İnternet tarayıcıları arasına gireli çok az bir süre geçmiş olmasına rağmen kullanıcıların yoğun bir ilgisiyle karşılaşan Google Chrome, web tarayıcı pazarına yeni bir soluk getireceğe benziyor. Sade bir görünüme sagip olan Google Chrome ilk bakışta kullanıcılarına yetersiz gibi gözüksede içersinde barındırdığı ince özelliklerle aslında çok yeterli bir tarayıcı olduğunu kanıtlıyor. İste bugün sizlere bu ince PÜF noktalarından bahsedeceğim

*Otomatik tamamlamayı kapatmak :

Chrome size çeşitli arama önerileri sunmak için bütün arama sorgularını Google‘a gönderiyor. Bu özelliği kaldırıp, daha anonim kalabilirsiniz. Bu iş için sağ fare tuşu ile Omnibox’a (adres satırı) tıklayın ve “Arama motorlarını düzenle…”yi seçin. Burada “Adres çubuğuna girilen aramaların ve URL’lerin…” seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın.

*Home simgesini ikon çubuğuna getirmek

İkon çubuğunda Home düğmesini (giriş sayfası) görmek isterseniz eğer bunu gerçekleştirebiliriz. Bunun için, yapılandırma menüsünde Temel Bilgiler altındaki Ana Sayfa başlığının yanında duran etkinleştirilmeyi aktif hale getirmek gerekiyor.

*Sekme geçmişini görüntüleme

Sekme geçmişine o an etkin olan sekmenin “İleri” ve “Geri” tuşlarının üzerine sağ fare tuşu ile tıklayarak ulaşabilirsiniz.

*Forum alanlarında daha fazla yer açmak

Forumlarda ve blog’larda takılmayı seviyorsunuz ama girdileriniz için hiç pek de geniş bir yere sahip değilseniz eğer, O zaman bu püf nokta tam size göre: Her metin kutusunun sağ alt köşesine sol fare tuşu ile tıklayarak istediğiniz kadar büyütebiliyorsunuz; hem boyuna hem enine.

*Web sitesi analizi

Chrome Inspector web sitelerini incelemek için oldukça faydalı bir araç. Araca herhangi bir sitedeyken içerik menüsündeki “Öğeyi denetle” ibaresini seçerek ulaşabilirsiniz. Hangi öğelerin çok yavaş yüklendiğini veya büyük olduğunu ise Resources diyalogu size gösteriyor. Bu sekmeye geçin ve bulunduğunuz sayfayı yeniden yükleyin. Sonuçlar grafiksel olarak gösterilecektir.

*about:plugins

Adres satırına about:plugins yazdığınızda yüklü eklentiler hakkında bilgi alırsınız.

*about:cache

Chrome’un ara belleğine hangi öğelerin kaydedildiğini ise about:cache ile öğrenebilirsiniz.

*about:memory

Kaynak sömürgecilerini hızlıca about:memory sekmesi ile bulabilirsiniz.

*about:stats

Google Chrome ile ilgili geniş istatistikler sunan çok gizli bir sayfa.

*about:dns

DNS ön belleğini bu sekme ile gözetleyebilirsiniz.

*about:crash

Çöken bir web sitesini canlandırmak isteyenler about:crash komutunu denemeli.

*Chrome’un ilk şakası (sadece XP’de)

About:internets yazdığınızda Chrome popüler XP ekran koruyucusunu gösteriyor.