bildirgec.org

selçuk yöntem hakkında tüm yazılar

KISA KES FİLM YARIŞMASI GALA GECESİ!

kisakes | 02 June 2010 09:54

Ted Ankara Koleji‘nin ilkini düzenlemiş olduğu Kısa Kes Film Yarışması‘nın ödül töreni 28 Mayıs 2010 Cuma günü Ted Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde düzenlendi.

Yarışmada yer alan 43 filmin yönetmenleri ve oyuncuları galaya katılırken, yarışma jurisinde yer alan Mustafa ALTIOKLAR, Beren SAAT, Selçuk YÖNTEM, Zerrin TEKİNDOR ve Nehir ERDOĞAN da galadaki yerlerini aldılar. Öğrencilerin hazırlamış olduğu yarışmanın koordinatör ekibinde Merve KARAMANOĞLU (Proje Sorumlusu Asistani), Zübeyde Nur ARGUN (İletişim Sorumlusu), Hazal ÖZTEKİN (Basın-Yayın Sorumlusu), Deniz Yalçın (Sunucu), İdil ÜNSAL(İletişim Sorumlusu) ve Melisa EKİCİ(Dekorasyon-Tasarım Sorumlusu) yer almaktaydı, ekibin başında ise Mustafa ALTIOKLAR‘ın kızı Arya Su ALTIOKLAR vardı. Koordinatör ekibi sırasıyla yarışmanın oluşum sürecini anlattı.

Lise öğrencisi olan Barış Türkeri ekibi ile kendi bestesi olan “Gelibolu’ya Ağıt” adlı enstumantal parçasını seslendirmesinin bitiminde ödül törenine geçildi.

Gölgesizler (2009)

queennothing | 25 February 2010 09:45

Hasan Ali Toptaş‘ın eserinden sinemaya uyarlanan Türk filmiGölgesizler“, 2009 senesinde vizyona girdi. Ümit Ünal‘ın yönetmeenliğini yaptığı filmde Selçuk Yöntem, Ertan Saban, Arsen Gürzap, Altan Erkekli, Taner Birsel, Erdem Akakçe gibi isimler rol alıyor. Filmin ana odağı, bir avuç insanın yaşadığı ve fazlasıyla kendi halinde olan bir köy. Otoriter muhtarlarına çok bağlı olan köy sakinleri ise filmin diğer odak noktası.

Bu sakin köyde, son zamanlarda artan gizemli kayboluşlar söz konusudur. Ortadan kaybolan onca kişiden sonra köyün güzel ve genç kızı Güvercin de bir süredir eve gelmemektedir. Bu durum, köy halkını ayaklandırmış, herkes genç kızı kaçıran kişiyi bulmaya çalışmaktadır. Gizli gizli casusluk yapanlar, birbirlerinden şüphelenenler bir yana, köye yeni gelen berber de güvercinin kaçırılmasına kayıtsız kalamamış, gelişmeleri uzaktan takip etmektedir.

C Blok (1994)

queennothing | 13 November 2009 17:23

1964, Isparta doğumlu yönetmen Zeki Demirkubuz‘un yazıp, yönettiği 1994 çıkışlı drama filmi “C Blok“da Fikret Kuşkan, Serap Aksoy, Selçuk Yöntem, Ülkü Duru ve Zuhal Gencer rol alıyor.

Anlayışlı ve samimi bir adam olan Selim ve sıkılgan ve bunalımlı bir yapıya sahip olan Tülay, evli bir çifttir. Orta yaşlı Tülay, ev işlerini görmesi için para ödediği yardımcı kadının lakayıt tavırlarından hoşlanmamasına karşın, onu kapıcının oğlu Halit ile cinsel ilişkiye girerken görünce, adını koyamadığı hisler içerisine girer.
Kocası Selim’e bir zamanlar duyduğu tutkuyu kaybettiğini farkeden Tülay, kendini kapıcı oğlu Halit’in kaba halini düşünmekten alıkoyamaz ve bunu bir fantezi haline getirir.
Yalnızlığı gerçek anlamda hissetmeye başlayan Tülay, uzun süredir yaşadığını hissettirecek bir heyecan tatmadığının da farkındadır ve bu eksiklik, genç kadının bir takım çılgınlıklar yapmasına sebep olacaktır.

Usta Bir Oyuncu: Selçuk Yöntem

cevahirrr | 20 September 2009 14:37

Selçuk Yöntem 13 Temmuz 1953’te Eyüp İstanbul’da doğmuş. 1975 ve 1976 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü‘nden mezun olmuş. 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda sanat yaşamına profosyonel olarak başlamış. 1990’da film ve dizi çalışmalarına başlayan Yöntem, televizyon ve tiyatro çalışmalarına halen devam ediyor.

Yöntem’in rol aldığı ilk oyun 1978 tarihli Topuzlu. Yönetmenlik de yapan Yöntem’in yönettiği ilk oyun ise 1993 – Aşağıdakiler. Televizyon dünyasına adımını ise 1978 yapımı siyah beyaz bir dizi olan Atlı Karınca ile atmış.

Kaçıklık Diploması (1998)

heavybear | 15 September 2009 16:09

Yönetmen: Tunç Başaran
Senaryo: Ayşe Nil Şamlıoğlu, Tunç Başaran, Haluk Ünal

Oyuncular:

Ayda Aksel … Nur
Selçuk Yöntem … Murat
Meriç Başaran … Suna

Milletvekili olan bir baba, büyük topraklara sahip olan annesi ve iki erkek kardeşe sahip olan Suna çocukluk yıllarında hem erkek kardeşlerinden hem de babası tarafından aşağılayıcı davranışlara mağruz kalır. Kardeşlerinden birisinin kalp hastası olması nedeniyle ölmesi Suna’ya hayatın farklı bir tarafını ortaya koymuştur. Darbe döneminde babasının tutuklanmasıi daha sonraları annesi ve babasının kavgaları, erkek kardeşinin onu dövmesi Suna’da daha da içinden çıkılmayacak bir sorunun içine düşmesine neden olur. Üniversite yıllarında tanıştığı Murat ile evlenir, çocuk sahibi olur. Ancak trafik kazası sonucu çocuğunun ölmesi ona ızdıraplı günlerin yaklaştığının yalnızca bir habercisi olacaktır. Kocası ile arasındaki ilişkilerin kopma noktasına gelmesi, kendine tutunacak bir dal olarak Atatürk konulu bir kompozisyon yarışmasına girmesine neden olur, ancak ondan da bir sonuç alamaz. Yavaş yavaş kontrolünü kaybeden Suna, hastaneye yatırılır ve manik depresif tanısı konur. Bundan sonra ise Suna’yı zorlu ama kendini bulmasında önemli bir zaman dilimi beklemektedir.