Gegen Die Wand
Gegen Die Wand

Gegen Die Wand (Duvara Karşı) son dönemin en önemli genç yönetmenlerinden Fatih Akın ‘ın 2004yılında çektiği filminin ismi. Berlin Film Festivalinde Altın Ayı ödülünüde kazanmış olan film, yönetmenin de içinde bulunduğu Almanya’da yaşayan Türklerin kendi içlerinde sıkıntılarının ve arada kalmışlıklarının bir göstergesi olan başarılı bir dram olarak karşımıza çıkıyor. Ne Türk ne Alman kimliğinde yaşayamayan karakterler filmde boy gösteriyor.

Fatih Akın
Fatih Akın

Alkolik bir sokak serserisi olan Cahit (Birol Ünel)intihar girişimiyle bir kaza geçirerek hastaneye düşer. Hastanede kendisi gibi Almanya’da yaşayan Türk Sibel (Sibel Kekilli) ile karşılaşan Cahit hastaneden dönerken Sibel’in evlenme teklifiyle karşılaşır. Sibel’in amacı ise Türk kökenli biriyle evlenip aile baskısından uzaklaşarak hayatını özgürce yaşamaktır. Bu iki ana karakter etrafında dönen filmde Cahit’in arkadaşı Şeref (Güven Kıraç), Sibel’in ailesi hatta kuzeni de (Meltem Cumbul) olaylara karışır.

Gegen Die Wand
Gegen Die Wand

İstediğini gerçekleştirip Cahit’le evlenen Sibel’in hayatı yinede umduğu gibi gitmeyecek yaşanan olaylar daha farklı boyutlara vararak aşkın insanları ne gibi sonuçlara sürüklediğini gösterecektir. Duvara Karşı şahsi fikrime göre Türk insanının anlayış ve kültürünü çok iyi analiz etmiş ve komik bir şekilde ele almış sahnelerle doludur.

Gegen Die Wand
Gegen Die Wand

Cahit’in sözde karısının erkek kardeşi ve arkadaşlarıyla oturup okey oynadığı, kızların ayrı odada oturup dedikodu yaptığı Sibel’in Cahit’e rakı sofrası hazırladığı, otobüste şoförün Türk çıkıp Allah kitap demeden sövdüğü sahneler örnek olarak gösterilebilir. Bunun dışında aykırı kişileri ve yaşamları işlemesiyle farklı bir yönü vardır. Küçük ayrıntılar olarak Birol Ünel ‘in oynadığı kimi sahnelerde gerçekten sarhoş olduğunu ve alkol tedavisi gördüğünü, Sibel Kekilli’nin filmden önce Alman ve Türk basınında porno yıldızı olarak anıldığınıda söylemek gerekir. Filmde Sibel’in tutucu erkek kardeşini oynayan kişi ise Fatih Akın’ın abisidir (Cem Akın) .

Cem Akın
Cem Akın

Filmde çoğu aktör kendi kıyafetlerini giymiş ve prodüksiyonun pahalılığı engellenmiştir. Ayrıca filmde Alman ve Türk birçok meşhur oyuncu da vardır. Adı geçenler dışında Türk olarak taksici Selim Erdoğan , barmen Mehmet Kurtuluş yine Birol Ünel’in karakterinin bindiği taksici Tim Seyfi, pskiyatrdaki hastalardan Ralph Miskke sayılabilir .

Gegen Die Wand
Gegen Die Wand

Film Almanya’da geçen bölüm ve Türkiye ‘de (İstanbul) geçen bölüm olarak ikiye ayrılabilir. İki bölümünde kendine özgü atmosferi vardır. Oyuncuların performansları mükemmeldir. 20 dakkada bir giren fasıl havasındaki müzikleride dinlemeye değer ve filme ayrı güzel bir hava katıyor. Uzun lafın kısası başarılı yönetmen Fatih Akın’ın bu güzel filmini görmediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

Gegen Die Wand
Gegen Die Wand