ataturk
ataturk

Mustafa: Atatürk’ün ilk ismi, aynı zamanda tanıtacağım filmin de ismi. Can Dündar‘ın hazırladığı, müziklerini Goran Bregoviç‘in yaptığı, sponsorluğunu NTV‘nin üstlendiği, bir Atatürk filmi.Sarı Zeybek filmi ile gönüllerde taht kuran Can Dündar: Atatürk’ü bir kez daha beyaz perdeye taşıyor. Filmin gösterime gireceği tarih ise 29 Ekim 2008. Yani Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümünden bir kaç gün önce Cumhuriyet Bayramı’mız zamanında.Can Dündar yapılan Atatürk belgesellerinin hep belirli kalıplar üzerine yoğunlaştığını, insanların tarih kitaplarında, lise kitaplarında O’nu hep kalıp olarak tanıdığını belirtiyor. Bu sebeple de böyle bir sinema filmi yapmaya karar verdiğini belirtiyor.

ataturk
ataturk

Film Atatürk’ün askeri,siyasi ve insani yönlerini bir bütün halinde ele alıyor ve izleyiciye hepsini birden anlatmayı hedefliyor. Yani komple bir Atatürk belgeseli, farklı bir bakış açısı ile Atatürk hayatı.Filmin hazırlanması için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay’ın arşivlerine özel izinle girerek, tüm dökümanları incelemiş. Ata’nın not defterlerine özellikle dikkat etmiş, günlüklerindeki Atatürk’ü yansıtmaya çalışmış. Selanik’teki Atatürk’ün doğduğu evde çekimler yapmış. Sadece bu satırlar ve filmin fragmanı bile şimdiden bizleri havaya sokmaya yeter.

ataturk
ataturk

Filmin müziklerini ise Goran Bregovic hazırlamış. Can Dündar NTV’deki söyleşisinde Goran’ın hazırladığı fragman müziğini ilk duyduğunda, bu kadar uygun olacağını tahmin etmemiş olduğunu belirtiyor, ve ilk duyuşuyla ilgili şunu söylüyor: “Tüylerim diken diken oldu”.29 Ekim 2008 tarihinde gösterime girecek filmi sabırsızlıkla beklemekteyim, ayrıca şunu da belirteyim, NTV’deki söyleşisinde Can Dündar Atatürk’ün çekilen ve kimsenin görmediği ilk fotoğrafını da filmi çerisinde göstereceklerini belirtiyor.Filmin sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.Ayrıca film hakkında BURADAN ve BURADAN bilgi alabilirsiniz.