bildirgec.org

vasbiizet

11 yıl önce üye olmuş, 23 yazı yazmış. 56 yorum yazmış.

EVİM EVİM GÜZEL EVİM

vasbiizet | 15 November 2007 12:28

işte evim
işte evim

Senelerce kiralık evlerde oturmuş ve ev sahiplerinin çeşitli terbiyesizliklerine maruz kalmış bir madur olarak sonunda ev sahibi oldum. Tokinin düşük gelir gurubu için yaptığı evlerden biri olup 65 metrekare kutu bir daire olan bu evciğe
taşınalı bir hafta oluyor efenim.

Her haziran kira sözleşmesi yenileme zamanı geldiğinde bir huzursuzluktur gider. Adam nasıl bahane bulacağını, neye kulp takacağını şaşırır, karşısında el pençe divan durulmadığı, boyun bükülüp ağlanılmadığı için de küplere biner, bunun sonucunda da diğer kiracılarına yaptığı zammın iki katını yapar, üstüne yalan söyler ve söyletir, yapılabilecek her türlü pisliği yaparak bizden para koparmayı becerir. Bu haziranda %15 yapmaya karar verdiği zammı hayrete şayan bir hesap kitaptan sonra çıkan rakamın küsüratlarını beğenmeyip yuvarlamış ve %20’ye çıkarmış olan bu yüzsüz adam, yuvarladığı rakamın yarısı eden temzilik ücreti için kapıya üç kere gelip anneme de tepeden konuşunca tepemin tası attı.
“Hele vaktim yok, başım ağrıyor zaten bi de bu huysuz ihtiyarlamı uğraşam” zihniyetini bırakıp bayramlık ağzımı açtım ve nihayetinde evden atıldım.
Kiralık ev aramaları başladı. İnternet, emlakçı, sokak sokak dolaşma, gazete ve hatta televizyon, eldeki her türlü imkan değerlendirildi amma ne evler bizim oturduğumuz evlerden matah, ne ev sahipleri bizim huysuz ihtiyardan huylu.

SEÇİMLER ÜZERİNE

vasbiizet | 14 November 2007 13:24

Hayatımızı sorguluyor muyuz? Neyi neden istediğimiz biliyor muyuz? Sabah uyandığımızda neden o odada o yatakta uyandığımızı, neden o evde, o sokakta, o şehirde oturduğumuzu sorduk mu? Niçin bu işi yapıyorum, yapmak zorunda mıyım, daha çok kazanabileceğim, daha çok sevebileceğim bir iş var mıdır acep diye ne sıklıkta düşünüyoruz? Daha iyi bir alternetif var mı diye hiç merak ettik mi?

Heroes’un bir bölümünde “insan gün gelir mutlu bir hayatla anlamlı bir hayat arasında seçim yapmak zorunda kalır” diyordu kahraman. Doğrudur efenim. Çoğu zaman anlamlı hayatlar insanı, insan da diğer insanları mutsuz eder. Yani diyceğim o ki bir hayatı hem anlamlı hem de mutlu kılmak zor iştir, başarabilene de ne mutludur.

İNSAN-ımsı

vasbiizet | 13 November 2007 17:00

Melankolik melankolik dolaşan sümüklü tiplerden nefret ediyorum. Kader kurbanı olduklarına kendilerini inandıran bu insanımsılar mutsuzluklarına türlü türlü bahaneler uydururlar da kendi ulvi şahsiyetlerine toz kondurmazlar. Halbuki toplum olarak ana arazımız tembellik ve ahlaksızlığımızdır.

3 yıldır aktif olarak çalışıyorum ve 3 yıldır bu tembelikle ve ahlaksızlıkla uğraşıyorum. Amaçsız ve ilkesiz insan yığınları asabımı bozuyor. İşten 5 dakika erken çıksın, 30 dakika geç gelsin… Saçma sapan şeyleri dert edip zırıldasın, morali bozulsun gene çalışmasın… Aşık olsun, kız kovalasın gene çalışmasın. Elindeki işi sana versin ortalıkta sersem sersem dolaşsın… İnsanımsıyı idare etmek, insanımsıya katlanmak zor zanaat.

YETİM KEDİ

vasbiizet | 26 October 2007 17:33

Zemin kattaki evimizin arka bahçeye bakan balkonunun altı bilumum hayvanatın doğum yapmak ve sığınmak için kullandığı bir mekan olagelmiştir. Biz havlamalarına, miyavlamalarına oynaşmalarına aldırmadan yaşamımıza devam eder, sabahları kafamıza yorganı biraz daha fazlacana çekip, başımızı yastığın altına iyice sokmaktan öte birşeycikler yapmaz hayvancıkların rahatını, huzurunu kaçıran icraatlarda bulunmayız genelde.
Zaten onlar da fazla ısrarcı olmaz bir kaç gün içinde sırra kadem basar, bir daha da ortalıkta gözükmezler.

Bir hafta önce de aynı şekilde bir gece aniden başlayan kedi miyavlaması ile uyandık. Ve amaaan gene kedinin biri balkonun altına yavruladı deyip uykucuğumuza kaldığımız yerden devam ettik ya da etmeye çalıştık. Amma velakin bu seferki kedi evladı susmak bilmedi. Miyavlamaların şiddeti gittikçe arttı, bir yalvarma ve acındırma tonuna büründü ki ne kulak ardı etmek ne de uykuya devam edebilmek kabil. Bu vatandaş susmayınca ev ahalisi olarak işkillendik. Önce annem bizden saklı olarak-yüz bulup eve almayalım hayvanı diye- kediyi kolaçan etmeye gitti. Ama ses var görüntü yok. Kalasların arasından sinirli miyavlamalar geliyor ama kendi bir türlü görülemiyor. Sonra gecenin kör yarısı elde elfeneri kardeşimle ben tuttuk arka bahçenin yolunu. Ama miyavlamaların yalvarma tonu bizim oraya ulaşmamızla birlikte tıslama, hırlama ve hatta tükürme ile birlikte tehtit rengi alınca karanlığın da etkisi ile tırsıp arkamıza bile bakmadan koşar adım evin yolunu tuttuk. Olayın kahramanı kediciğin suretini gene göremedik.