bildirgec.org

sürücü hakkında tüm yazılar

Yeni yılla cezalara gelen zam

admin | 27 December 2010 13:36

Yeni yılda trafik cezalarına zam geliyor.Araç sürücülerinden , yayalara kadar birçok alanda zam bizleri bekliyor.

Saygı Nereye Kayboldu?

cilo6 | 15 December 2010 11:37

Günlük yaşantımızda hepimiz çeşitli olaylarla karşılaşırız, kimi olaylar çok tuhafımıza gider olan bitenlere anlam veremeyiz. Ya bizler anlam veremeyiz ya da olaylara sebebiyet veren kişiler yapmış olduğu davranışları olağan karşılar.
İnsanlar nedense birbirlerine karşı saygı denilen özelliği, insani davranışı unutmuş görünüyor. Caddeden karşıya mı geçeçeksiniz aman dikkat edin ilerden bir araç geliyorsa kullanan kişinin frenlere dokunacağını ve yavaşlayacağını düşünmeyin, bunu unutun. Bırakın frenlere dokunmaya, sizi görüp görmediğini düşünmeye başlayın çünkü sürücü fren yerine gaz pedalına basıyor olcaktır. Bu tür davranışları sanırım herkes yaşıyordur. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü.?
Bırakın ben bir tahmin yürüteyim, araç kullanıcılarının büyük çoğunluğu trafik bilgisi olmadan yollara dökülüyor ve kullandığı yolun babasının malı olduğunu sanıyor maalesef. Geçtiğimiz bayramda haberlerde hepimiz dinlemiş ve üzülmüştük yüzlerce ölü ve yüzlerce yaralı, sanki savaştan çıktık.
Nedenlerini düşünüyormuyuz, hata kimde, yollarda mı sürücülerde mi?
Sürücülerin maalesef yüzde doksanı bilgisiz, trafik kurallarını bilmiyor, bir kısmı da kendine çok güveniyor veya aracına çok güveniyor. Bazıları da maalesef saygıdan eser taşımıyor, kendi dışındaki insanları hiçe sayıyor.Örneğin, siz sağa dönüşlü bir yolda karşıya geçeçeksiniz ve yola girdiniz tam o esnada bir araç geliyor ve sağa dönüyor siz yoldasınız, bu araç durmaya hazırlanıyor mu yoksa üstünüze gelmeye devam ediyor mu?Ben, yavaşlayıp yayalara yol veren araç sürücüsü görmedim henüz, siz gördünüz mü.?
Kural şu; sağa dönüşlerde yayalara yol veriniz!.Kim uyar bu kurala burası Türkiye. Bas gaza ordan geçen insanın yaşamaya hakkı yok(bir trafik canavarının düşünüş şekli bu). Eğer siz yanlışlıkla böyle yanlış davranışta bulunan bir sürücüye bir uyarıda bulunursanız vay halinize. Birden başınıza kral kesilir ve kendini haklı çıkarır, üstelik bir de dayak yersiniz, aman sakın ha yapılan hataya asla karşı çıkmayın.
Saygının olmadığı, yer almadığı ve unutulduğu bir ülkede binlerce insanımızı kaybetmeye hazır olmalıyız.
Son söz olarak şunu söylemek isterim ki, bana yetki verilmiş olsa bariz trafik hatalarını affetmez sürücülerin ehliyetlerini ellerinden alır trafikten men ederdim. Şimdi diyeceksiniz ki çok gaddarsın, ama trafik kazalarında ölen insanları ve olmayacak kazalara sebebiyet verenleri gördükçe pek gaddar sayılmam hani. Kazasız belasız günler dilerim….

Atıl durumdaki hard disklerinizi kullanışlı hale getirmenin 10 püf noktası

thomasguven | 31 August 2010 14:27

Uzun yıllardır bilgisayar kullandığınızdan bir köşede toz toplayan harici veya dahili bir hard drive koleksiyonunuz olduğunu görür gibiyim.

Şimdi onları kullanışlı bir hale getirmenin 10 püf noktasını sizlerle paylaşacağı.

10. Eski Hard Diskinizi bir Harici diske dönüştürün

Etrafta dağılan bir ton harici hard diskiniz yoksa bir demet eski dahili hard diskiniz olma ihtimali yüksek ve yapabileceğiniz en iyi şey onları ileride kullanabilmeniz için bir USB koruması içine almak. Ayrıca, bu püf noktası elinizde bulunan harici disklerin “upgrade” edilmesinde işe yarayabilir. Eğer bu hard drive kullanışlı olması için çok küçük olur veya kullanılamaz duruma gelirse, halihazırda kullandığınız diski yeni bir harici diskle değiştirebilirsiniz.

9. Bilgisayarınız yedekleyin

Halen kuruluma başlamadıysanız, bir harici hard diskin en popüler kullanımı bir otomatic back-up dır. Windowsdaki Mozy, SynBack fark etmez ne kullanırsanız kullanın, otomatik bir yerel back-up sürücü hatalarının ortaya çıkması ve önemli dosyalarının kaybolma ihtimaline karşı emin olmak için bir zorunluluktur.

Artık herkes haddini bilecek…

Beacool | 26 January 2010 12:10

Artık herkes haddini bilecek…

Anahtarlık şeklinde ve büyüklüğünde olan bu ürünü çıkarıp üflediğinizde size ne kadar limitte olduğunuzu haber veriyor. güç düğmesine bastıktan sonra on saniye içinde aletin ön tarafında bulunan deliğe üflemenizle üstündeki ledlerin yanışına göre kanınızdaki promil oranınızı anlayabiliyorsunuz.

