bildirgec.org

chrome os hakkında tüm yazılar

ilk Chromebook Kogan’dan

kerimsarigul | 07 June 2011 13:15

Kogan Agora - Google Chromebook
Kogan Agora – Google Chromebook

Daha önce sizlere Acer ve Samsung firmalarının Google ile anlaşmaya vardığını ve ilk Chromebook bilgisayarlarıüretmeye başladıkalrını, 15 HAziran’da piyasaya süreceklerini duyurmuştum. Avusturya Teknoloji firması Kogan Chrome işletim sistemi ile çalışacak ilk bilgisayarını üretme kararı aldı. 7 Haziran’dan önce (Acer ve Samsung’dan 10 gün önce:)) Avusturya ve İngiltere’de piyasaya sürme kararı aldı.

Google Windows’a meydan mı okuyor?

kerimsarigul | 24 May 2011 11:48

Google Chrome - Microsoft Windows
Google Chrome – Microsoft Windows

Google bir ay sonra Google Chrome işletim sistemli ilk dizüstü bilgisayarı piyasaya sürecek. Sistemin en büyük özelliği program ve dosyaların uzak sunucuda saklacak olmasıdır.

Google geçen hafta Chromebook isimli ilk dizüstü bilgisayarların Samsung ve Acer tarafından piyasaya süreleceğini açıkladı. 15 Hazirandan itibaren Amerika, İngiltere, Almanya, Hollanda, İspanya, Fransa ve İtalya’da satışa sunulacak. Acer marka 11.6 inç bilgisayarın 349 Dolara, Samsung marka 12.1 inç bilgisayarın 499 Dolara piyasaya sürüleceği konusunda Google açıklama yaptı.

Google Apple’a Laptop pazarında da rakip oluyor!

FAYA85 | 04 February 2011 18:04

google cr-48

Dünyanın önde gelen internet devlerinden Googleyazılım pazarında yakaladığı başarıyı donanım pazarında da göstermek istiyor. Özellikle Android işletim sistemi ve çıkardığı nexus cep telefonlarıyla zirveyi zorlayan Google, Apple’ın iphone’nundan sonra macbooklarına da yeni notebook’u ile rakip olacak gibi görünüyor.

Chrome OS’lu İlk Bilgisayar: Cr-48

angelsdemos | 09 December 2010 09:33

Google‘ın yıllardır beklenen işletim sistemi Chrome OS‘un yayın tarihine oldukça az zaman kaldı. Gün geçtikçe Chrome OS ile ilgili daha çok detayın çıkması dışında Chrome OS’un yüklü olarak sunulacağı ilk bilgisayar da belli oldu. Cr-48 isimli bilgisayarın üretici açıklanmazken Chrome OS’un ne zaman çıkacağı hala merak konusu…

Google Cr-48 adı verilen bu dizüstü bilgisayarın üreticisinin Samsung veya Sony olduğu düşünülse de, bu bilgi henüz netlik kazanmadı. Google’ın Chrome OS yüklü tabletlerinin ise Acer veya Samsung tarafından hazırlandığı düşünülüyor. Chrome OS yüklü tabletlerin 2011’de çıkması bekleniyor.


(Cr-48 bu kutuda gelecek)

Chrome OS’a son 1 ay

angelsdemos | 15 October 2010 12:29

Google‘ın yıllardan beri merakla beklenen işletim sistemi Chrome OS‘un yeni yıla kadar çıkacağı duyuruldu. Sürüm adı Chrome OS 0.9.78.1’in Chrome OS 1 olarak 11 Kasım tarihinde veya 1 ay içinde çıkması bekleniyor.

Google’ın kod sitesinde çıkış adayı başlığı (Release candidate) altında yayınlanan Chrome OS bir Google çalışanına göre 11 Kasım tarihinde yayınlanacak. Google ise bu durum karşısında net bir tarih belirtmemesine rağmen 2010 yılında yeni işletim sistemlerini yayınlayacaklarını onayladı.

Google Chrome 4 yayınlandı

angelsdemos | 28 January 2010 15:38

Google, popüler internet tarayıcısı Google Chrome‘un son sürümünü yayınladı.Bu son sürüm Chrome’un en önemli sürümlerinden biri.Bu sürüm ile eklenti desteği resmi olarak gelmiş oldu.

Fakat Google, eklentilere uzantı demeyi uygun görmüş.Google uzantılarına resmi web sitesinden ulaşmanız mümkün.Chrome 4 ile yeni yer imi senkronizasyon özelliği gelmiş bulunuyor.Bu özellik sayesinde nerede bulunursanız bulunun yer imlerini her bilgisayarda farklı kaydetmek zorunda kalmayacaksınız.Farklı bilgisayarlar arasındaki Chrome’larda senkrronizasyon özelliği bulunmakta.

Google’ın Korkusu

angelsdemos | 25 January 2010 12:24

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, 2010’da bununla yetinmeyip farklı alanlarada yayılmaya çalışıyor.

