Yeni Dalga’nın öncü isimlerinden Eric Rohmer’in yazıp yönettiği sinema filmi “Ma nuit chez Maud“, 1969 senesinde vizyona girdi. En İyi Yabancı Film ve En İyi Senaryo dallarında Oscar’a aday gösterilen film, Rohmer’in Altı Ahlak Öyküsü’nün üçüncü filmi. Filmde Jean-Louis Trintignant, Françoise Fabian, Marie-Christine Barrault ve Antoine Vitez gibi isimler rol alıyor.

Kadın-erkek ilişkilerinin ‘üçüncü kişisi din’ bakış açısıyla çekilen “Ma nuit chez Maud”, Rohmer’in başyapıtı olarak biliniyor. Çekimleri Fransa’da yapılan film, her pazar günü kiliseye giderek ibadetini yerine getiren Jean Louis adındaki bir adamın kadınlarla yakınlaşmasını konu ediniyor.

Uzunca bir zaman yurt dışında yaşamış olan Jean Louis, nihayet ülkesine dönmüş, kendine sakin ve düzenli bir yaşam kurabilmiştir. Sıkı bir Katolik olan Jean Louis, her pazar gittiği kilisede gördüğü sarışın bir kadından hoşlanmış ve onunla evlenmeye karar vermiştir. Ancak genç adamın bu planı, eski okul arkadaşı Vidal’ın onu Maud’da kalmaya davet etmesiyle alt üst edecektir.1963’te “The Bakery Girl of Monceau“, yine 63’te “Suzanne’s Career“, 1967’de “La Collectionneuse“, 1969’da “Ma nuit chez Maud”, 1970’te “Claire’s Knee” ve 1972’de “Love in the Afternoon“.