bildirgec.org

poisond entrail

11 yıl önce üye olmuş, 5 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

camtasia studio 7 ile web tv kayıt

poisond entrail | 13 July 2010 19:11

ulaşım kolaylığı, ekstra bir donanım istemiyor olması ve yeni çağın interaktif televizyon izleme alışkanlığı web tv‘yi çekici kılan en önemli özellikler. buradaki yazıda canlı yayın yapan sitelerden bazıları verilmiş. türkiye’de şu an için en popüler web tv hizmeti ttnet’in tivibu uygulaması. tivibu’nun içinde zaten “tekrar izle” opsiyonu var fakat bu bölümde her programın tekrarını bulmak ya da bu tekrarı saklamak mümkün değil. camtasia studio bu sorunu çözüyor. bilindiği gibi camtasia ekran görüntüsünü kaydenen bir program yalnız burada 7 sürümünün bir özelliği var. camtasia studio 7 sistem sesini içeriden alabiliyor eski sürümlerde bu işlemi yapabilmek için harici bir sürücü kurulumu ya da tv kartından kalma eski bir yöntem ile donanım modifiyesi gerektiriyordu.

şimdi işlemi nasıl yapacağımıza geçelim;

camtasia studio’u açıktan sonra record the screen>>tools>>options>>inputs yolu ile ulaşacağımız menüde “video settings” kısmından kullanacağımız codec’i seçiyoruz. bu işlem için en uygun codec ffdshow eğer sisteminizde yüklü değilse buradan indirip yüklediğizde codec listesine kendiliğinden eklenecektir.

Richard Matthew Stallman

poisond entrail | 08 July 2010 11:50

Uzun saçları, sakalı ve heybetli görüntüsüyle bilgisayarların RMS olarak tanıdığı bu adam kullandığımız yazılımı anlayabilmemizi, tüm dünya ile paylaşabilmemizi, teknik bilgilere sahip olmasak dahi bilgisayarın başına oturduğumuzda kendimizi özgür hissetmemizi sağlayan yakın tarihte çok az rastladığımız bir idealisttir.

İnsanların geneli konulan kuralları özelliklede bu kuralların sonucunda daha çok para kazanacaklarsa sorgulamadan kabullenir. Söz konusu kuralların kime neye hizmet ettiğini düşünmeden uygulamaya geçirir. Ancak bazıları bırakın bu gereksiz kuralları kabullenmeyi, kabullenmek kelimesinin hafızalarında yer etmesini dahi istemezler.

“İnsanlar benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyorlar. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyorum.”

The Social Network (2010)

poisond entrail | 30 June 2010 09:30

Facebook’a “face” , Pardus’a “Türk Windows’u” (ki bu tarihte ki en yanlış adlandırmadır) gibi isimler taktıktan sonra ülkemizde Facebook Filmi olarak ün salan The Social Network‘un ilk fragmanı yayınlandı.

Film Mark Zuckerberg’i ve 400 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kuruluş ve yükselişini anlatıyor. Kuruluş ve yükseliş evet! Çünkü Facebook ülke olmuş olsa şu an dünyanın en kalabalık 3. ülkesi oluyor. Şahsen çok gerekli olduğunu düşünmesem de bu kadar kısa sürede günlük ziyaret sıralamasında 2. olan bu sistem bir de içinde geçirilen zamanı hesap edersek gerçekten iyi bir filmi hak ediyor.

Beyaz Perdenin Hacker Çıkarması

poisond entrail | 23 June 2010 13:35

80’li yıllarda ki bilgisayar kullanımı artışının beraberinde getirdiği “bilgisayar korsanı” kavramı şüphesiz ilgi çekici bir konu. Standart bilgisayar kullanıcılarından genel tabirlerle bilgi, yetenek, zeka ve ilgi alanları bakımından ayrılan bilgisayar korsanlarının oluşturduğu altkültür, yaşam tarzları ve yaptıkları işler zaman içerisinde sinema sektörünün de dikkatini çekti. Böylece beyaz perdenin hacker çıkarması başlamış oldu. Bende hacker kavramını en iyi konu aldığını düşündüğüm filmlerin kronolojik bir listesini yaptım.

Not: Filmlere spoiler niteliği taşımayacak şekilde konu, yorum ve notlar yazılmıştır.

Unthinkable (2010)

poisond entrail | 19 June 2010 10:05

Amerikan askeri birliklerinde patlayıcı ve nükleer silahlar üzerine eğitim almış bir uzman olan Mr.Younger (Michael Sheen) Rusya’daki nükleer santralleri araştıran bir ekiptedir. Araştırma sonucu ele geçirilen nükleer materyalin İran’a götürülmesi için Tahran, Mr. Younger’a 20 milyon dolar ödeme yapar. Fakat bir süre sonra nükleer maddeler ve para ile birlikte Mr. Younger ortadan kaybolur. 3 yıl sonra Yusuf Ata Muhammed ismiyle üç Amerikan şehrine yerleştirdiği zaman ayarlı nükleer bombalarla ortaya çıkar. İdeaist FBI ajanı Helen Brody (Anne Moss) ve sorgu uzmanı Henry Humphries nam-ı diğer H (Samuel L. Jackson) Yusuf’tan bombaların yerini öğrenmeye çalışırlar. Hemde genelde Amerika’nın uyguladığını asla itiraf etmediği yöntemlerle.