5 Ekim 1975, İngiltere doğumlu Kate Elizabeth Winslet, 1939 doğumlu aktör Roger Winslet ve Sally Bridges Winslet‘in evliliklerinden olan ikinci çocuktu. Oyuncu Anna Winslet ve yine oyuncu olan Beth Winslet ile en son doğan Joss Winslet, henüz çocukken Kate’in sinemaya olan ilgisini yükseklerde tutmuştu. 1986 yılında İngiltere’de bulunan Redroofs Theatre School‘da oyunculuk dersleri alan Winslet, ilk deneyimini ünlü eserlerin uyarlandığı tiyatrolarda ve TV reklamlarında kazandı.1991 yılında “Shrinks” adlı TV dizisinin bir kaç bölümünde figüran olarak yer aldı. Aynı yıl 6 bölümlük ömrü olan bilim-kurgu dizisi “Dark Season“un 6 bölümünde ‘Reet‘ karakterini canlandırdı. Sette, dizinin iki bölümünde rol alan Stephen Tredre ile tanışan Winslet, Tredre ile birlikte olmaya başladı.

1992 yılında Diarmuid Lawrence‘nin yönetmenliğini yaptığı “Anglo Saxon Attitudes“de ‘Caroline Jenington‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl 2 sezonluk “Get Back” adlı komedi serisinin 1. sezonunun ilk bölümü, 2. bölümü ve 7. bölümünde yer aldı. 1 yıl sonra, 23 sezonu tamamlayan dizi “Casualty“nin 7. sezon, 21. bölümünde yer aldı.1994 yılında Winslet’in ilk sinema filmi “Heavenly Creatures” vizyona girdi. Peter Jackson‘un yönetmenliğini yaptığı film, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar adayı oldu. Filmde ‘Juliet Hulme‘ karakterini canlandıran Winslet, Yeni Zelandalı aktris Melanie Lynskey‘le başrolde yer alıyordu. 1995 yılında Michael Gottlieb‘in yönetmenliğini üstlendiği fantastik film “A Kid in King Arthur’s Court“ta ‘Prenses Sarah‘ karakterini canlandıran Winslet, aynı yıl Tayvanlı yönetmen Ang Lee‘nin yönetmenliğini üstlendiği “Sense and Sensibility“de Emma Thompson, Alan Rickman ve Hugh Grant birlikte başrolde yer aldı. Winslet, henüz 20 yaşındayken ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında ilk Oscar adaylığını da kazanmış oldu.Bu başarı, Winslet’in sinema kariyerindeki yükselişlerinden ilkiydi ve Winslet, onlarca film teklifi alıyordu. Birlikte olduğu Tredre ile yollarını ayıran Winslet, 1996 yılında Christopher Eccleston ile “Jude” adlı filmde rol aldı. ‘Sue Bridehead‘ karakterine can verdiği filmin yönetmeni, İngiliz sinemacı Michael Winterbottom idi.1996 yılında Winslet, William Shakespeare‘in ünlü bir oyununun sinema uyarlamasında yer alacaktı. Kenneth Branagh‘ın yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı “Hamlet“. ‘Hamlet“i oynayan Branagh, Winslet’e de ‘Ophelia‘yı yakıştırmıştı. Film, 4 daqlda Oscar adayı oldu.O sene, Winslet, 4 yıl birlikte olduğu Stephen Tredre‘nin kanserden öldüğünü öğrendi.
1997 yılında Winslet, kariyerinin zirve filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıktı; “Titanic“. Terminator serisinin yaratıcısı Kanadalı yönetmen James Cameron‘un yönetmenliğini üstlendiği filmde Leonardo DiCaprio ile başrolde yer alan Winslet, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a aday oldu. Film, 11 dalda Oscar kazandı.1998 yılında Fransız aktör Saïd Taghmaoui ile “Hideous Kinky” adlı yapımda yer aldı. Filmin kamerarkasında ‘yönetmen asistanı’ olarak görev alan Jim Threapleton‘la 22 Kasım ’98’de dünyaevine giren Winslet, bir çocuk sahibi oldu.

