bildirgec.org

kahkar

11 yıl önce üye olmuş, 124 yazı yazmış. 60 yorum yazmış.

iki teker üzerinde baba futbol liga

kahkar | 16 November 2009 12:55

Motosikleti sadece bir ulaşım aracı olarak görenler, tez vakitte fikirlerini değiştirsinler. Çünkü iki teker ile pekala spor yapılabilir. İşin içerisinde futbol olduğuna göre, herkes buna ilgi bile gösterir. Hem sonra, sahalarda görmeye alışık olmadığımız görüntülere rastlanabilir. Ne de olsa çılgınlıkta sınır yok!

motobol futbolcuları
motobol futbolcuları

Kros motosikletlerini kapan 4 kişi ile en baba futbol oyunu başlıyor. 5 kişilik bir takım ile oynanan motosikletli futbolda kalecilere iki teker yasağı getirilmiş. Bu kural forvet oyuncuların sağlığı için düşünülmüş. Maçta çıkan olayların sayısı böylelikle azalmış. Ama tabi, kıran kırana geçen bir motor sporunda futbol kavgalarının önüne geçilmiyor. Profesyonel bir oyun var sahada.

gol pozisyonu
gol pozisyonu

Domuz gribi hastalığı belirleme teknolojisi

kahkar | 11 November 2009 15:53

Domuz gribi hastalığı ülkemizde ve dünyada can almaya devam ediyor. Biz de sayma sayılarını, hayatını ve sağlığını kaybeden insanlar için kullanıp duruyoruz. Matematik hesapları bir yana, tespit çalışmaları da sürüyor. Gelişen teknoloji ile birlikte H1N1 virüs salgını için bidolu zamazingo düşünülmüş. Mesela, boy boy termal kamera, her akşam haber bültenlerinde kameralara el sallıyor. Peki nasıl çalışıyor bu sağlık ürünleri?

aselsan asır
aselsan asır

Makinelerin çalışması belli bir teknik sayesinde gerçekleşiyor. Termografi kızılötesi görüntüleme tekniğidir. Gözümüz kızılötesi ışınları algılayamaz. Bizim için bu ışınımlar, teknolojik kızılötesi kamera sayesinde gözle görülebilecek bir hale gelir. Haber diliyle konuşmak gerekirse, gelin buna termal görüntüleme sistemi diyelim, halkımız anlasın.

Sanki Biliyorum

kahkar | 23 June 2009 12:13

Garanti Bankası tarafından düzenlenen “Sanki Biliyorum” yarışmasına katılın. Yarışmaya kendi deyimleriyle ‘çok bilmişlerin’ katılması isteniyor. Çünkü yarışmada bilgi ağırlıklı sorular sizleri bekleyecek. Her bilgi yarışması bitiminde yeni puanlar topladığınızı farketmeniz mümkün. Soruları o anda bilemediğinizde hemen yan taraftaki “bing” arama moturunu kullanma şansı sunuluyor. Ayrıca “bing”te arama yapmak, daha fazla puan toplamak demek.

Hediyeler: her hafta fotoğraf makinesi, yarışma sonunda scooter kazanma şansı…

Anahtarlık Kadar Küçük Cep Telefonu

kahkar | 18 July 2008 20:47

minik cep telefonu
minik cep telefonu

Alüminyum gövdeye sahip neo 808i marka cep telefonları diğer telefonlar kadar iri sayılmaz. Boyutları ise sadece, 41x72x14 mm. Neo 808i, kamera, mp3 oynatıcısı, FM radyo gibi birçok fonksiyona sahip. 100 dakikalık konuşma süresi imkanı veren pil, uyku kipinde 100 saat dayanabiliyor.

havayı suya dönüştüren alet

kahkar | 18 July 2008 19:55

Klimatec Base I, havada ne kadar nem varsa onları bir güzel toplar ve suya dönüştürmeye başlar. 24 saat içerisinde biriken 20 litre kadarlık su, bi’dolu filtrede dolaşmaya koyulur. Nihayetinde karbon filtre ve UV haznesinde mikroplardan ve başka başka kirlerden kurtulur. Ayrıca, buzdolabına görev yapma şansı tanımadan, suyu soğutarak içmeye hazır hale getirir. Kendisi elektrik ile çalıştığı gibi güneş enerjisini de kullanabilir.

Geleceğin bilgisayar adayı

kahkar | 11 July 2008 16:58

şekil a: b-membrane
şekil a: b-membrane

Birbirinden enteresan bilgisayar tasarımlarının sayısı her geçen artıyor. Üstelik bunlar, “geleceğin bilgisayarı” olarak tanıtılıyor. Tasarımı Won-Seok Lee’ye ait olan “B-membrane” en acaip fikirlerden birisine benziyor. Şekil-a’da görüldüğü gibi bir vazoyu andıran bu zamazingo, tam teşekkülü bilgisayarlardan biri sadece. Kendisi ekran taşımayı sevmiyor, onun yerine üzerinde her yöne yönlendirilebilen bir projektör bulunuyor. Sürücü, yazıcı ve klavye gibi ayrıntılar aletin kaidesinde yer alıyor.

kıvrak iPhone kalemi

kahkar | 30 May 2008 16:00

iPhone ve iPod Touchiçin düşünülmüş bu kalem Brightonnet adını taşıyan firmaya ait. Şekilde de görüldüğü gibi pek esnek kalem ekran üstünde rahatlıkla gezinmemizi sağlıyor. “Aman ekranı çizilmesin” korkusu yaşayanlar biraz olsun rahatlayabilirler çünkü, kalemin üretildiği malzeme bir hayli yumuşak.

çoktan seçmeli dijital kapı zili

kahkar | 30 May 2008 14:52

iChimebirçok farklı ses çıkarabilen teknoloji harikası bir kapı zili. Cihaza, altı farklı programa göre kurulabilen konuşma kaydı yapabildiği gibi mp3 çalardan müzik de yüklenebilir.