bildirgec.org

plug hakkında tüm yazılar

Kendinden anahtarlı ve zamanlayıcılı prizler

zabun | 12 December 2012 02:41

Bekleme modunda cihazların elektrik harcanmasının önüne geçmek için fişlerinin prizden çekilmesi önerilmekte. Bu sıkıcı işi kolaylaştırabilecek birkaç tasarıma göz atalım. Tasarımlardaki anahtar mekanizmaları aynı zamanda, çocukların prizle oynaması sebebiyle zarar görmesine de engel olmakta. Bu tasarımlardan bazılarında anahtarlama işlevinin yanında zamanlayıcı işlevi de bulunmakta.

Peki Ya Bu Kablo Hangisinindi?

zabun | 26 May 2009 23:16

Evde veya işyerinde kablolama yaparken dötz kablo kimlikleme ürünlerinden kullanıldığında, hangi kablonun hangi cihaza ait olduğunu bulmak için bulmaca çözmeye gerek kalmıyor. Birçok elektronik aletin bağlandığı ev ve ofis prizleri, bu ürünlerle kolaylıkla ayırdedilebilir hale getirilebilir. Kimlikleme; 6 farklı renkte üretilmiş kablo üzerine takılıp-çıkarılabilen şeffaf plastik kutu içine, ilgili cihazı tasvir eden resimcikler yerleştirilerek yapılıyor. Hazır şekilde satılan resimcikler yeterli olmuyorsa, kullanıcının kendi çizdikleri de kutucuklara yerleştirilebiliyor. 1’den 12’ye kadar hazırlanmış numaralar ve A1, A2’den F1, F2’ye kadar hazırlanmış harfler, yine aynı şekilde 6 farklı renkli kutucukla birlikte kullanıldığında, ortaya çıkan kombinasyonlarla istenilen sayıdaki kablo kimliklenebilm kte. Kutucukların tekrar tekrar kullanılabilir, bağlama şeritli olanları da bulunuyor. Bu şeritler sayesinde birden çok kabloyu gruplamak mümkün olabilmekte. Diğer bir dötz ürünü ise, kabloları gövdesi içerisine sarıp kablo karmaşasına son veriyor.

[noquedanblogs]

joomla destek ve kaynak siteleri

mTanriverdi | 08 July 2008 16:40

Sırayla hazır web sistemleri (joomla, wordpress, smf, phpbb, xoops) gibi sistemlerin destek ve kaynak siteleri. İlk olarak listemizin başında yer alan Joomla ile başlayalım. Joomla destek alacağınız ve kaynak eklentileri indirebileceğiniz türkçe siteleri…
joomlatr bu sitede destek alabilir ve kaynak dosyaları indirebilirsiniz. Kaynak dosyaların başka sunucularda olması işi biraz zorlaştırıyor.
Jopil ise yeni kurulun ve qproje ekibi ile ortak proje geliştirin iyi bir joomla destek sitesi. Sitedeki tüm dosyalar kendi sunucularından olduğundan dolayı üyeliksiz ve ücretsiz olarak tek seferde download edebiliyorsunuz. Yeni kurulu olmasından dolayı destek bölümü biraz boş. Qproje‘de ise joomlayı geliştirmek isteyen gönüllüler tarafından daha çok kod ağırlık yardım edilmektedir.
CmsTürk forumu joomla konusunda destek alabileceğiniz uzman sitelerden biri. Kendi alanında uzman kadrosu ile sorularınıza kısa zaman içinde cevap bulabilirsiniz.
Joomla Dersleri sitesinde joomla derslerini bulabilirsiniz.
JoomlaForumu bu sitede joomla hakkında sorularınızı sorabilirsiniz.
Yüzlerce hatta binlerce’de diyebiliriz tema bulacağınız bu sitede ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Güvenlik Artıyor ; Magsafe’den Sonra Replug

zabun | 14 June 2008 04:31

Macbook dizüstü bilgisayarlarda güç bağlantı noktalarındaki “MagSafe” denilen mıknatıslı yuvaları bilirsiniz. Bu yuvalar, normal bir dizüstü bilgisayardaki girişlerden farklı olarak, kabloya uygulanacak ani bir çekme kuvvetiyle hemen bağlantıyı bırakacak tarzda tasarlanmıştır. Bu sayede eğer yanlışlıkla adaptörün kablosuna eliniz-ayağınız takılırsa pahalı Macbook’unuz yerle yeksan oluvermez (Kendi laptop’unuza buna benzer bir giriş yapabilirsiniz). İyide aynı olay ya kulaklık takılıyken olursa. Üstelik kullandığınız pahalı bir kulaklıksa, bu seferde kulaklığın kordonu içinde endişelenebilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamanız için “Replug” adındaki adaptör üretilmiş. Bu adaptörü 3,5mm kulaklık fişi olan her türlü bilgisayara, dijital müzik çalara takabilirsiniz. Herhangi bir çekme kuvvetinde kulaklık cihazdan hemen ayrılacaktır. [video]

