Midnight Cowboy” (1969), “Catch-22” (1970), “Deliverance” (1972), “Anaconda” (1997) ve 2007 yılında gösterime giren “Transformers” gibi başarılı yapıtlardan tanıdığımız Jon Voight (Jonathan Vincent Voight) 12 Aralık 1971 tarihinde aktris Marcheline Bertrand ile evlendi. 11 Mayıs 1973 tarihinde ilk çocukları James Haven Voight dünyaya geldi. 4 Haziran 1975 yılında ise, çiftin ikinci çocukları Angelina Jolie Voight doğdu. (Los Angeles)Jon Voight’un erkek kardeşi Chip Taylor da film müzikleri yapıyordu. Angelina’nın vaftiz annesi Jacqueline Bisset ve vaftiz babası Maximillian Schell de dahil ailede hemen herkes sinemayla yakından ilgiliydi.1976 yılında Voight ve Bertrand evliliği ayrılıkla sonuçlandı ve çift, 1978 yılında resmen boşandı. Angelina ve James, annesi ile New York’a yerleşti.1982 yılında baba Voight, anne Bertrand ve küçük Angelina ilginç bir şey yaptılar; “Lookin’ to Get Out”. Hal Ashby’nin yönetmenliğini yaptığı filmde aile bireylerinin yanı sıra Ann-Margret ve Burt Young da rol aldı.Annesiyle sık sık sinemaya giden Angelina, filmlerde rol almak istiyordu. Aktris olan annesi, Angelina’nın bu isteğini destekledi ve onu “Lee Strasberg Theatre and Film Institute”ye gönderdi. Burda 2 yıl oyunculuk eğitimi alan Angelina, bir çok şehir tiyatrosunda rol aldı.

New York, büyülü bir şehirdi. Dışarı çıkınca film yıldızlarıyla karşılaşmak Angelina için oldukça heyecan vericiydi. Ama annesi ve kardeşi Los Angeles’a geri dönme kararı alınca Angelina da “Beverly Hills High School”a yazıldı. Genelde yüksek mertebeden ve zengin insanların çocuklarının okuduğu B.H.H.S, Angelina’yı bir hayli zorladı.Bu sırada Angelina, bir modellik ajansına başvurdu. Başvurusu kabul edilmeyen Jolie, bileklerini kesti. Yıllar sonra bile bıçak koleksiyonuna her baktığında bu olayı hatırlayacaktı.“O zamanlar bunalım içindeydim. Ölmek istediğim için değil, yaşadığımı; nefes aldığımı hissetmek için bileklerimi kestim. Aslında neden aramamak lazım.”15 yaşında modellik yapmak üzere Finesse Model Agency / Management ile anlaşma imzaladı. Bu sırada erkek kardeşi James de yönetmen olmak için USC School of Cinematic Arts’da okuyordu ve hazırladığı oyunlarda Angelina’yı oynatıyordu.
17 yaşında Beverly Hills’den mezun olunca ayrı yaşama isteğini ev tutarak gerçekleştirdi. Babasının ilgisizliğinin farkında; annesine oldukça düşkün olan Angelina’nın yeni evi, annesinin birkaç sokak ötesindeydi.1993 yılında 2 dakikalık 2 kısa filmde; “Angela & Viril” ve “Alice & Viril”de rol aldı. Birkaç ay sonra Michael Schroeder’ın yönetmenliğini yaptığı “Cyborg II: Glass Shadows”da rol aldı. Filmde rol alan diğer isimler Kanadalı aktör Elias Koteas ve 2006 yılında hayatını kaybeden Jack Palance idi.1994 yılında ise Rock’N Roll yıldızı Meat Loaf’ın “Bat Out of Hell II – Picture Show” adlı videosunda rol aldı.1995 yılında “Without Evidence”de; yine aynı yıl içinde Jonny Lee Miller, Matthew Lillard, Kanadalı aktris Alberta Watson ve Jesse Bradford ile birlikte “Hackers” adlı aksiyon filminde rol aldı. Film sayesinde tanışan Angelina ile Jonny Lee Miller, 1996 yılında evlendi.Aynı yıl “Mojave Moon”, “Love Is All There Is” ve “Foxfire” filmlerinde rol aldı. 1997 yılında Karen Arthur’un yönetmenliğini yaptığı TV filmi “True Women”de oynadı. Yine aynı yıl içinde “George Wallace” adlı filmde rol aldı. George Wallace’ın hayatını anlatan film, Angelina’ya Golden Globes Ödülü ve Emmy Ödülü adaylığı getirdi. Yıl sonunda Andy Wilson’ın yönetmenliğini yaptığı “Playing God”da rol aldı.1998 yılında “Gia” adlı yapımda rol alan Angelina, Screen Actors Guild Ödülü, Golden Satellite Ödülü, L.A. Outfest’de Grand Jüri Özel Ödülü ve Golden Globe kazandı.Emmy Ödülü’ne 2. defa aday olması da, en az kazandığı ödüller kadar önemliydi.Aynı yıl içinde “Hell’s Kitchen” ve “Playing by Heart” adlı filmlerde rol aldı. “Playing by Heart” ile National Board of Review Ödülü kazandı.1999 yılına gelindiğinde Cate Blanchett, John Cusack ve Billy Bob Thornton ile “Pushing Tin” adlı filmde başrolde yer aldı.

