bildirgec.org

semih kaplanoğlu hakkında tüm yazılar

Bal (2010)

queennothing | 18 March 2011 14:15

İzmirli yönetmen Semih Kaplanoğlu, Türk Sineması’nın değerli isimlerinden biiridir. Özellikle Yusuf Üçlemesi ile (Yumurta, Süt, Bal) hem ülkemizde, hem dünya ülkelerinde adını duyuran Kaplanoğlu, 60 Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne layık görüldü. Yönetmenin ünlü Yusuf Üçlemesi’nin son filmi olan “Bal“, 2010 senesinde vizyona girdi. 1979 doğumlu aktris Tülin Özen ile Erdal Beşikçioğlu‘nun başrollerini paylaştıkları filmde Bora Altaş da rol alıyor.

Sakin ve kendi halinde bir çocuk olan Yusuf, ilkokula henüz başlamıştır. Karakovan balcılığı yapan babası Yakup ve annesi Zehra ile mutlu bir yaşam sürdüren küçük Yusuf, bir gece, belki de bütün hayatını etkileyecek ve sorularına cevap olacak bir rüya görür. Rüyasını babasına anlatan Yusuf, kısa bir zaman içinde işi gereği uzaklara gitmesi gereken babasından sonra içine kapanır ve hiç konuşmaz. Baba Yakup’un yolunu gözleyen Zehra ile Yusuf, biçare vaziyette, bir rüyayı yaşamaktadırlar.

“Yabancı”dan “yerli”ye yerini yadırgayan bir bakış

admin | 11 March 2011 10:46

“Televizyonda hangi dizileri takip ediyorsun” diye sorunca “Ben sadece Cnbc-e izliyorum” diyen hatırı sayılır sayıda insan var. “Mesela hangi diziyi” deyip ikinci soruya geçince duraksadı mesela bu sabit yanıtı verenlerden biri. Muhtemelen ikinci sorunun hiç gelmeyeceğini düşünerek. “Lost” dedi. “Başka” dedim. Kalakaldı. Oysa ki Lost, hiçbir zaman Cnbc-e’de yayınlanmadı…
Kimseyi eleştirmek ya da küçümsemek bana düşmez, sadece onları anlamaya çalışıyorum. Bu tavrın altında yatan nehri görmek, bu davranışı biraz kurcalamak istiyorum. Aynı mevzunun edebiyat, sinema, müzik versiyonu da var elbet. Türk yazarları beğenmeyip, melodramın melodramı, çok satan, sığ yabancı yazarları okuyanlar hatta muhtemelen okumayıp sadece ellerinde gezdirenler (bir de böyle bir sosyal grup var, onlar kendi başlarına, başka bir yazıyı hak ediyor), Zeki Demirkubuz’u, Nuri Bilge Ceylan’ı tanımayıp içi boş Hollywood sinemasını göklere çıkaranlar. Türk müzisyenlere burun kıvırıp, sırf yabancı diye cascavlak, klişe dolu melodilere meyledenler.

Film Arası Dergisi

queennothing | 20 August 2010 19:28

Sinema severlere müjde! Daha önce “Türk Sinemasında İdeoloji” kitabını yayımlayan kitabevi olarak da bahsettiğimiz Sepya Yayıncılık, yepyeni bir sinema dergisi çıkarıyor; Film Arası. Derginin ilk sayısında, Türk Sineması’nın başarılı yönetmeni Semih Kaplanoğlu (Yusuf Üçlemesi: Yumurta, Süt, Bal) ve Gökhan Yorgancıgil (Sıfır Dediğimde) röportajları bulunuyor.

‘Bir grup sinema severin düşüncelerini, yazı yoluyla paylaştıkları ve sinema severlere ulaşmayı amaçlayan yayın’ olarak tanımladıkları bu yeni dergiyi Türkiye genelindeki kitapçılardan ücretsiz olarak temin edebileceğiz.

“Aldatmak gayet normaldir”

kahramancayirli | 07 July 2010 12:48

Bir önceki yazımda özellikle kurgusu ve akıcılığı bakımından beğendiğim Yalnızlık Mevsimi romanından söz etmiştim ve ne kadar şanslıyım ki Yalnızlık Mevsimi’nin genç yazarı Tolga Aydoğanla röportaj yapma fırsatını yakaladım. Gerçekten çok mutlu oldum, Türk Edebiyatı’nda sağlam genç yazarlar bulmak çok kolay değil, emin olun Tolga Aydoğan o zor bulunan sağlam yazarlardan biri, lafı fazla uzatmayalım, Tolga Aydoğan’a bırakalım…

Yazar olmayı ne zaman kafaya koydunuz?

Semih Kaplanoğlu “Bal” ile Altın Ayı’yı Kazandı!

widfara | 22 February 2010 17:26

Semih Kaplanoğlu ödülüyle birlikte
Semih Kaplanoğlu ödülüyle birlikte

Semih Kaplanoğlu“Bal” isimli filmiyle Berlin Film Festivali‘nde büyük ödül olan Altın Ayı’yı kazandı.

Bal, Kaplanoğlu’nun “Yumurta” ile başlayıp, “Süt” ile devam eden Yusuf üçlemesinin son filmi. Bal’da Kaplanoğlu Yusuf’un çocukluğuna dönüyor babasıyla ilişkisine odaklanıyor. Üçlemenin ilk filmi “Yumurta” Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilmiş, ikinci film ’Süt’ ise Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışmıştı. Bal ayrıca Kiliseler Birliği Ekümenik Jüri Ödülü’nün de sahibi oldu.