Damlaya damlaya elektrik

zkaramanli | 16 May 2008 09:40

Eğer ellerinizi yıkadıktan sonra musluğu kapatmayı unutmuyorsanız, bundan sonra elektriği de boş yere israf etmeyeceksiniz demektir!

naked light

schizophrenia13 | 13 November 2007 08:06

naked light, node tabanlı kompozsiyon diye tarif ediliyor. fırçalar, filtre ve imajlardan kurulu yapılara ise node denilmiş. mac için bir beta‘sı mevcut. blog sitesinden güncellemeleri takip edilebilir.

150 ülkenin fiş çeviricisi ( 150 Countries Universal Power Plug Adapter )

zlo | 22 June 2007 19:52

Albania, Algeria, Angolo, Argentina, Austria, Azores, Balearic Islands, Bangladesh, Belgium, Bolivia, Bosnia, Brazil, Bulgaria, Burkina Faso, Burundi, Cameroon, Canary Islands, Cape Verde, Central African Republic, Channel Islands, Chile, Comoros, Congo, Croatia, Dem. Rep. of Congo (Zaire), Cote d’lovoire (Ivory Coast), Cyprus, Denmark, Djibouti, Egypt, EI Salvador, Equatorial Guinea, Eritrea, Fearoe Islands, Finland, France, Gabon, Germany, Gibraltar, Greece, Greenland, Guadeloupe, Guinea, Guinea-Bissau, Hungary, Iceland, India, Indonesia, Iran, Iraq, Israel, Italy, Kazakhstan, Korea, Kuwait, Laos, Lebanon, Lithuania, Luxembourg, Macedonia, Madagascar, Madeira, Mali, Martinique, Mauritania, Mauritius, Monaco, Morocco, Mozambique, Myanmar, Nepal, Netherlands, Niger, Norway, Oman, Pakistan, Paraguay, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Romania, Russia, Rwanda, St. Vincent. Senegal, Somalia, Spain, Sudan, Suriname, Sweden, Switzerland, Syria, Thailand, Togo, Tunisia, Turkey, Uruguay, Vietnam, Yugoslavia (former), Zambia, American Samoa, Argentina, Australia, China, EI Salvador, Fiji, Guatemala, Kiribati, Nauru, New Zealand, Panama, Papua New Guinea, St. Vincent, Tajikistan, Tonga, Uruguay, American Samoa, Anguilla, Antigua, Aruba, Bahamas, Bangladesh, Barbados, Bermuda, Bolivia, Brazil, Cambodia, Canada, Cayman ıslands, China (without holes in blades and slightly shorter blades), Colombia, Costa Rica, Cuba, Ecuador, EI Salvador, Guam, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Japan, Jamaica, Laos, Lebanon, Liberia, Maldives, Mexico, Micronesia, Montserrat, Netherlands, Antilles, Nicaragua, Niger, Okinawa, Panama, Peru, Philippines, Puerto Rico, St. Vincent, Saudi Arabia, Tahiti, Taiwan, Thiland, United States, Venezuela, Vietnam, Virgin Islands (US & British), Yemen, Bahrain, Bangladesh, Belize, Botswana, Brunei, Cameroon, Channel Islands, China, Cyprus, Dominica, El Salvador, Gambia, Ghana, Gibraltar, Grenada, Guatemala, Guyana, Hong Kong, Iraq, Ireland, Isle of Man, Jordan, Kuwait, Lebanon, Macau, Malawi, Malaysia, Maldives, Malta, Mauritius, Myanmar, Nigeria, Oman, Qatar, St. Kitts-Nevis, St. Lucia, St. Vincent, Saudi Arabia, Seychelles, Sierra Leone, Singapore, Tanzania, Uganda, United Arab Emirates, United Kingdom, Vietnam, Yemen, Zambia, Zimbabwe