bildirgec.org

tasarımcı hakkında tüm yazılar

25+ Photoshop Web Şablonu (Tasarım) Oluşturma Dersi

LeBron | 30 April 2011 13:56

Bir web sitesini gezdiğiniz de dikkatinizi çeken ilk şey tasarımdır. Ziyaretçilerin sitede kalıcılığını sağlamak için ilk izlenimler çok önemlidir.

Web tasarımı için en çok tercih edilen Adobe Photoshop ile müthiş tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için temel Photoshop becerilerine sahip olmanız gereklidir. Profesyonel bir tasarımcı olma yolunda size yardımcı olabilecek derslere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. Web tasarımında şık portföy tasarımı nasıl yapılır?

tasarımcı ve web master’lar için onlarca iphone uygulaması

kalem kutusu | 25 October 2010 12:31

artık herkes iphone’un telefon olarak adlandırılmaması gerektiğini biliyor. bilgisayar gibi kullanabildiğimiz iphone’un diger mobil cihazlara kıyasla wi-fi baglantısındaki kaliteden bahsetmeye de gerek yok. iphone’u bir bilgisayar haline dönüştüren şeyler ise, ister iş için ister eğlence için yükledigimiz uygulamalar. bu yazımızda bahsedecegimiz ise tasarımcıların işine yarayacak olan iphone uygulamaları.

wordpress

wordpress, iphone’da ücretsiz kullanabilecegimiz, son zamanların en revaçta olan yayınlama platformu olarak geçiyor. wordpress sayesinde sitenize yeni yazılar gonderebilir, tasarı olarak daha önceden kaydettiğiniz ya da yayınlanmış yazılarınızda düzenlemeler yapabilir, resim ekleyebilir, yazım kontrolü yapabilir ve html kodları ile uğraşmadan site tasarlayabilirsiniz. en önemlisi de iphone’daki uygulaması sayesinde tüm bunları ev dışından bilgisayara ihtiyaç duymadan yapabileceksiniz.

photoshop

resimlerinizde değişiklikler yapabildiğiniz bu uygulama iphone kullanıcılarına ücretsiz.

database viewer plus

bu uygulama ile masaüstü bilgisayarınızdaki bir veritabanı ile eşzamanlı bir şekilde çalışabileceksiniz. desteklenen uygulamalar access, excel ve benzeri uygulamalar.

The Guardian! Otomobil Ötesi Bir Araç!

kagit kalem silgi | 22 October 2010 09:39

Geleceğin otomobillerini tasarlayan, John Bukasa’yı bilirsiniz..
Enteresan fikirleri ile farklı olmayı her zaman başarabilmiştir..

The Guardian ismini verdiği tasarım otomobili, günümüz otomobillerinin görüntüsünden hayli farklı bir yüze sahip..
4 yetişkin ve 3 çocuğun rahatlıkla oturabildiği, 7 kişilik bir otomobil olan Guardian, tamamen pencerelerden oluşuyor.

NOT a Phone! Next Generation iPhone! Bu bir telefon değil, yeni nesil iphone!

kagit kalem silgi | 21 October 2010 12:10

Telefon ekranın avuç içiniz olması kadar eğlenceli birşey olabilir mi?
Gelecekteki iphone’u tasarlayan Samuel Lee Kwon,
iphone’ların bilindik ağırlığından bizleri kurtaracak gibi görünüyor..

Next Generation iPhone, bileğimize takabileceğimiz bir saat kolaylığında..

Avuç içine açılan holografik ekranı ile hafif, rahat, kolay bir kullanım sunuyor.
Oturma odanızdaki ışıkta güzel bir görüntü verebilecek olan bu yeni tasarımın, güneş ışığında nasıl görüntü vereceği ise tartışılabir.

Eco Automatic Sink! Otomatik Lavabo!

kagit kalem silgi | 20 October 2010 18:37

Split-Face Sink!!
Split-Face Sink!!

Lavabonuzun içine kirli tabakları, bardakları vs. koymak ve yemek artıklarını lavabonuzun yıkamasını istemek en doğal hakkınız değil mi?

Lavabolarımız, otomatik olarak yemek artıklarını tabaklardan temizlese harika olmaz mıydı?
Tasarımcıların ürettikleri pratik çözümler, bulaşıkları zevkli hale dönüştürüyor..

Pure Washer – Eco Automatic Sink, sadece bunu yapmıyor..
İçindeki tabak, bardak vs. koyabilmek için tasarlanmış bölmesi iki adet dönebilen parçadan oluşuyor..
Sistem yemekleri bir bulaşık makinesi mekaniği kullanarak, lavabo içinde temizleyecek bir şekilde çalışır.
Tasarruflu ve yenilikçi bir fikir.