  • Yeşil ışık – Güvenli (0.05% Promilin altında)
  • Sarı ışık – Dikkat (0.05% Promil)
  • Kırmızı ve Sarı – Tehlike bir taksi tutsanız iyi olur (0.05% Promilin üstünde veya çok üstünde)

sony network walkman için windos 7 sürücüsü

dili | 01 December 2009 10:46

ekşi sözlükte bir başlık vardır. ipnelerin yazdığı programlar diye. İşte bu programların şahı sonicstage programının windows 7 desteği yok. microsoftun yazılım desteği sayfasındaki sonicstage bölümünde üzerinde çalıştıklarını söylemişler. vistaya 1.5 yılda uyumlu hale getirdikleri sonicstage programı üzerinde çalışıyorlarmış sony yazılım geliştirme ekibi. bu arada adı sony connect olmuş. Efendim sıkıntıma gelirsem eğer. windows 7 (ultimate, 32bit)’de çalışır umuduyla bilgisayarıma taktığım sony network walkman nw-e55 modelli mp3 oynatıcımı sistemin tanımaması. ardından sonicstage programını yüklemem ki içinde sürücüleriyle birlikte gereken herşeyi yükleyeceğini söyleyen programın, bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, mp3 oynatıcıyı tanımaması ve çatır çutur çalışan sistemi çok fena bir şekilde kastırması (klavyede yazdıktan sonra, yazılar ekran 1-2 sn aralıklarla gelmekte). hepsi programı yükledikten sonra oldu. sony avrupa destek sitesi (sağolsunlar türkçe yapmışlar)
ndeki bilgilerden ve programlardan yardım gelmeyince, daha öncede kullandığım ve açık kaynak bir proje olan symphonicprogramını yükledim. fakat windows aleti görmediği için gene işe yaramadı.

C# ile Disk Bilgisi, Boş Alan, Toplam Alan vs. Görüntülemek

haritsu | 26 November 2009 15:35

Zaman zaman C# ile geliştirdiğim ufak tefek yazılımlarda disk ile ilgili işlemlere gereksinim duyuyorum. Özellikle disk ile ilgili FileType, VolumeLabel, TotalSize, AvailableFreeSpace vs. değerlerin alınabilmesi için gerekli olan birkaç yöntem var.

Msdn üzerindeki aramalarımda System.IO kullanılarak DriveInfo adlı sınıf yardımıyla kullanılan bir yöntemi buldum.

Namespace öncesinde;

1
2
using System;
using System.IO;

sisteminizi güncel tutmanın 8 kolay ve etkili yolu

surudenAyrilanKuzu | 28 September 2009 15:32

çok sayıda yazılım kullanıyorsanız; gerek güvenlik, gerek kolay kullanım açısından yazılımlarınızı sıklıkla güncelliyorsunuzdur. bunun için artık uzun uzadıya güncelleme aramanıza gerek yok. aşağıdaki uygulamalardan herhangi biriyle günelleme sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz. ayrıca, kimi seçeneklerle işinizi web üzerinden görebiliyorsunuz – ki bu da yeni bir yazılım yüklemenize gerek kalmaması demek.

1. Secunia Online Inspector (OSI)

secunia
secunia

web üzerinden çalışan küçük bir java uygulaması sayesinde sisteminiz için gereken güncellemeleri saniyeler içinde sistemi tarayarak buluyor. java applet‘lerin yüklenmesine izin verdikten sonra sisteminiz hizlı bir biçimde taranıp, sonuçlar ekrana teker teker çıkıyor. sistem, güncellemeleri bulduğu gibi size direk indirme adresleri de belirterek zaman kaybından kurtarıyor.

TrueCrypt Açık Kaynak Şifreleme Aracı

nicoteen | 14 August 2009 14:55

TrueCrypt açık kaynaklı bir şifreleme yazılımıdır. Sistem bölümleri dahil her türlü (hard diskler, harici diskler, usb ya da diğer biçimlerdeki (sd card vb)) depolama ortamını şifreleyebilir.

Bunun haricinde mevcut depolama ortamlarında şifreli bir alan yaratabilirsiniz. Şifreleme yolu olarak AES-256, Serpent algoritmaları kullanabilirsiniz.

Ben yazılımı usb hafızamda şifreli bir alan yaratmak için kullandım. Bu alana kurduğum taşınabilir platform üzerine ise Firefox, Thunderbirdgibi sık kullandığım ve güvenlik gerektiren programları kurunca hem güvenlik, hem de taşınabilirlik sorunları çözülmüş bir kullanım imkanına kavuştum.

Şifre girilmeden ayrılan alan şu şekilde görülmekte.

şifrelenmemiş alanın görüntüsü
şifrelenmemiş alanın görüntüsü

Donanım Sürücülerinizi Yedeklemeniz İçin 3 Faydalı Yazılım

LeBron | 04 May 2009 20:03

Bilgisayarımıza yeni bir işletim sistemi kurduğumuz zaman donanım sürücülerini yüklemek çok zamanımızı almaktadır.

Özellikle driver cd’si elinizde bulunmuyorsa çok daha fazla zamanınızı alacaktır. Aşağıdaki driver yedekleme yazılımlarını kullanarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

1 – Double Driver

Double Driver, basit ve küçük bir sürücü yedekleme yazılımıdır.

Double Driver, üçüncü parti sürücüleri ve microsoft tarafından sağlanan sürücüleri bulabiliyor.

Taşınabilir sürümü ile birlikte geldiğinden herhangi bir bilgisayarda kurulum ile çalıştırmanız mümkündür.