Aynı yıl içinde Denzel Washington ile” The Bone Collector”; Winona Ryder, Brittany Murphy ve Clea DuVall ile birlikte “Girl, Interrupted”de rol aldı. James Mangold’un yönetmenliğini yaptığı “Girl, Interrupted”, Angelina’ya Oscar Ödülü kazandırdı.1999 yılı sonlarında Jonny Lee Miller ile ayrılma kararı alan Angelina, 2000 yılında resmen boşandı. “Pushing Tin” filmin setinde tanıştığı ve zamanla yakınlaştığı Billy Bob Thornton ile 2000 yılı içinde evlendi. Öyle ki, Angelina omzuna “Billy Bob” dövmesi yaptırdı.
2000 yılında sadece “Gone in 60 Seconds”da rol alan Jolie, 2001 yılında babası Jon Voight ile birlikte “Lara Croft: Tomb Raider”da başrol oynadı. Aynı yıl içinde Antonio Banderas ile “Original Sin”de rol aldı. Bu sırada Angelina, hala ‘Voight’ soyadını taşıyordu. Mahkemeye başvurarak soyadını resmen ‘Jolie’ yaptı.2002 yılında ise Stephen Herek’in yönetmenliğini yaptığı “Life or Something Like It” adlı romantik komedi filminde Angelina, sarı ve kısa saçlarıyla dikkat çekiyor.

2003 yılına gelindiğinde “Lara Croft: Tomb Raider” serisinin 2. filmi “Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life”da ve “Beyond Borders” adlı drama filminde başrol oynadı.Jolie’nin özel hayatı da filmografisi gibi oldukça hareketliydi. Billy Bob ile boşanma kararı alan Jolie, omzundaki dövmeyi de sildirdi. (Vücudunda 12 dövme var.)Yıl 2004 olduğunda setlere geri dönen Jolie, “Taking Lives”; Jude Law ve Gwyneth Paltrow ile “Sky Captain and the World of Tomorrow”; “The Fever”; Anthony Hopkins ve Colin Farrell ile birlikte “Alexander” adlı filmlerde rol aldı. “Shark Tale” adlı animasyon filminde de ‘Lola’ karakterini seslendirdi.2004 yılında “Mr. And Mrs. Smith” adlı film projesi için Brad Pitt ile biraraya gelen Jolie, o sıralarda Jenifer Aniston ile evli olan Pitt ile yakınlaştılar. 2005 yılında vizyona giren filmden sonra Jolie ve Aniston’dan boşanan Pitt, birlikte yaşamaya başladılar. Hamile olduğu haberini alan Jolie, 2006 yılında Matt Damon ve Robert De Niro ile birlikte “The Good Shepherd” adlı filmde rol aldı. 27 Mayıs’ta doğum yapan Jolie, bebeğinin adını Shiloh Nouvel Jolie Pitt koydu.2007 yılına gelindiğinde “A Mighty Heart” adlı filmde rol aldı. Aynı yıl Anthony Hopkins, John Malkovich, Robin Wright Penn, Nick Jameson ve Greg Ellis ile birlikte “Beowulf”da rol aldı.Birleşmiş Milletler “Mülteciler Yüksek Komisyonu”nca ‘İyi Niyet Elçisi’ olarak nitelendirilen Jolie, Kamboçyalı Maddox ve Etiyopyalı Zahara Marley’i evlat edindi. Bu ve bir çok yardımsever hareketi göz önüne alınarak Kamboçya Başbakanı tarafından Jolie’ye Kamboçya vatandaşlığı verildi.
2008 yılına gelindiğinde “Kung Fu Panda” adlı animasyon filmde “Tigress” karakterinin seslendirmesini yapan Jolie, ülkemizde henüz vizyona giren “Wanted” adlı filmde rol aldı. Yine 2008 yılı içinde “Changeling” adlı filmi vizyona girdi, fakat “Changeling” ülkemizde henüz gösterilmeye başlanmadı.

2009 yılında “The Mercenary: Love and Honor” adlı filmde rol alacağı açıklanan Jolie, şu sıralarda ikiz bebeklerinin doğumunu bekliyor.