Nexus one ile cep telefonu piyasasına adım atan Google, aynı zamanda Android adlı mobil işletim sistemini yapmıştı. Internet tarayıcısı olan Chrome oldukça yaygınlaşıyor aynı zamanda Chrome OS işletim sistemi üzerindeki çalışmalar da sürüyor. Google Wave, Google Docs araçları ise oldukça benimsenmiş durumda. Peki durum iyi gibi gözükürken nedir Google’ın korkusu?

Google‘ın nexus one‘ı çıkarması Android mobil işletim sistemini sattığı birçok firmaya rakip olduğu anlamına geliyor. Peki Google neden sadece arama motoru ve birkaç servis dışına çıkıp her alana yayılmak istiyor?

internet tarayacıları değişiyor

angelsdemos | 15 January 2010 15:23

Web tarayıcıları artık sadece tarayıcı olmayacak. internet tarayıcılarının ve tarayıcı tabanlı programların çevrimdışı erişimde kullanabileceği veritabanı alabilmesi ve oluşturabilmesi için gereken API‘ler geliştiriliyor. İşte tarayıcıların geleceğini değiştiren inanılmaz karar:

API (Application Programming Interface), herhangi bir yazılımın diğer yazılımlarla etkileşimini sağlayan program arayüzüne verilen ad. Dünya çapındaki tüm internet standartlarını belirlelyen World Wide Web Consortium‘nin (W3C) aldığı karar ile tarayıcılar bulundukları konumdan daha ileri boyutlara taışınacaklar. Bu kararın sonucunda ise yeni API‘lerin oluşturulması söz konusu.

Çevrimdışı veritabanı erişimi sayesinde tarayıcıya programlar entegre edilebilecek. internet tarayıcısı ihtiyaç duyulan hertürlü yazılımı bulunduran bir işletim sistemine dönüşebilecek.

Veritabanı uygulaması sayesinde tarayıcılarda e-posta işlemcisi veya takvim gibi birçok yazılım entegreli olabilecek. Sadece bunlarla kalmayıp her türlü masaüstü programı tarayıcılarla bütünleşerek tarayıcıları zenginleştirecek. Yazılımcıları biraz beklemek gerekse de gelecekte tarayıcılarımız işletim sistemlerimiz olabilir.

Google’dan tablet bilgisayar

admin | 06 January 2010 20:09

Apple tablet bilgisayarı bu yıl çıkması beklenirken Google ve HTC‘nin beraber çalışarak Chrome OS Tablet‘i yaptıkları ortaya çıktı. Smarthouse‘ın aktardığı bilgilere göre Google ve HTC, 18 aydır dokunmaktik tabletler üzerinde çalışıyorlar.

Herkes Apple Tablet‘i beklerken ve google son günlerde Android cep telefonu olan Nexus one‘ı bize sunmaya hazırlarken bu son gelişme olay yarattı.

Google artık sadece yazılım değil kendi donanım işine de girdi.Chrome OS‘u hazırlarken bununla beraber ihtiyaç duyduğu farklı donanımları farklı şirketler ile çalışarak hazırlamaya başladı.

Henüz bu tablet’in nasıl olacağı ve Apple tablet ile rakip olup olamayacağı kesinleşmiş değil.Apple ve Google’ın bu alandaki anlayışları birbirinden farklı olabilir.

Apple kendi yazılım ve donanımını hazırlamakta tecrübeli bir firma. Birçok ürünü ile popülerliği yakalamış ve bunu diğer cihazları ile desteklemiş durumda.

Microsoft’tan Google’a Chrome OS Cevabı mı?

algoz | 24 November 2009 09:35

Google, kendi işletim sistemi Google Chrome OS’u * geçen hafta tanıtmış ve 2010 yılı içerisinde kullanıma sunulacağını duyurmuştu.Google Chrome OS işletim sisteminin en önemli özelliği ise; herhangi bir masaüstü uygulamasının kuruluşuna izin vermemesi/gerek duymaması ve sadece web tabanlı uygulamaların çalıştırılabilmesi.

Google, bu hamlesi ile hem birçok uygulamanın web’e taşındığı şu günlerde, bu trende uygun bir işletim sistemini hizmete sunmak hemde yatırımcıları ve geliştiricileri web tabanlı uygulamlar konusunda dahada cesaretlendirerek, web’e olan bu yönelişi hızlandırma çabasında.


şimdi

Geliştirdiği uygulamanın geniş kitleler tarafından kullanılmasını isteyen geliştiriciler, genellikle uygulamarını ilk olarak Windows’a uyumlu olarak hazırlarlar. Oysa gelecek dönemde, web altyapısında hız ve güvenlik konularında ciddi ilerlemeler sağlaması halinde, kullanılmak için sadece web tarayıcılara ve web erişimine ihtiyaç duyan web tabanlı uygulamların hazırlaması yeterli olabilecek.
Sonuç olarak işletim sistemleri ve dolayısı ile bu alanın bir numaralı aktörü olan Windows ciddi bir darbe almış olacak (işin bu boyutunda).
Facebook’un ve Twitter’ın elde ettikleri popülerliğin bir nedeninin de; kendi API’leri ile geliştirilen 3.parti uygulamalar ile oluşan ekosistemin, facebook ve twitter’ı beslemesi olduğuda düşünülürse, windows ekosistemindeki daralmanın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılabilir.