The Descent
The Descent

Korku filmlerinde bir grup arkadaşın bir yere gidip teker teker ölmesi klişesi artık fazlasıyla sıkmıştır. Korku filmi severlerin artık aşina olduğu bu konu farklı şekillerde işlenince farklı etkiler yapabiliyor. Neil Marshall’ın yönetmenliğini yaptığı film 2005 yılında çekilmiş. The Descent 6 maceracı kız arkadaşın keşfedilmemiş bir mağaraya gidip orada yaşadıklarını anlatıyor.Filmin hemen başında gösterilen sahnede ise kızların arasında arkadaşlık dışında nasıl bir çekişme olacağınında sinyalleri veriliyor. Sarah ile Juno arasında olan rekabet filmin ilerleyen sahnelerine fazlasıyla yansıyor.Sarah (Shauna Macdonald)‘ın geçirdiği kazada ailesini kaybetmesiyle dramatik bir giriş yapan film daha sonra 6 kız arkadaşın Natalie Mendoza (Juno), Alex Reid (Beth), Saskia Mulder (Rebecca), Nora Jane Noone (Holly) ve MyAnna Buring (Sam) toplanıp mağaraya gitme öncesi muhabbetlerine geçiyor. Mağaraya girdikten sonra karanlığa gömülen sahneler mağarada çıkış yollarının kapanması ve mahsur kalmalarıyla klostrofobik (kapalı yerde kalma korkusu) bir filme dönüşüyor.

The Descent
The Descent

Mağaradan çıkış yollarını arayan arkadaşlar bir süre sonra mağarada kendilerinden başka canlıların olduğunuda anlıyorlar. Filmi daha fazla açık etmemek için ilerisini filmi izleyerek görmenizi tavsiye ederim Filmin çok başarılı atmosferi sayesinde gerilimi sonuna kadar yaşıyorsunuz . Ayrıca o denli zor bir durumda kızların yardımlaşmak yerine birbirlerine sırt çevirmeleri filme ayrı bir enteresanlık katıyor .

The Descent
The Descent

Filmin dış çekimleri İskoçya ‘da, iç çekimleri ise Londra yakınlarındaki Pinewood Stüdyolarındagerçekleştirilmiş. Yapımcılar gerçek bir mağaranın tehlikeli olabileceğini düşündükleri için filmi stüdyoda çekmeye karar vermişler. Güzel bir gerilim filmi izlemek istiyorsanız The Descent (Cehenneme Bir Adım) sizi tatmin edecektir. Ayrıca filmin ikincisininde çekimleri sürüyor.

The Descent
The Descent