bildirgec.org

asker hakkında tüm yazılar

Da bing xiao jiang; Little Big Soldier (2010)

Serkeftq | 29 April 2011 13:51

little big soldier
little big soldier

Daha önce The Underdog Knight filmlerinin yönetmenliğini yapan Sheng Ding tarafıından çekilen ve Jackie Chan ile Rongguang Yu‘nun başrollerini paylaştığı bu filmde eski Jackie Chan filmlerine nazaran önemli yeniliklerin geldiğini söyleyebiliriz. Film 10 şubat 2010’da ABD’de vizyona girdiği tarihte büyük bir ilgiyle karşılandı ve birgün sonra Hong Kong’ta Jackie Chan’in kariyerini önemli ölçüde etkileyen izlenme oranını yakaladı.
Hikaye kurgusu ve senaryosu da Jackie Chan‘e ait olan filmde komedi unsurları ve karete teknikleri adeta ilginç bir şekilde yoğurulmuş durumda. Jackie Chan’in filmlerini yakından takip eden biriyseniz daha önce yapılan filmlerden kesinlikle önde olduğunu anlayacaksınız.
Sempatik ve rahat tavırları ile filmin içine sürüklenebiliyorsunuz. Yine herzamanki gibi dublör kullanmayan Jackie Chan’in bu filmde de hırpalandığını düşünmeden edemiyor insan.

Boka saran yazı..

| 18 February 2011 12:04

Uzun zamandır bakmıyorum okumuyorum siteyi.. Liberal pespayelik devam ediyor. Etsin diyeceğim yok, dili kaşarlı kimse de kalmamış. Omurgasız yazılar gırla gidiyor. Bakıyorum da herkes nasıl yaşanır nasıl ölünürü pek iyi biliyor. Neyse..

Lafı eveleyip geveleyecek değilim. Manzaray-ı umumiye gene had safhada boka sarmış durumda.. Hükümet, ileri demokrasiye geçeceğiz kolpasıyla, mütemadiyen asker toplayıp içeri atıyor..Komediye bakın nerdeyse görev başında general kalmadı( Deniz kuvvetlerindeki generallerin üçte biri tutukluymuş).. Aslında albaylardan da korkmak lazım. Libya da ki ihtilali, Albay Muammer Kaddafi yapmamış mıydı?( Hemde eğitimini Kara Harp okulunda yapmış)
Birileri gene bu millete ince ince geçirmeye başladı ya hayırlısı!

BENİM KAHRAMAN ASKERİM

bozok06 | 28 September 2010 12:04

BENİM KAHRAMAN ASKERİM
Bizim için canını veren,
Benim kahraman askerim.
Herşey vatan için diyen,
Benim kahraman askerim.

Havada, karada, denizde,
Türkiyemin her yerinde,
Vatan sevdası kalbinde,
Benim kahraman askerim.

Askere sevinçle giden,
Dağlarda nöbet bekleyen,
Vatan için kanlar döken,
Benim kahraman askerim.
(Bozoklu)

ilk gangster

nazokiraze | 15 September 2010 11:46

İstanbul’un ortasında gündüz vakti bir banka garip bir biçimde soyulur , gariplik bunun neresinde diye merak edilirse hemen açıklayayım. Bu soygun Türkiye’de yapılan ilk banka soygunudur, üstelik sıkıyönetimin uygulandığı bir dönemde yapılmıştır ve soygunu gerçekleştiren kişi çok uzun süren mücadelelere rağmen yakalanmamıştır.

Necdet Elmas denen bu Hukuk Fakültesi’ni yarıda bırakmış , kendi ifadesine göre Robin Hood misali fakirlerin hakkını gözeten ve fakirlikten sıyrılmayı amaçlayan Chevrolet meraklısı uzun boylu ,yakışıklı soyguncu Çemberlitaş Buğday Bankası’ndan sonra ikinci soygununa yine bir Chevrolet ile gider. Kazlıçeşme’de bulunan İş Bankası O’nun tarafından soyulduğunda akıllara ”Ben işçinin parasına dokunmam” cümlesi kazınır. (‘Bu bir soygundur’ dedi.)

Gürcü güzeli, Kamertab ile iş-ü- nüş

| 16 August 2010 09:42

Bu “Cumhuriyetin mayası bozuk” derhal ll.cumhuriyetin temelleri atılmalı” diyenlerin dayanağı ne?

Kaynayan bir süte atılan maya, nasıl sütün şeklini değiştirir peynirleştirirse, bunlarda kaymak bir
cumhuriyet kurma telaşındalar..
Üstelik bunların babaları, zamanında – ticaret ve sanat süfli işidir- diyen adamlardır..
Şimdi, evlatları mühim avrolar uğruna yeni haritalar çiziyorlar evlad-ı riyal için..
Ateşin çırası kıvamındalar, allah için!
Tarih bir tekerrür gibi görünür. Hayır
Aynı sebepler aynı neticeleri doğurur demek daha doğru olabilir.
Manzara; Sanki hiç değişmeyecek bir iktidar için planlanmış, 2011 seçimlerine angaje edilmiş bir
referanduma “evet” dedirtme gayreti..
“Paket”
İyi elbiseler giydirilmiş, vakti keraat geldiğinde kül kedisine döndürülecek bir tılsım içinde hazırlanmış..
Belki de değil !

