Google‘ın yıllardır beklenen işletim sistemi Chrome OS‘un yayın tarihine oldukça az zaman kaldı. Gün geçtikçe Chrome OS ile ilgili daha çok detayın çıkması dışında Chrome OS’un yüklü olarak sunulacağı ilk bilgisayar da belli oldu. Cr-48 isimli bilgisayarın üretici açıklanmazken Chrome OS’un ne zaman çıkacağı hala merak konusu…

Google Cr-48 adı verilen bu dizüstü bilgisayarın üreticisinin Samsung veya Sony olduğu düşünülse de, bu bilgi henüz netlik kazanmadı. Google’ın Chrome OS yüklü tabletlerinin ise Acer veya Samsung tarafından hazırlandığı düşünülüyor. Chrome OS yüklü tabletlerin 2011’de çıkması bekleniyor.


(Cr-48 bu kutuda gelecek)

Cr-48, 21.1 inç ekrana, Webcam, SSD ünitesi, 802.11n dual-band WiFi ve Qualcomm Gobi 3G gibi özelliklere sahip olacak. İlk çıkacak bilgisayar dışında Chrome OS kullanan ilk cihazlar Intel, Acer ve Samsung markalı olacak.

Chrome OS’un yüklenmesi ise sadece 1 dakika alacak. Uyku modundan anında çıkabilecek ve ROM üzerine yüklenecek. Bu sayede bilgisayara dışarıdan virüs ve trojan tarzı zararlı yazılımların bulaşma olasılığı temizlenecek. Google’ın interaktif uygulamaları (Google Docs gibi) Chrome OS üzerinden çevrimdışı çalışabilecek.Ayrıca Bakınız :
* 10 Muhteşem Zombi Oyunu* Google Earth 6 Yayınlandı* iOS 4.2 Yayınlandı* Facebook’tan Görüntülü Sohbet* Facebook ve Twitter ne kadar güvenli?* Hangi Facebook arkadaşınız sizi silmiş?* Lucid Desktop* Blekko* Supersized: Tam Ekran jQuery Slayt Uygulamasıangelsdemos: Blog | FriendFeed | Twitter | Email | RSSKaynaklar : engadget, mashable, tomshardware