bildirgec.org

richard jenkins hakkında tüm yazılar

Happythankyoumoreplease (2010)

queennothing | 09 March 2011 13:32

How I Met Your Mother” dizisinin Mimar Ted Mosby’si Josh Radnor’un yazıp, yönettiği sinema filmi “Happythankyoumoreplease” (Mutluyum, Devam Et), 2010 senesinde çekildi. Amerika’da 2011 Mart ayında vizyona giren filmde Radnor’un yanı sıra İsveçli aktris Malin Akerman, Amerikan aktris Zoe Kazan, aktör Richard Jenkins, 2001 doğumlu genç oyuncu Michael Algieri ve Marna Kohn rol alıyor. Büyük şehirden körelmiş ve yaşamaktan çok çalışmaya zaman ayıran tipik New York insanının portresi olan “Happythankyoumoreplease“, romantik/ komedi film türünün başarılı bir örneği.

Ye Dua Et Sev

admin | 08 March 2011 12:13

En son “Ye, Dua Et, Sev” isimli filmi izledim. Başroller, Julia Roberts, James Franco, Javier Bardem, Billy Crudup, Richard Jenkins tarafından paylaşılıyordu. Film, yazar Elizabeth Gilbert’ın kendi yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı aynı isimli kitabından uyarlanmış.

Julia Roberts’ın oynadığı filmleri ve onun oyuculuğunu seviyorum. Filmde gerçekten hissediyormuş gibi oynuyor. Çok samimi bir ifadesi var. Vücut dili, bakışları hepsini çok iyi kullanmış. Sempatik bir kadın. Başarılı bir oyuncu.

Eat Pray Love (1 Ekim 2010)

AsetilCoa | 16 August 2010 18:45

“Eat Pray Love”Elizabeth Gilbert‘in Türkiye’de “Ye Dua Et Sev” diye yayınlanan kitabının beyazperdeye uyarlaması. Başrolde Julia Roberts‘ı görüyoruz. Ayrıca oyuncu kadrosu James Franco, Javier Bardem, Richard Jenkins, Billy Crudup gibi tanınmış oyuncularla dolu. Yönetmen ve senarist ise Ryan Murphy.

Kitap 30’lu yaşlarında başarılı, mutlu, imrenilecek hayatı olan bir kadının boşanma ve ardından gelen depresyonla başlayan içsel seyahatini ve kendini keşfedişini anlatan sıcacık bir anı kitabı. Filmde de aynı sıcaklık Julia Roberts’ın sempatikliği ile sağlanmış gibi görünüyor. Filmde Julia Roberts Elizabeth Gilbert’ı canlandırıyor ve onun ağzından hayatını dinliyoruz.
Film1 Ekim’de vizyona girecek. Bakalım kitabının yakaladığı başarıyı yakalayabilecek mi. Merak edenler için işte fragman.

Kadın Olmak: North Country (2005)

queennothing | 03 January 2010 19:42

Yeni Zelandalı yönetmen Niki Caro‘nun yönetmenliğini üstlendiği 2005 çıkışlı sinema filmi “North Country“, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dallarında Oscar’a aday gösterildi. Oscar Ödüllü aktris Charlize Theron‘un başrolünde yer aldığı yapımda Amerikan aktris Frances McDormand, İngiliz aktör Sean Bean, Oscar adaylığı bulunan aktör Woody Harrelson, Amerikan aktör Richard Jenkins, Amerikan aktör Jeremy Renner, Michelle Monaghan ve Oscar Ödüllü aktris Sissy Spacek rol alıyor. Film, Clara Bingham‘ın kitabından uyarlandı.
Uzun süre önce eşinden boşanıp iki çocuğuyla birlikte anne, babasının yanına taşınan Josey, özel hayatı sebebiyle başta babası Hank olmak üzere çevresi tarafından aşağılanma ve baskıya maruz kalmaktadır. Düşük gelirli bir işte çalışan Josey, yakın arkadaşı Glory’nin tavsiyesi üzerine maden ocağına iş başvurusunda bulunur. Glory’nin uzun zamandır çalıştığı maden ocağına yeni yeni katılan bir kaç kadın ve babasının baskısından kurtulup çocuklarıyla birlikte ev tutma hayali de Josey’i ateşler ve genç kadın sonunda maden ocağına kabul edilir. Tüm dünyada ‘erkeklere ait bir iş alanı’ olarak kabul edilen madencilik işine giren Josey’in bu atılımı, senelerden beri bu işte çalışan babası tarafından da kınanır ve hergün ağır ve sert işler yapan genç Josey ise babasının bu tavrına içten içe kırılsa da Glory’nin de desteğiyle çocukları için katlanır. Ancak, ‘erkeklerin iş alanı’ olan maden ocağı, zamanla Josey’in kadınlık gururuna saldıracak ve hem direkt, hem dolaylı yoldan baskı altına alacaktır.

