John Cusack 28 Haziran 1966’da ABD’de doğan yapımcı, yazar ve aktördür. Cusack’ın babası eski oyunculardandır ve kardeşleri de onun gibi oyuncudur. Sinema kariyerine Class (1983), Grandview U.S.A (1984) ve Sixteen Candles (1984) adlı gençlik komedileriyle başladı. Oyunculuğuyla otoritelerden çok olumlu eleştiriler alan Cusack Savage Steve Holland‘ın yazıp yönettiği Better Off Dead… (1985) filminde başrol oynamıştır.

Better off Dead John Cusack
Better off Dead John Cusack

Bu film hem eleştirmenlerden çok iyi not almış hem de gişede oldukça başarılı olmuş ve kült filmler arasına girmiştir. Bütün bunlara rağmen Cusack bu filmi sevmemektedir. One Crazy Summer (1986) filmi gene Savage Steve Holland yönettiği ve Cusack’ın başrol oynadığı bir filmdir. Demi Moore da bu filmde oynamaktadır. Aynı şekilde bu film de gişede başarılı olmasına rağmen Cusack tarafından sevilmemektedir.

The Grifters (1990) ise Anjelica Huston ve Annette Bening ile oynadığı bir filmdir. Film bu 3 kişi üzerine kurulu ve onların entirikalarla dolu yaşamlarını anlatıyor. Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo dallarında da Oscar ödülüne aday gösterilmiştir. Cusack bu filmi en iyi 5 filminden biri olarak nitelendirir. Shadows and Fog (1992) filminde Mia Farrow, John Malkovich, Jodie Foster ve Madonna ile ekran karşısına geçmiştir. Filmin yönetmenliğini de Woody Allen yapmaktadır. Allen ayrıca filmin senaristi ve oyuncusudur. Indecent Proposal ve Apollo 13 (1995) filmlerinden gelen teklifleri geri çevirmiştir aynı dönemde ve ardından Al Pacino ile City Hall (1996) adlı filmde harika bir performans göstermiştir. Al Pacino’nun aktörlük mesleğini seçmesinde önemli bir faktör olduğunu belirtmiştir.

Başrolünü, senaryonu ve yapımcılığını üstlendiği Grosse Pointe Blank (1997) filmi sinema kariyerinin dönüm noktalarından biridir. Film John Cusack’a Chlotrudis ödülü kazandırmıştır. Film otoritelerden olumlu eleştiriler almıştır ve Cusack filmi en iyi 5 filminden biri olarak görür. Filmdeki rol arkadaşı Minnie Driver ile aşk yaşasa da bu uzun sürmedi. Filmle ününün artmasıyla Terrence Malick’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği, kadrosunda Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte’nin bulunduğu 2. Dünya savaşında bir gurup askerin savaş sırası ve sonrasında yaşadıklarını anlatan The Thin Red Line (1998) filminde rol aldı.

Being John Malkovich John Cusack
Being John Malkovich John Cusack

Being John Malkovich (1999) filminde Cameron Diaz ve John Malkovich ile ekran karşısına geçmiştir. Okuduğum en iyi 2 senaryodan biri dediği film en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi özgün senaryo dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Cusack da Bağımsız Ruh Ödülüne aday gösterilmiştir. Filmin alışılmışın dışında bir konusu ve tarzı vardır.

High Fidelity (2000) başrolleri John Cusack ve Iben Hjejle oynadığı bir film. Catherine Zeta-Jones da filme oynamıştır. Film Nick Hornby’nin aynı isimli eserinden uyarlanmış ve en iyi filmler arasında yerini almıştır. Cusack Empire, Altın Küre ve Amerikan Komedi Ödülü’ne aday gösterildi. Film Cusack’ın en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Film hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın .Daha sonra oynadığı Identity (2003) adlı filmi eleştirmenlerden iyi ve kötü notlar aldı .2 Saturn Ödülüne ve Gençlerin Seçimi Ödülüne aday gösterilmiştir bu psikolojik gerilim-korku filmi. Contract (2006) filminde Morgen Freeman ile birlikte oynamıştır. Ama bu film mantık hatalarıyla dolu olduğundan eleştirmenler tarafından beğenilmemiştir.

Grace Is Gone (2007) adlı drama filminde oynadı Cusack. Cusack filmdeki performansıyla otaritelerden tam not aldı. Eleştirmenlerce Cusack’ın oyunculuğununun Akademi Ödülü seviyesinde eriştiğini bildirdi. Film 2 adet altın küreye aday gösterildi. Filmin müziklerini de Clint Eastwood hazırlamıştır.1408 (2007) adlı Stephen King uyarlaması korku filminde Samuel L. Jackson ile ekran karşısına geçmiştir. Eleştirmenler tarafından çok beğenilen film Cusack’a ilk kez Saturn Ödülüne adaylık getirdi. Yakın zamanda (2009) büyük bir bütçeye sahip olan 2012 filminde boy göstermiştir. Jackson Curtis (Ara sıra bir limuzin sürücüsü olarak çalışan bir bilimkurgu kitap yazarı) rolündedir. Film büyük bir hasılat elde etmiştir.

Cusack sayısız filmde sayısız oyuncuyla oynamış çok değerli bir oyuncu. Oyunculuğundaki samimiyet bizden biriymiş gibi bir hisse kapılmamıza neden olabiliyor. Oyunculuğu Catharsis’inde dediği gibi sanki aileden biri gibidir.