bildirgec.org

heavybear

11 yıl önce üye olmuş, 19 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Kaçıklık Diploması (1998)

heavybear | 15 September 2009 16:09

Yönetmen: Tunç Başaran
Senaryo: Ayşe Nil Şamlıoğlu, Tunç Başaran, Haluk Ünal

Oyuncular:

Ayda Aksel … Nur
Selçuk Yöntem … Murat
Meriç Başaran … Suna

Milletvekili olan bir baba, büyük topraklara sahip olan annesi ve iki erkek kardeşe sahip olan Suna çocukluk yıllarında hem erkek kardeşlerinden hem de babası tarafından aşağılayıcı davranışlara mağruz kalır. Kardeşlerinden birisinin kalp hastası olması nedeniyle ölmesi Suna’ya hayatın farklı bir tarafını ortaya koymuştur. Darbe döneminde babasının tutuklanmasıi daha sonraları annesi ve babasının kavgaları, erkek kardeşinin onu dövmesi Suna’da daha da içinden çıkılmayacak bir sorunun içine düşmesine neden olur. Üniversite yıllarında tanıştığı Murat ile evlenir, çocuk sahibi olur. Ancak trafik kazası sonucu çocuğunun ölmesi ona ızdıraplı günlerin yaklaştığının yalnızca bir habercisi olacaktır. Kocası ile arasındaki ilişkilerin kopma noktasına gelmesi, kendine tutunacak bir dal olarak Atatürk konulu bir kompozisyon yarışmasına girmesine neden olur, ancak ondan da bir sonuç alamaz. Yavaş yavaş kontrolünü kaybeden Suna, hastaneye yatırılır ve manik depresif tanısı konur. Bundan sonra ise Suna’yı zorlu ama kendini bulmasında önemli bir zaman dilimi beklemektedir.

La fille sur le pont (Girl On The Bridge) – Köprüdeki Kız (1999)

heavybear | 13 September 2009 14:30

Yönetmen: Patrice Leconte
Senaryo: Serge Frydman

Oyuncular:

Vanessa Paradis … Adèle
Daniel Auteuil … Gabor

Hayattan tüm umudunu kesmiş Adèle, intihar etmeyi düşünür ve köprüden atlamaya karar verir. Ancak Gabor köprüde son anlarını geçirmeyi düşünen bu kadına hayatın içindeki güzellikleri göstermeye karar verir ve Adèle’nin bu değişim sürecinde onunla beraber gelmesini ister. Gabor gösterilerde bağımsız olarak çalışan bir bıçak atıcısıdır. Adèle’nin de kendisine gösterilerinde hedef olarak çalışması için iş verir. İlk başlarda korkan Adèle, Gabor’un kendisine güvenmesini istediğinde yanında gider. Ancak erkekler konusunda çok zayıf olan Adèle gördüğü her yakışıklı erkekle birlikte olmak ister. Dolayısıyla Gabor bu konuda da Adèle’ye belirli şekillerde engel olmak zorundadır. Adèle’yi sadece hedef olarak görmez kendisini onu her türlü tehlikeden de korumakla da sorumlu hissetmektedir.

Film Noir (2007)

heavybear | 12 September 2009 12:27

Yönetmenler:
D. Jud Jones
Risto Topaloski

Yazar:
D. Jud Jones

Amatörce bir animasyon filmi olan “Film Noir”, seyircide ilk olarak animasyon filmi olduğu için hem görüntü hem de senaryo açısından büyük beklentiler yaratıyor. Ayrıca filmin gizem çözme, gerçekleri ortaya koyma, kendini arayış konularının etrafında dönmesi de olaya ayrı bir bakış açısı katmakta. Ancak şunu belirtmek gerekir ki filmin animasyonla yapılması ve bunun gerektiğinden fazla kötü bir şekilde sunulması filme bir iticilik katmakta. Bunun yanı sıra belki de filme ek olarak çekicilik katmak istenmesi amacıyla fazlaca cinsellik ön plana konulmuş. Görüntü kalitesini ve modellemeleri bir kenara bırakır ve senaryoyu ele alacak olursak, senaryonun bu animasyon filmine fazla geldiğini söyleyebiliriz. Senaryo bu durumdaki bir filme göre oldukça iyi. Bütçenin az olması belki de bu filmin animasyon olarak gösterime girmesi ile sonuçlandı.