Madende çalışan erkeklerin kaba sözlerine, tacizlerine katlanmak zorunda kalan Josey, gerek soyunma odalarında, gerekse çalışma alanının orta yerinde devam eden bu çirkin baskının diğer kadınları da mağdur ettiğine şahit olur. Duruma gücünün yettiğince karşı koyan genç kadın, erkeklerin bu saygısız tavırlarını engelleyemediği için bunalıma girer. İki oğlunu geçindirmekle yükümlü Josey, babasının bile tacizlere göz yumduğunu görünce dayanma sınırlarını aşar.
Geçmişte yaşadığı maceralar ve boşanmış olmasından cesaret alan insanlar ise hiç düşünmeden Josey’i suçlamakta, genç kadının tüm bu olanları hakettiğine inanmaktadırlar.

The Man Who Wasn’t There (2001)

queennothing | 02 November 2009 14:04

Joel Coen‘in, kardeşi Ethan‘ın yardımıyla çektiği, birlikte yazdıkları 2001 yapımı “The Man Who Wasn’t There“, Coen tarzı bir traji-komik/ drama filmi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Billy Bob Thornton‘un başrolünde yer aldığı yapımda Scarlett Johansson, Frances McDormand, Michael Badalucco, James Gandolfini, Jon Polito, Tony Shalhoub, Richard Jenkins gibi isimler de rol almakta.

Ed Crane, bir berberdir. Saç kesen, düzelten, çok konuşan bir ortağa sahip olan bir berber ve sıradan bir adamdır. Karısı Doris ile ilginç bir ilişkiye sahip olan Ed’in aşırı sakin ve içine kapanık/ dışa dönük enteresan bir kişiliği/ hali vardır.

The Brøken

brum | 25 December 2008 17:22

The Brøken Poster
The Brøken Poster

Psikolojik gerilim türünde olan The Brøken‘nın konusu, sürekli kâbus gören bir kadının sokakta kendisini görmesiyle daha da akıl almaz bir durum almasıyla beraber, neler olduğunu anlama çabalarını anlatıyor.
Baş rolünde “Terminator: The Sarah Connor Chronicles” den tanıdığımız Lena Headey oynuyor.

Filmden bir kare
Filmden bir kare

En iyi sinematografi ödülünü kazanmış ve en iyi film dalında da aday olan filmin fragmanını buradan seyredebilirsiniz…

The Brøken
The Brøken

The Visitor -Eleştiri-

brsdmn | 07 October 2008 09:57

Prof. Walter Vale

afiş
afiş

Yönetmen Koltuğundaki Thomas McCarthy bir önceki filmi The Station Agent gibi bu filminde de insan ayrımcılığı ve ön yargı konuları üzerinde yoğunlaşmış. Ayrıca filmin senaristide olan Thomas McCarthy Amerika’nın Araplara bakışını çok iyi bir şekilde kaleme almış.Hayatın monotonluğundan bıkkınlık gelmiş olan Profesör Walter (Richard Jenkins) bir iş için New York’a gitmek zorunda kalır ve oradaki evinde bir çiftin kaldığını anlar. Bu çift Amerika’da kaçak yaşamaktadır ve gidecek bir yerleri yoktur profesör bu çiftin yani Suriyeli Tarıq(Haaz Sleiman) ve Senegalli kız arkadaşı Zainab’in(Danai Jekesai Gurira) yanında kalmalarına izin verir. Bütün olaylar Tariq’ın tutuklanmasından sonra başlar.

The Visitor “Senaryo ve Oyunculuk” olarak son derece iyi bir film olmuş. İçinde bir çok mesaja yer veren bu film Amerika’nın Orta Doğu ülkelerinde yaşayan insanlara bakış açısını objektif bir şekilde yansıtmış. Ayrıca dostluğunda çok iyi bir şekilde işlenmiş olduğu filmi çok beğenerek izledim ve herkese de tavsiye ederim.