Aşka Ait…(1)

witamin | 25 July 2010 11:07

Yıl 2010 .Saat23:17.”Çalışmak…Çalışmak…65 yaşına gelince ve bir fabrikam olunca daha az çalışırım sanıyordum,öyle değilmiş meğer...” dedi ve hayallere daldı deri koltukta…
Nasıl gelmişti buralara?Başından, taa başından başladı hayat hikayesini okumaya :
Çok da mahrumiyet bölgesi sayılamayacak bir köyde doğmuştu.En azından okulu vardı birleştirilmiş sınıflı.O okulda okumuş , büyümüş ve o köyde bir sevdaya baş koymuştu.Tıpkı filmlerdeki gibi bir senaryo işte burada başlamıştı.

Kast sisteminin en basit örneğiyle karşı karşıyaydı belkide.Kızın ailesi çok zengindi kendi ailesiyse alabildiğine fakir…Ama ne kız önemsemişti bunu ne de kendisi.Fakat önemseyen birileri olmuştu:Aileleri . İstemişti fakat vermemişti kızı işte ailesi.Yakın zamanda askerlik vardı işin cilvesi.O yokken verirlerdi başkasına sevdalısını.Tek çare “kaçırmak”tı.Kız razı.Razı olmayansa kendi babası.Baba yetimdi zaten evvelden.7 çocuğa,bir kadına zar zor bakıyordu.”Oğlum,yapma.Sen askere gidince dar ederler bize köyü,kurbanın olayım yapma,onlar zengin.Zengine kafa tutamayız oğlum yapma.Vazgeç bu kızdan ,yapma….Askerden gelince bir daha isteriz olmaz mı?”.

bilgisayar başında (ÜCRETSİZ) ptt yolu ile mektup göndermek

testerman | 21 June 2010 10:41

Teknolojinin ilerlerdiği, günümüzde eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmelere başladık. Internette gezerken gözüme takılan bir site hakkında bilgi vermeden geçmek, duruma oldukça duyarsız kalmak olacaktır.

Son 1 yıl içinde hiç bir kimseye PTT yolu ile MEKTUP gönderdiniz mi? diye bir sorun kendinize. Peki asker de mektubun daha önemli olduğunu askerliğini yapmış arkadaşlar bilecektir. İşte bu alışkanlığımı bilgisayar başından kalkmadan yada mektuptu zarftı gibi seçeneklere düşmeden yapabildiğimiz bir site var desem ve bunu elektronik posta ile değilde PTT yolu ile asker yakınlarına ve askerlere ulaştıryor desem oldukça ilginizi çekecektir. Hatta mektubun yanında resimde göndermek o kadar tatlı olmuş ki, kıymetinden yenmeyecek seviyede.

Askerlere üçüncü göz takviyesi!

Beacool | 26 May 2010 09:51

Operasyonlarda köşeler önemlidir...
Operasyonlarda köşeler önemlidir…

Savaş, hiçbir zaman değişmez. Sebepler ne olursa olsun sonuç hep aynıdır. İnsanlık tarihinin en gerçek olayıdır savaşlar. Ölen insanlar, sevgililerini eşlerini sevdiklerini kaybedenler, öksüz kalan çocuklar. Savaş hiçbir zaman değişmez. Belki de bu yüzdendir evrende tek oluşumuz ya da öyle sanışımız… (bkz yazı sonu sorusu)

Biz farkında olmasak da güvenlik kuvvetlerimiz her gün birçok silahlı çatışmaya girmekte. Ülkemizde birçok yerde çelik yelek dahi masraf olarak kabul edilirken yabancılar güvenlik kuvvetlerinin can güvenliğini arttırmak için çeşitli teknolojik imkanları kullanmaktalar.

Matthew Hagerty SmartSight ın yapımcısı...
Matthew Hagerty SmartSight ın yapımcısı…

Yapılan operasyonlarda ölümlerin %50 gibi büyük bir oranının köşelerde gerçekleştiğini hesaplayan yetkililer buna çözüm geliştirmek için uzun zamandır çalışmaktaydı. Bundan önce birkaç farklı köşe silahı (hatta biri Wanted filminde kullanıldı) üretilmesine karşın taşıması ve kullanılması hiçte rahat ürünler değillerdi.

Matthew Hagerty adlı bir şahsın 10 yıl gibi bir süredir üzerinde çalışarak ilk tam uyumlu prototipini çıkarmış olduğu serinin ismi SmartSight. Ürün M4 veya 308 SOCOM tüfeklerinin ucuna uyumlu olarak üretilmiş. Kablosuz bir kameranın bu tüfeklerin ucuna monte edilmesi ve kullanan kişinin gözlük şeklinde gözüne iliştirilmiş bir ekranla tüfeğin baktığı yönü ona iletmesiyle ürünü kullanan kişi çatışmaya girmeyerek sadece tüfeğinin ucunun girdiği her noktadan çatışmaya müdahale edebilmekte.