karar vermişlerdi.

Nasıl?
Microsoft ve Yahoo arasında varılan anlaşmaya göre, Yahoo Messenger kullanıcıları MSN Messenger (Windows Live Messenger) kullanan arkadaşları ile Yahoo Messenger üzerinden iletişim kurabilecekler..Yahoo Messenger 8.0 sürümüyle MSN Messenger (Windows Live Messenger) desteğiyle geliyor.8.0’in beta sürümü yayınlanmış.Yahoo Messenger with Voice (Version 8.0)
Yeni sürüm pekçok yenilikle geliyormuş:Eğlence* Photo Sharing* LAUNCHcast Radio* Yahoo! Games* IMVironments (Özel arkaplan ve temalar)Kullanışlılık* Plug-in desteği
* Contact Search Bar* Find, Add, Share Friends* Yahoo! Search* File Transfer* Address Book* Stealth SettingsKişiselleştirme* Audibles* Emoticons* Yahoo! Avatars* Display Images* Skinsİletişim* Make Calls From Your PC* PC-to-Phone Calls* Phone-to-PC Calls* Take Yahoo! with You* Webcam* ConferenceYahoo Messenger özellikleri hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.Burada en dikkkat çekici özellikler, plug-in desteği, PC’den telefona ve telefondan PC’ye arama yapabilme özelliği. Etkinliğini test etme şansım olmadı ama güzel bir özellik gibi görünüyor.
Yorumlar
Benim ilk günkü gözlemlerim ise şunlar. Yahoo Messenger – MSN Messenger entegrasyonu hala çok başarılı değil.Öncelikle MSN arkadaşlarınızı Yahoo Messenger’a tekrar tek tek eklemek ve arkadaşlarınızdan kabul beklemeniz gerekiyor.Bunun dışında, MSN’deki kişilerle ilgili yapabilecekleriniz Yahoo kullanan arkadaşlarınıza göre oldukça kısıtlı…Yahoo Messenger’ı Yüklemek için
Yahoo Messenger’ı buradan indirebilirsiniz. Ancak bu daha önceki Yahoo yazılımlarında olduğu gibi sadece Yahoo Messenger’ı indirmenizi ve kurmanızı sağlayan bir ön kurulum paketi. Dosya boyutu sadece 398 KB.Kurulum paketinin tamamını indirmek isterseniz 9.6 MB’lık paketi buradan temin edebilirsiniz.