bildirgec.org

zengin metin editörü hakkında tüm yazılar

JQuery tabanlı Zengin Metin Editörleri

KAghast | 24 December 2010 12:34

Web projelerinde kullanıcı tabanlı içerik üretebilmek için gerekli en önemli araçlardan biri yazı alanlarıdır. (textarea)
Kullanıcının kendini daha iyi ifade edebilmesi için de bu yazı alanlarını özelleştirmeniz ve zenginleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kullanıcı bu alanları verimli kullanabilmek için gerekli temel bilgiden yoksun olarak kabul edilir. Zaten hedef kitlenin de böyle bir ön bilgiye sahip olması beklenemez.

İşte bu noktada WYSIWYGprensibine göre geliştirilmiş zengin metin editörleri (RTE – rich text editor) yardımınıza koşar.
Bu zengin metin editörleri; yani RTE’ler, temel olarak HTML etiketi textarea’yı özelleştirir. Javascript destekli olarak bu alan için bir iframe yaratır ve çeşitli ön tanımlı araçlarla size bir metin editörü hazırlar. Böylece kullanıcı gerçek bir metin editörü kullanıyormuş gibi biçimlendirilmiş yazı girebilir.
Artık geliştirilen projelerde JQuery’nin vazgeçilmezliği ortada olunca ben de sizler için güncel popüler JQuery tabanlı metin editörlerini bir araya toplamak istedim. Böylece JQuery destekli projelerinizde başınızı ağrıtmadan kolay ve hızlı bir şekilde metin editörü ekleyebileceksiniz.

MarkitUp

Resmi Web Sitesi | Demo

15 Adet Kullanışlı Web Tabanlı HTML Editörü

algoz | 20 July 2009 17:43

Web tabanlı HTML editörü, WYSIWYG * editörü veya zengin metin editörü olarak ta adlandırılan bu web bileşenleri; web sayfalarına yerleştirilerek kullanıcıların başta HTML olmak üzere bazı web dilleri ile, zengin içerikli metinler/sayfalar oluşturmalarını sağlamak amacıyla kullanılırlar.

Genellikle CMS * sistemlerinde yöneticilerin ve yazarların (Bildirgeç yazarları gibi) içerik ekleyebilmesi amacıyla kullanılan bu editörlerden kullanışlı olanlarından 15 tanesini bu listede bulabilirsiniz.

1-FCKeditor

2-NicEdit

dokümanlar için araçlar

bakiyyebemolu | 31 March 2009 16:46

bildirgeç “taslak” uygulamasına geçmeden önce yazdığım yazıların başına bir hal gelmemesi için google dokümanlardan faydalanıyordum. gerçi hala da faydalanıyorum. her neyse, eğer belgelerinizi online saklayacabileceğiniz, paylaşacabileceğiniz, üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz uygulamalar arıyorsanız şu yazıda google dokümanlara 5 alternatif verilmiş.

 • Buzzword

  adobe‘nin sunduğu bu servis belgeleri paylaşmaya, düzenlemeye ve belgelerin yorumlanmasına imkan veriyor.

 • Zoho

  birçok kullanıcının yararlandığı bir araç. doküman saklamanın yanı sıra oldukça geniş özelliklere da sahip.

20 mükemmel bedava online zengin metin editörü (Bölüm-2)

admin | 01 January 2009 18:47

20 mükemmel bedava online zengin metin editörü listesine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

11. Damn Small Rich Text Editor
DSRTE, kullanımı kolay ücretsiz metin düzenleyicisidir. jQuery kütüphanesi üstüne kurulu düzenleyici ayrıca kullanıcıya resim yükleme ve Html düzenleme imkânı da sunmakta.

Damn Small Rich Text Editor
Damn Small Rich Text Editor

12. Silverlight Rich Text Editor
Silverlight zengin metin editörü, silverlight için ilk zengin metin editörüdür. Birçok faydalı özelliğe sahip olan bu editör, hızlı, belirli bir metni bulmak için “find ve replace” ve kısayol tuşu desteğiyle dikkat çekmektedir. (Önizleme)

Silverlight Rich Text Editor
Silverlight Rich Text Editor

20 mükemmel bedava online zengin metin editörü (Bölüm-1)

serversistemci | 30 December 2008 15:47

Online zengin metin editörleri olarak bildiğimiz metin editörlerinin, bir web tarayıcısının içerisinde kullanmayı düşünenlere 20 mükemmel bedava online zengin metin editörü.

1. TinyMCE
Tinymce GNU Lisans’ı altında zengin metin düzenleyicisidir. Dağıtımı Moxiecode tarafından sürdürülmektedir ve kullanım olarak son derece özelleştirebilirdir. (Önizleme)

TinyMCE
TinyMCE

2. FCK Editör
Fckeditor en popüler açık kaynak online zengin metin editörlerinden biridir. En iyi HTML düzenleyiciye sahiptir ve kullanıcılar için kolay düzenleme imkânları sunmaktadır. (Önizleme)

FCK Editör
FCK Editör

56 adet web programlama servisi

mdemir85 | 19 September 2008 21:49

1.

Notlong.com
Notlong.com

Notlong.com : link kısaltma servisi.
link’i subdomain haline dönüştürmenizi sağlıyor, ayrıca verdiği şifreyi kullanaraklinkiniz ile ilgili istatistik bilgilerine erişebiliyorsunuz. (linkin hangi tarihte ve hangi ip ile kaç kere tıklandığı, bu bilgiler saatlik güncellenmekte)

2. Abaqueinside: ajax teknolojisi ile online katalog.Bir alışveriş katalogu ajax ile nasıl olur derseniz.
Tanıtım uygulamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Web siteniz için “aşırı” zengin metin editörü

isasari | 07 October 2006 16:02

FCKEditor, web sitenize yerleştirebileceğiniz ve görünce inanamayacağınız özelliklere sahip bir zengin metin editörü. Microsoft‘un Word‘üne benzer bir arabirime ve özelliklere sahip olan bu muhteşem editörün özelliklerinden birkaçı:

 • Birçok ağ (web) programlama dilini destekliyor (asp, php, js, cfm, perl ve dahası).
 • 52 adet dil desteği ve hangi ülkeden giriş yapılıyorsa otomatik olarak o ülkenin dili ile gösterim özelliği.
 • Herhangi bir bileşene gerek kalmadan resim ve dosya yükleme desteği.
 • Kayıt, ön izleme, yazdırma desteği.
 • Birçok tarz ve varolan tarzları güncelleyebilme özelliği
 • Yazım denetimi ve form öğeleri ekleyebilme özelliği.
 • CSS desteği ve Tablo ekleyebilme imkanı.

Tamamiyle açık-kaynak olarak gelen bu programı indirmek için buraya, test etmek için buraya, kimlerin bu editörü kullandığına bakmak içinse buraya tıklayın.