They Live – Yaşıyorlar (1988)

heavybear | 09 September 2009 15:06

Yönetmen: John Carpenter
Senaryo Yazarı: Ray Nelson, John Carpenter

Oyuncular:

Roddy Piper … Nada
Keith David … Frank
George Flower … Drifter
Peter Jason … Gilbert

John Nada para kazanmak için şehre en iyi bildiği işi, inşaat işçiliğini yapmak için gelir. Ancak kalacak bir yeri ve tanıdığı kimsesi bulunmamaktadır. Başladığı inşaat işinde tanıştığı ve daha sonra en yakın dostu olacak Frank ile kalır ve onunla şehrin içinde bulunan bir yardımlaşma derneğinin sağladığı yardımdan faydalanır. Ancak buranın yanındaki kilisede farklı şeyler olduğunu sezer ve kilisenin içinde gözlük üretildiğini keşfeder. Gözlüğü gözüne taktığı zaman ise aslında yaşadığı yerin uzaylılar tarafından işgal edildiğini, uzaylıların da insanları uyuttuğunu farkeder. Bu uyutma ise uzaylıların elinde bulundurduğu bir yayın üzerinden planlanmaktadır. John Nada ise arkadaşı Frank ile bu yayını durdurmak ve işgalden dünyayı kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya başlarlar.

Rob Zombie’den Bir Uyarlama Projesi Daha: “The Blob”

heavybear | 08 September 2009 17:51

1958 yılına ait filmin afişi
1958 yılına ait filmin afişi

“The Blob” Rob Zombie daha önce “Halloween” filmini uyarlayarak filmi başka açıdan izlememizi sağlamıştı. Bu sefer yine eski bir filmi uyarlamak için senaryo yazma çalışmalarına başladığı haberi duyuruldu. İlk çekimi 1958 yılında olan “The Blob” filminin aslında 1988 yılında da bir uyarlaması mevcut. Ancak “Halloween” filmini uyarlayarak senaryosunda oynamalar yapan Rob Zombie’nin “The Blob” filminde de böyle bir değişiklik yapması ayrı bir film tadında bir uyarlama izleyebileceğimizi düşüncesini uyandırıyor.

Kaynak

A Bronx Tale (1993)

heavybear | 08 September 2009 14:49

Yönetmen: Robert De Niro
Senaryo Yazarı: Chazz Palminteri

Oyuncular:
Robert De Niro – Lorenzo
Chazz Palminteri – Sonny
Joe Pesci – Carmine
Lillo Brancato – Calogero ‘C’ Anello (17 yaşında)
Francis Capra – Calogero ‘C’ Anello (9 yaşında)

Bronx Sokaklarında otobüs şoförlüğü yapan Lorenzo, küçük oğlu Calogero’yu iyi yetiştirme ve yaşadığı yerdeki tüm kötü şeylerden uzak tutma çabasındadır. Küçük Calogero ise evlerinin yanında bulunan barın sahibi ganster Sonny’i izleyerek ona özenmektedir.

Bir gün sokaklarında Sonny’nin de karıştığı bir cinayete Calegero da şahit olmuştur ve polis onun bu olayı kimin yaptığı hakkında şahitlik yapmasını ister. Ancak küçük Calogero, Sonny’i bu olayın içinde olmadığını söyleyerek teşhis etmeyi reddedince Sonny onu kendi oğlu gibi koruma altına alacaktır. Bu durum o büyüdüğünde de devam edecektir. Calogero ise zaman zaman yaşanan olaylar yüzünden bir tarafta Sonny diğer tarafta babası olduğundan arada kalacaktır.

