bildirgec.org

sorbonne üniversitesi hakkında tüm yazılar

ümit ılgın yiğit fenomeni

pazardanpazartesiye | 08 October 2011 18:44

Ümit Ilgın Yiğit
Ümit Ilgın Yiğit

Zizek’e göre “oryantalist*” kendi tanımıyla Ortadoğulu. Aktivistler için deli, edebiyat çevreleri için vasatla şaheser arası bir tat… Milyon dolarlık Türkiye ve Lübnan’a yayılan bir servetin varisi, hiç yaşlanmayan mütevazı bir sokak insanı.

Sorbonne Üniversitesi’nden sosyolog Clelia Zernik ve Berkeley Üniversitesi’nden Roy Eric Xavier ortak bir çalışma ile geleceğin filozofları ve topluma yön verecek sosyal teorileri geniş katılımlı bir sunumla anlattılar. Bizde dinledik, notlar aldık.

68 Kuşağının Başarısızlık Sebebi

uuuucar | 30 December 2009 13:02

68 gençliği
68 gençliği

İkinci dünya savaşı nın ardından dünya büyük bir boşluğa düşmüştü.Gerek siyasi,gerek ekonomik, gerekse kültürel olarak tutanacak dal bulamayan genç kuşak kendilerini ateşleyecek yeni akımların,ideolojilerin peşindeydi.O güne kadar üretilen tüm fikirlerin ve sistemlerin hiçbir işe yaramadığını görüp, dünya çapında geniş bir isyan hareketi başlatmıştır.
Özellikle Paris, Sorbone Üniversitesi ‘ nde başlayan bu hareket tüm dünya gençliğini esir alıp heyecanlandırmış ve harekete katılmak için teşvik etmiştir.
Barışçıl bir isyan hareketinin en yaygın olduğu ülkeler, kapitalizm in hüküm sürdüğü ülkelerdi.
Zaman zaman polisle çatışan,büyük yürüyüşler yapan ve içindeki öfkeyi atmak için sanatı seçen bu kuşak, günümüz ideolojilerini de düşünce ve yaşayış olarak etkilemeyi başarabilmiştir.