bildirgec.org

yıkım hakkında tüm yazılar

Mamak, beledi̇yesi̇,kentsel dönüşüm projesi̇ adıyla kaya dağlarını satıyor

vurguni | 01 February 2012 09:50

Mamak belediyesi, kentsel dönüşüm projesi adı altında, çağlayan mahallesindeki insanların evlerini yıkarak,ellerine üç beş kuruş enkaz parası vererek insanları yıllardır oturdukları topraklardan, uzaklaştırdılar.
oysa yıllar öncesi gelen siyasi iktidarlar tarafından defalarca dolaylı olarak satışı yapılan bu mekânlara daha sonra tapu tahsis belgesi verilerek yine siyasiler tarafından üzerinde oturanlara satılmış olan arsalar.
şimdi yeniden kentsel dönüşüm projesi adı altında insanların elinden alınmış. tapu tahsis belgesi olanlara başka yerlerden belediye satış fiyatından arsa satılmış. arsa almaya ekonomik gücü olmayanlar ise bu haktan mahrum bırakılmıştı..

mamak belediyesinin. evlerini yıktıkları ailelere, arsa karşılığı olarak yeni imara açtıklarını söyledikleri yerlerden arsa satışı yaptılar,
arsa adı altında sattıkları hiç bir mutahitin yanaşmadığı kaya dağları, arsa diye alan çaresiz insanların elinde kalmıştır.
ankara. sayma kadın, hürel mahallesinde sözde imara açtıkları kayalık dağı çaresiz insanlara satarak. kentsel dönüşüm projesi altında yine yoksul insanların emeğini yağmalanmıştır..

Rüya ile Gerçek Arası

ibocu | 06 January 2011 11:12

Felsefeye göre bir mantık vardır.Düşünüyorum o zaman varım.Düşünün adam varım demekse o zaman karmaşık bi durum ortaya çıkabilir.Nasıl mı?Hemen anlatıyım. Bir insan düşünüyorum öyleyse ben varım.düşündüğüm insan beni düşünüyor,o zaman ben düş benim düşünüpte beni düşünen adam gerçek oluyor.ben o zaman bir rüyada oluyorum.

Zamanda Yolculuk 2

ibocu | 06 January 2011 09:54

Hiç düşündünüz mü gelecekte mi? Geçmişte mi yaşıyoruz? Şimdide miyiz yoksa? Bana göre aslına gelecek ve geçmişi yaşıyoruz ama şimdi asla olamayacak biz ışığın nesnelere çarparak gözümüze gelmesiyle nereye bakarsak geçmişi görüyoruz.

Zamanda Yolculuk

ibocu | 02 January 2011 15:57

Sizce zamanda yolculuk yapılabilir mi?İşte dünyayı sarsan yeni konulardan biri ile karşınızdayım.Yeni nesil insanların günümüzde en çok merak ettiği konulardan birisi zamanda yolculuk yapmayı hayalden gerçeğe taşımaktır.Bu konuyu sizinle farklı bir şekilde ele alalım isterseniz.İlk önce zaman kavramını bilmemiz gerekir.Günümüzdeki zaman kavramı ise dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesini başladığı noktada bitirdiği ana bir gün,24 saat denir.Şimdi bu tanıma göre zamanı durdurmak için dünyanın sabit kalması gerekir başka bir deyişle güneş ışınları gün ve yıl içinde aynı gelmelidir.Dünya yı durdurmamız halinde zamanın durduğunu ve dünyanın ters yönde dönmesini sağladığımız zaman zamanın geriye akmasını sağlayabiliriz.Fakat bi düşünün dünya durduğu zaman biz yaşlanmaya ve hücrelerimiz yapım yıkım olaylarını sürdürmeye devam edecektir.Dünyanın tersine döndüğünü düşünelim.O zaman da ölen hücrelerimiz tekrardan oluşmalı ve oluşan hücrelerimiz yok olmalı yani küçülmemiz gerekmektedir,fakat tersine dönen dünyada buna bir çare deildir biz genede yaşlanmaya devam edeceğiz.O zaman ya zamanda yolculuk denen birşey yok ya da zaman denen kavramı artık dünyanın dönmesi şeklindeki tanımdan kurtarmak gerekir birde işin diğer yönü var tabi ki bir hayal edin zamanda yolculuk yaptık eski zamanlara gittik ve hoşumuza gitmeyen nedenleri ortadan kaldırdık.Bizim çocuklarımız olacak ve neslimiz devam edeceğinden bizim bi gelecek zamanımız var bide dedelerimizden dolayı geçmiş zamanımız var şimdi biz dedelerimizin geleceği olarak zamanı değiştirdik,peki bizim geleceğimizde var.Bizde gelecek neslin dedeleri olacağız bu yüzden onlarda zamanda bir yerde geleceği değiştirmiş olacak ve bizde bunun farkında olmayacağız tabiki.Tıpkı geçmişimiz gibi.yani aslında biz hiçbişeyi değiştiremeyeceğiz sürekli aynı olaylarla karşılaşacağız.Bu nedenle zamanda yolculuk vardır veya yoktur ama şunu biliyorum ki biz aslanda hem gelecekte hem geçmişte hemde şu anı yaşıyoruz.Bu konuyla ilgili hertürlü yorumlarınız ve görüşleriniz bilimin ilerlemesi için önemli lütfen görüşlerinizi paylaşın.