Festivalde diğer ödüller ise şu şekilde dağıldı;
En İyi Yönetmen; Roman PolanskiThe Ghost Writer
Jüri Özel Ödülü; Florin Serban – If I Want to Whistle, I Whistle
En İyi Kadın Oyuncu; Shinobu TerajimCaterpillar
En İyi Erkek Oyuncu; Grigori Dobrygin ile Sergei PuskepalisHow I Ended This Summer

Sinema Ölmüş

uuuucar | 15 January 2010 14:56

Son bir ay içinde dört kez sinemaya gittim ve gördüm ki artık insanların sinema salonlarına gitmek gibi bir alışkanlıkları kalmamış.Hoş zaten böyle bir alışkanlıkları yoktu ama yine de yavaş yavaş insanlar sinema salonlarına gidiyorlardı.Belki de benim gittiğim filmlerde bir sorun vardır.

Öyle pohpohlanmış,heryere afişi asılmış,deli gibi reklamı yapılmış hatta filme harcanandan daha fazla para reklama harcanmış filmlere gitmediğim için de olabilir.

Süt (2008)

queennothing | 10 December 2009 12:13

Semih Kaplanoğlu, bir süre önce, 2007 senesinde vizyona giren sinema filmi “Yumurta“yı üçleme haline getirreceğini söylemişti. 2008 senesinde ‘Yusuf Üçlemesi’nin ikinci filmi “Süt“ü çeken Kaplanoğlu, olayları yine kendine özgü görüş açısına göre yansıtmış. Filmde aktris Başak Köklükaya (Resmi Web Sitesi), Melih Selçuk, Rıza Akın (Resmi Web Sitesi)ve kısa bir rolle yine Saadet Işıl Aksoy yer alıyor.

Zehra, oğlu Yusuf ile birlikte Anadolu’nun kasabaya yakın bir köyünde yaşayan dul bir kadındır. Ölen kocasından kalan ineklerin sütü sayesinde evini geçindiren Zehra’nın tek isteği, üniversite sınavında başarısız olan oğlu Yusuf’un bir meslek sahibi olmasıdır. Çalışma hayatına karşı ilgisiz görünen Yusuf ise yazdığı şiirleri yayımlayacak bir yeraltı edebiyat dergisi bulma peşindedir.

Semih Kaplanoğlu – Süt

kahramancayirli | 01 August 2009 12:19

Semih Kaplanoğlu’nun Süt’üne nasıl yaklaşmalı, nereye koymalı? Süt, bir üçlemenin ortası. Bir şairin gençliği. Yumurta’nın öncesi, Bal’ın sonrası. Şair Yusuf’u, annesini nasıl tanıtmalı, hangi sözcükleri kullanmalı.
Sade, sırf sinema yapıyor, Semih Kaplanoğlu. Biz bunu Meleğin Düşüşü’nde anlamıştık, bayılmıştık sevinçten. Türk Sineması’nda umut verici gelişmeler oluyordu, adımlar duyuluyordu.

yaz geçer..

admin | 06 July 2009 16:08

Vakti zamanında böyle şeyler yazmışım kendisi için. Yeni albümünü beklemişiz beklemişiz o da sağ olsun sonunda bizi kırmamış, sekiz şarkısıyla çıkagelmiş..
Sekiz şarkısını da dinledim. Elimde bir tek Aşk Geri Gelir ve ilk klip şarkısı Sen mi kalabildi kırılmadan.
Tamam erkek egemen topluma hayır vs. ama şarkı sözleri size de çiğ gelmedi mi? Canını Seven Kaçsın ama nereye peki? Ben ilk albümü Gel Git’e kaçmak isterim. Yeni albümünden sadece o iki şarkıyı dinliyorum. Sevemedim gerisini.
Tez zamanda yeni şarkılarını işitmek üzere.
Semih Kaplanoğlu’nun son filmi Süt’ün DVD’si çıktı nihayet. İzmir’de hiçbir sinemaya gelmemişti bile. Allahtan filmlerin DVDleri yayınlanıyor..
Heves şiir dergisinin yeni sayısı yayımlanmış. Birhan Keskin de yer alıyor bu sayıda.
Kuşadası Adaland Su Parkı, hakikaten çok iyi. Eğlenceli kaydıraklar, heyecanlı yamaç kaydırağı, rafting .. Yapılacak tonla eğlenceli olay var anlayacağınız. Buralardaysanız..

Su parkı olaylarında onca merdiven çıkılıyor ya her seferinde, buna bir çözüm yok mu? Küçük golf arabaları benzeri taşıtlar istiyorum, su kaydırağının altından alacak bizi, kaydırağın hemen üstüne getiriverecek. Fena mı olur? Dizlerim koptu.

en iyi kadın oyuncu: nurgül yeşilçay

kahramancayirli | 21 October 2008 12:30

45. altın portakal film festivali sonuçlandı. ödülleri kazanan isimlerin çoğu önemli sinema eleştirmenlerinin beklemediği isimler. zira sinema eleştirmenleri nuri bilge ceylan, yeşim ustaoğlu ve semih kaplanoğlu’nu ön plana çıkarıyorlardı. oysa tuncel kurtiz başkanlığındaki jüri farklı düşünmüş..

en iyi kadın oyuncu ödülünü erden kıral’ın yönettiği vicdan filmindeki performansıyla nurgül yeşilçay kazandı. genç oyuncu “bu muymuş? bir konuşma hazırlamadım. bu ödülü diğer kadın oyuncu adayı arkadaşlarım da almak istiyordu. onların adına alıyorum ve onları alkışlıyorum. sezen aksu’ya da bir teşekkürüm var. bu kez antalya’ya gelmediği için çok teşekkür ediyorum” demiş ödülü kazanınca. vicdan filminin şu anda pekçok sinema salonunda vizyonda olduğunu hatırlatalım..