Outlander(2008)

heavybear | 14 July 2008 09:01

Yönetmen: Howard McCain
Senaryo: Dirk Blackman, Howard McCain
Oyuncular: James Caviezel, Sophia Myles, Jack Huston, Ron Perlman, John Hurt

IMDB Sayfası
Filmin Sitesi

Vikingler döneminde geçen bir bilim-kurgu filmi. Tüm savaşçı özellikleri ile bezenmiş Vikingler gökyüzünden düşen büyük bir cisimle irkilirler. Bu cisim bir uzay gemisidir ve bu kazadan kurtulan bir insanın olduğunu farkederler. Ancak bu kazadan kurtulan sadece bu insan değil bir de yaratık olmuştur. Ve zaman geçtikçe bu yaratık Orta Çağ’da yaşayan insanlara zarar vermeye başlar. Çözüm ise iki ayrı çağın silahlarını birleştirip büyük bir kuvvet yaratarak bulunacaktır.

Filmin fragmanı izlendiğinde Lord Of The Rings’in yapımcısı Barrie Osborne bu filmin de yapımcılığını üstlendiğini görmekteyiz.Filmin Amerika’da çıkış tarihi IMDB sayfasında 2008 olarak gösterilmiş ve kesin tarih verilmemiştir, ancak bazı ülkeler için kesin tarih verilmiştir.

Dragonball (2009)

heavybear | 13 July 2008 13:36

Yönetmen: James Wong
Senaryo: Akira Toriyama

Oyuncular:
Justin Chatwin…..Goku
Emmy Rossum…..Bulma
James Marsters…..Lord Piccolo
Chow Yun-Fat…..Master Roshi
Joon Park…..Yamcha
Kim Duk Randall…..Grandpa Gohan

Filmin sitesi
IMDB Sayfası

90’lı yılların unutulmaz animesi, anime sinema filmlerinden sonra bu sefer izleyenlerle tekrar buluşuyor. Ancak bu kez anime olarak değil. Akira Toriyama’nın yarattığı anime serisi olan “Dragonball” anime filmlerinin yanı sıra oyunları da yapılan dünyaca ünlü bir yapımdır. Dünyayı tehdit eden kötülükleri sonlandırmak isteyen Goku, Bulma’nın da yardımıyla yedi ejder topu bulup kullanarak kötülükleri sonlandırmak istemektedir. Karşısında ise hem kötü adamlar hem de uzaylı yaratıklar vardır. Film Japonya’da 27 Mart 2009, Amerika’da ise 10 Nisan 2009’da izleyicilere sunulacak.

Bu filmde oynayan kişilerin daha önce bulundukları işlerin de kalitesi görülmektedir. Justin Chatwin TV dizisi olan Smallville ve Lost’ta, Emmy Rossum The Day After Tomorrow’da, Randall Duk Kim Kungfu Panda’ya sesinle ve The Matrix Reloaded’da anahtarcı rolünde, John Park bu sene vizyona girmiş Speed Racer’da, tecrübeli ve film dünyasında önemli bir isim Yun-Fat Chow nam-ı diğer Hard Boiled filminden “Dedektif Tequila” filme değer kazandırıyor.

Hell Ride (2008)

heavybear | 11 July 2008 12:51

Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Larry Bishop
Oyuncular:Larry Bishop,Dennis Hopper, Micheal Madsen,Eric Balfour, Cassandra Hepburn

Filmin sitesi
IMDB sayfası

Kill Bill 2’de Larry Gomez’i canlandıran Larry Bishop bu filmde hem yönetmenlik hem de oyunculuk görevlerini üstleniyor. Quentin Tarantino ise bu filme sadece sponsor olmuş. Ancak Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği “Death Proof” filmine bakıldığında bu filmde isminin neden geçmesini istediği açıkça görülebilmektedir.Çünkü yapılan iki film de B filmi özelliklerini taşımaktadır.Filmin fragmanında Pistolero (Larry Bishop), the Gent (Micheal Madsen) ve Commanche (Eric Balfour) lakaplı üçlünün hem kendi geçmişleri hem de kendi çetelerinden bir kadının öldürülmesi nedeniyle motorlarına binip katilleri bulmaları aşamasında başlarından geçenleri görmekteyiz. Fragmanda gördüğümüz bol silahlı sahneler, filmin çekildiği mekan bu filmi modern western filmi olarak adlandırabileceğimizi gösteriyor. Film Amerika’da 8 Ağustos 2008 tarihinde gösterime girecek.