Takla Atan Fabrika

pilli pati | 01 August 2009 12:21

http://haber.mynet.com/videosayfali/guncel/Korkutan-yikim/31Temmuz2009/X1249055357531/mms%253A%252F%252Fhaberav%252Emynet%252Ecom%252Fhv%252Fbina%252Dyikim65%252Ewmv/2

Boş İşlerle Uğraşan Bir Hükümdar: Mustasım Billah

mustasim billah | 20 February 2009 10:17

mustasim ile hulagü
mustasim ile hulagü

Tarihi bir nüktedir, anlatıla gelir:

Halife, Dicle Nehri’nin kenarında otururken Nasiruddin Et-Tusi, halifeye yıllarca emek verdiği bir bilim kitabını hediye eder. Halife kitaptan sayfaları teker teker koparıp:

“Bu sayfa kirlenmiş. Yıkanması lazım,” diyerek bütün kitabı nehre atar. Ve ardından:

“Sen bunu bana getireceğine, Tus’tan bir öküz getirseydin daha iyi ederdin” der.

MASKE

| 28 January 2008 20:15

-Doktor Brutz’u sevmiyorum!
-Ama gitmeliyiz Lou, tüm senatoryum orada olacak, sene boyunca herkes bu olayı bekledi unuttun mu?
-O, o çok ciddi bakıyor bana!
-O herkese ciddi bakıyor Lou, hem ben de sana eşlik edeğim. Korkacak bir şey yok. Bu sene mutlaka seçilenler arasında biz de olacağız. Ama geç kalmamamalıyız, acele et lütfen.

Elemenin yapılacağı yer hastanenin taşlık arka avlusuydu ve tüm hastalar gösteri için orada toplaştıkları için mekan çok kalabalıktı. İnsanlar Doktor Brutz’un oturduğu tahta masa etrafını yukarıdan bakıldığında girintili çıkıntılı bir çember oluşturacak şekilde çevirmişlerdi. Kısıtlı imkanlarına rağmen içlerinde elemelerde sergileyecekleri role uygun bir şekilde kıyafet bulup gelenler dahi olmuştu. Kıyafetin tedariki, görevlilerle içli dışlı olmanın derecesine ve sigara, taze çikolata veya tereyağı üzerinden ödenecek rüşvetlere bakıyordu.

Seyfe Susadı

| 28 January 2008 13:39

Göçer kanatlar düş görür,
Seraba çalar rüyaları,
Kuru gölde su gördük sanarlar.
Yanılırlar…
Konarlar Seyfe’ye,
Hülyasından, kapkara bir karabasana
Uyanır balıkçı…
Bir bakmış ki, su terk-i diyarda.
Çürür çamurunda kerevet kapanları.

Siyasi, Sus!adı Seyfe…
Çatlamış diyarlara bir çare,
Kudrette sende, erkte,
Kanal kazmanın, harfle bilgi dağıtmanın ilmi hem,
Pancar içmesin umutlarını rençberin