iPhone kullanıcıları bilirler; yüzlerce deyim, sözcük bilmek gerekir tam performanslı bir kullanım için. işte işinize yarayacak bazı önemli deyim ve isimleri bi araya getirdim. Buyrun afiyetle okuyun.

iPhone
iPhone

Firmware (1.0.0 – 2.2.1):
iPhone’da çalışan işletim sistemi versiyonudur. 1.0.0 dan 2.2.1 e kadar gelir. 3.0.0 her ne kadar duyrulduysa da şu anda beta versiyonu sadece “developer”lar için yayınlanmıştır.Recovery ve Restore modu:
Bir sorunla karşılaştığınızda en büyük kurtarıcınızdır. iPhone’unuzu hatalardan ayıklayıp yeni versiyon yüklemenizi saglar. Bu modda ekranda bir USB kablosu ve iTunes logosu belirir.DFU modu:
Bu mod, 1.1.1 versiyonundan sonraki versiyonlar için geçerlidir. Bu modda telefonunuzu iTunes’a bagladığınızda iTunes telefonunuzu restore etmenizi ister. Downgrade sadece bu sayede mümkün olur. Bu moda geçebilmek için iPhone’unuz iTunes’a USB kablosu ile bağlı iken Power ve Home tuşlarına 10 saniye basılı tutup daha sonra Power tuşunu bırakmalısınız. Home tuşunu da bırakınca DFU moduna geçmiş olursunuz. Ve iTunestelefonu restore etmeniz gerektiğini söyleyen bir uyari verir.Jailbreak yapmak:
Jailbreak, iPhone’un dosya sisteminin root bölumune giriş yapmayı saglayan yola verilen isimdir. Normalde Apple’in chroot jail dedigi kilit metodu yuzunden dosya sisteminin hepsini göremeyiz.Root klasöru iPhone’un iTunes dan yuklenen dosyalara ev sahipligi yapar ve isletim sistemi dosyalarına.Installer:
Bu program iPhone’u jailbreak yaptıktan sonra yüklenecek ilk programdır. iTunes’a ihtiyaç duymadan 3rd party uygulamaları indirip yüklemenizi sağlar.Cydia:
installer gibi başka bir programdır. Installerdan tek farki açık kaynak kodlu olmasıdır.Yazımın ikinci bölümünde yayınlayacağım deyimler ve isimler ise şunlar;DowngradeSSHSCP/SFTPRevirginizingRepositoryPlistUnlock etmekSDKDual BootingWinSCPSpringboardiTouchAktivasyonBSD Subsystem