1
1

9 Aralık 1953 doğumlu aktör, yönetmen ve yapımcı; John Gavin Malkovich Illınois, Amerika doğumlu. Babası yayıncı, annesi ise yerel bir gazetenin yazarı. Hırvat asıllı bir ailenin çocuğu. Lise’de atletizmle uğraştı. Illinois Üniversitesinden Doğu Illinois Üniversitesine tranfer olduğunda sadece bir dönem çevre bilimiyle ilgilendi. Daha sonraları tiyatro ile ilgilenmeye başladı.

2
2

1976 yılında Steppenwolf Theatre Company’nin bir üyesi oldu. 1983 yılında New York’a taşındı ve “True West” adlı oyunda yer aldı. 1984’de Dustin Hoffman ile Broadway’de “Death of a Salesman” adlı oyunda oynadı. Bu oyun bir televizyon filmi olarak çekildikten sonra aktör filmdeki rolüyle Emmy Ödülü kazandı. Aynı yıl ilk filmi “Places in the Heart” ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Akademi ödülüne aday gösterildi. 1994 yılında, “In the Line Of Fire” filmiyle, aynı kategoride Akademi Ödülüne aday gösterildi.

3
3

Being John Malkovich” filminde, Charlie Kaufman‘ın yazdığı senaryoda, biraz değişiklikle kendisini canlandırdı.Kişisel görüşüm; sıradan karakterlere alışık olmadığımız bir tarz katarak, onları farklı yerlere taşıyan sıradışı bir sanatçı.10 yıl kadar Fransa’nın güneyinde yaşadı ve burada bir tiyatroda çalıştı.1984’de John Willi’nin Beyazperde Dünyasın’da, umut vaad eden yeni aktörler listesinde ilk 12’de yer aldı.Annie Lennox’ın, “Walking on the Broken Glass” şarkısının klibinde oynadı. Klipte giydiği kostümünü “Dangerous Liaisons” adlı filmin setinden ödünç almıştı.Kısa bir süre Michelle Pfeiffer ile birlikte oldu.1989 yılında Nicoletta Peyran ile evlendi.Aktörün bu evlilikten iki çocuğu var.Portekiz’e olan tutkusuyla, burada yakın zamanda bir kaç film yaptı. Portekiz’de bir evi olan aktörün Lizbon’da ortak olduğu bir de restorant ve gece klübü var.1999 yılında Being John Malkovich filmi, Premiere Magazin tarafından hazırlanan listede tüm zamanların en iyi 100 filmi arasındaydı.2002 yılında Spider MandekiGreen Goblin rolü için teklif aldı.2002 yılında, başrolde Javier Bardem ile çalıştığı “The Dancer Upstairs” ilk yönetmenlik denemesidir.Sarajevo Film Festival’i sebebiyle Bosna’yı sık sık ziyaret ediyor.The Portrait of a Lady,Con Air, Being John Malkovich, Mary Reilly ilk aklıma gelen filmleri. Filmografinin devamına buradan ulaşabilirsiniz14 ödülü ve 15 ödül adaylığı var. Ödüllerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

4
4