1999 yılında “Faeries” adlı animasyon filmde ‘Brigid‘ karakterini seslendirdi. Aynı yıl Harvey Keitel ile “Holy Smoke” adlı yapımda başrol oynadı.2000 yılında Chicagolu yönetmen Philip Kaufman‘ın yönetmenliğini üstlendiği dönem filmi “Quills“de yer aldı. Film, 3 dalda Oscar adayı oldu.2000 yılının sonuna doğru Threapleton ile boşanma kararı alan Winslet’in 2001 yılındaki ilk projesi “War Game” adlı animasyon yapımında ‘Annie‘ karakterini seslendirmesi oldu.2001 yılında yönetmen Sam Mendes‘le birlikte olmaya başlayan Winslet, Michael Apted‘in yönetmenliğini üstlendiği “Enigma” adlı filmde yer aldı. “Christmas Carol: The Movie” adlı animasyon filmde ‘Belle‘ karakterini seslendiren Winslet, Richard Eyre‘nin yönettiği “Iris” adlı yapımda ‘Iris Murdoch‘un gençliğini canlandırdı. Hugh Bonneville, Judi Dench ve Jim Broadbent‘in rol aldığı yapım, Winslet’e ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getirdi.24 Mayıs 2003 tarihinde birlikte olduğu Mendes‘le dünyaevine giren Winslet, bir çocuk sahibi daha oldu. Aynı yıl Max Newsom‘un yazıp, yönettiği “Plunge: The Movie”de ‘Clare‘ karakterini canlandırdı. Yine aynı yıl İngiliz yönetmen Alan Parker‘in yönetmenliğini üstlendiği “The Life of David Gale“de rol aldı. Charles Randolph‘un senaryosunu yazdığı filmde Kevin Spacey ve Laura Linney de yer aldı.2004 yılına gelindiğinde Winslet, kariyerinin bir diğer zirve filmini, “Eternal Sunshine of the Spotless Mind“i sundu. Michel Gondry‘nin yönettiği filmde, Winslet’in yanısıra, Jim Carrey, Kirsten Dunst, Elijah Wood, Mark Ruffalo ve David Cross gibi isimler de yer alıyordu. Film, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar’a layık görülürken, Winlet’e de ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getirdi.

Yine 2004 yılında “Pride” adlı komedi filminde ‘Suki’ karakterini seslendirirken, Marc Forster‘in yönetmenliğini üstlendiği “Finding Neverland“da Johnny Depp ile başrol oynadı.2005 yılında “Romance & Cigarettes” müzikal filmde James Gandolfini ve Susan Sarandon ile birlikte rol aldı.2006 yılında Kaliforniyalı yönetmen Todd Field‘in yönettiği “Little Children“de yer aldı. Winslet’e ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getiren filmde Patrick Wilson ve Jennifer Connelly de rol alıyordu.Aynı yıl Sean Penn ve Jude Law ile “All the King’s Men” ve Cameron Diaz ve yine Jude Law ile “The Holiday” adlı yapımlarda rol alan Winslet, “Flushed Away” adlı animasyonda ‘Rita’ karakterini seslendirdi.2007 yılında Fransız yönetmen Luc Jacquet‘in yönettiği “Le renard et l’enfant” (The Fox & the Child) adlı yapıma, ‘görünmeyen konuşmacı’ olarak sesini verdi. Filmin İngilizce seslendirmesinde yer aldı.2008 yılına geldindiğinde, defalarca aday olduğu Oscar Ödülü’ne “The Reader” ile sahip oldu. Hemen ardından 3 dalda Oscar adayı olan “Revolutionary Road” geldi. Eşi Sam Mendes‘in yönetmenliğini yaptığı filmde Winslet, “Titanic“ten sonra DiCaprio ile bir kez daha başrolde yer aldı.