Dijital Dürbünlü Kamera!

kagit kalem silgi | 19 October 2010 17:12

Thanko’s ilginç tasarım fikirlerinden biri daha..
8 Mpix kamerası ile kullanıcısına video görüntüleri veya fotoğraf çekme imkanı sağlayan dürbün, bu özelliği ile rakiplerinden ayrılıyor.

Diğer özellikleri ise şu şekilde:
Cihazda iki video modu VGA modu mevcut.
VGA (640 x 480) ve (320 x 240) WVGA ..
Video kaydını AVI formatında yapıyor.
4032 × 3024 resim çözünürlüğü sunuyor.
Dürbün kamerası, 4x dijital zooma sahip.

Aretvespa’nın Vespa LX 150 Kazandıran Yarışmasına Katılım İçin Son Günler…

androjen2che | 04 October 2010 16:19

Art Vespa 2010
Art Vespa 2010

İlki geçen sene gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Art Vespa’nın ikinci yarışmasına 8 Ekim’e kadar başvurmak mümkün. Art Vespa’ya katılım için Vespa’nın seçtiğiniz bir modelini yeniden yorumluyorsunuz.
Detaylı bilgi ve yarışmaya kayıt olmak için buraya geçen sene yapılan 2009 Artvespa’ya gönderilen tasarımlar için buraya bakılabilir.

Tasarımcıların Twitter’ı: Dribbble

algoz | 07 April 2010 14:54

Bir volkan patlaması gibi web alemine giriş yapan Twitter’ın bu göz alıcı halini seyre dalan web girişimciler/geliştiriciler, bu şok karşısında uğradıkları hipnotize halden kendilerini biraz olsun sıyırarak düşünmeye başladıkları ve Twitter’dan esinlenerek oluşturdukları yararlı bir uygulama olan Dribbble, Twitter’ın tematik bir modeli görünümünde.

Kullanıcılarına (Player), Twitter’ın “Ne yapıyorsun?” sorusunu (What are you doing?/What’s happening?) biraz daha özelleşetirerek/daraltarak, “Ne üzerinde çalışıyorsun?” (What are you working on?) sorusunu yönelten Dribbble, Başta görsel tasarım işleri ile uğraşanların olmak üzere, geliştiricilerin veya farklı alanlarda çalışanların, o anki çalışmalarının bir gıdımlık (shots) ekran görüntüsünü paylaşmaları üzerine kurulmuş bir düzene sahip.

Kullanıcı çalışmalarını; logo, illustration, typography, iphone, ui, design, website, icon, rebound, icons, web, blog, type, helvetica ve texture etiketleri ile kategorilendiren ve özellikle tasarım işleri ile uğraşanlar açısından oldukça kullanışlı bir Sosyal Medya aracı olabilecek olan Dribbble ile tasarımcılar; hem kendi çalışmalarını paylaşıp diğer kullanıcılardan geri dönüşüm alabilecekler hem de diğer kullanıcıların paylaştıklarından alacakları ilham ile hayal dünyalarını genişletebilecekler.

TASARIM (CI) (LIK) ÜZERİNE

gorselefektanimasyon | 26 March 2010 14:12

Tasarım yapmak ve tasarımcı olmak ya da tasarımcılık ile uğraşmak. Son zamanlarda gereğinden fazla yerde ve gereksizinden fazla insanda karşımıza çıkmaya başlayan bir konu…

Tasarımın özünde “farkındalık içeren bir fikir” olduğundan ve bu fikir dediğimiz şey elle tutulur, gözle görülür bir şey olmadığından, ayrıca da canım, bi tanem Türk İnsanı’nda bolca bulunduğundan… bu aralar herkes tasarımcı.

Daha önceleri sadece (ya da büyük çoğunlukla) sektöre gönül vermiş, bu konuda kafa patlatan, ter akıtan, göz yoran insanların elitinde, saygın bir biçimde yoğrulan, konuşulan, tartışılan ve geliştirilen tasarım şimdi ayağa düşmüş durumda. Bir badana ustasına, elektrik tesisatçısına hatta kasaba, “ustanın işine karışılmaz” diye gösterilen itina ve çekimserlik tasarım insanına gösterilmiyor. Bunun nedeni ise boyanın ve boyacının, elektrik malzemesinin ve tesisatçının ve de etin ortalama ve kabullenilmiş bir fiyatı ve maddesel bir hacmi olmasına karşın, tasarım dediğiniz bokun (pardon!) ne olduğunun belli olmaması… daha doğrusu böyle sanılması.