bildirgec.org

pelin esmer hakkında tüm yazılar

[Kaş/Aşk] Kısa Film Atölyesi

queennothing | 03 May 2010 10:02

Ekol Drama, kısa filmin gelişmesi ve geliştirilmesi için oldukça ‘kısa’ ve faydalı bir projeye hazırlamış; [Kaş/Aşk] Kısa Film Atölyesi. Genç sinemacıların katılımıyla (dört proje var ve bir proje 15 kişiden oluşacak) 8 gün 7 gece sürecek bu proje sonucunda ortaya bir kısa yapım çıkacak. Enver Özüstün’ün eğitmenlik yapacağı projeye Derviş Zaim, Seyfi Teoman, Pelin Esmer ve Mehmet Eryılmaz gibi yönetmenler de eşlik edecek. İlk proje Temmuz’da başlıyor ve kayıtlar devam ediyor. Bu arada kayıt ücretinin 1.600 TL olduğunu da belirtelim.

Sinema Ölmüş

uuuucar | 15 January 2010 14:56

Son bir ay içinde dört kez sinemaya gittim ve gördüm ki artık insanların sinema salonlarına gitmek gibi bir alışkanlıkları kalmamış.Hoş zaten böyle bir alışkanlıkları yoktu ama yine de yavaş yavaş insanlar sinema salonlarına gidiyorlardı.Belki de benim gittiğim filmlerde bir sorun vardır.

Öyle pohpohlanmış,heryere afişi asılmış,deli gibi reklamı yapılmış hatta filme harcanandan daha fazla para reklama harcanmış filmlere gitmediğim için de olabilir.

mahsun oscar

massay | 26 September 2009 12:18

Ülkemizde Yabancı dilde en iyi film oscar’ı kategorisinde aday adayı olmak, yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kazanmak gibi gurur ve ihtişamla karşılanıyor.
Bunun nedeni daha önce yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kategorisinde aday bile olamamızdır diye düşünülebilir.
Her yıl Kültür Bakanlığı nezdinde seçici bir kurul toplanıyor. “oscar’ a hangi filmi gönderelim”
kararını vermek için kurul bu yıl, 13 kişiden oluşturuldu. Bu kişiler kurulun karar vereceği toplantı salonunda dev plazma ekran karşısında toplanıp mesaileri dahilinde aday adayı olabilecek filmleri izlediler. İşlerinin ciddiyeti ve sözkonusu toplantı salonunun sinema salonu olmadığını bilmelerinden dolayı patlamış mısır, soğuk içecek -özellikle limonlu kivi konsantre- içemediler. Bu vahim durumun kararlarını ne ölçüde etkilediğini bilememenin vahameti de yüklenince sırtlarına Bakanlıktan bu durumun çözümü ile ilgili bir kurul toplamasını ivedi tarafıyla talep etmiş olabilirler.

İzledikleri filmler ise;* Güneşi gördüm / Mahsun Kımızıgül* Gökten üç elma düştü / Raşit Çelikezer* 11’e 10 kala / Pelin Esmer* Güz sancısı / Tomris Giritlioğlu* Usta / Bahadır Karataş* Hadigari / Cumhur Harun Özakıncı* Sonbahar / Özcan alper* Pandora’nın kutusu / Yeşim Ustaoğlu* Nokta / Derviş Zaim* Issız Adam / Çağan Irmak* Karanlıktakiler / Çağan Irmak* Kıskanmak / Zeki Demirkubuz
* Mommo kız kardeşim / Atalay Taşdiken
Güneşi gördüm bu kuruldan yedi oy aldı. Nokta 6 oy aldı. Diğer filmler hiç oy alamadılar ama aday adayının adayı olmakta hiç yabana atılamaz diye düşünmeye başlamış olmalılar.
Nihayetinde bu yıl Oscar aday adayı olarak Güneşi gördüm filmine karar verildi. filmi gibi kendi gibi mahsun, Mahsun Kırmızıgül çok sevindi. Kendisiyle sevincini paylaşmak isteyen gazetecilerin uzattığı mikrofonu Oscar heykelciği diye tahayyül ederek havaya kaldırdı ve hışımla bir daha ki sefere kırmızı halının yokluğunu affetmeyeceğini belirterek kükredi. Dev oyuncu kadrosunun bir fotoğraf karesine sığdırılamayacağı endişesiyle dev oyuncu kadrosunun sevinci şu an muamma.
Çocuklara ve umuda adandığı söylenen film yapımcı, yönetmen, oyuncu ve izleyici kitlesine izahı namümkün sevinç yaşatırken, geri kalan ülke nüfusunun hafife almak, eleştirmek gibi pozisyonlar aldığı görülüyor.
Eleştirilerin en önemlisi geçmiş yllarda aday adayı olmuş olan filmlerdeki ( örneğin takva ) gibi aday adayı olan filmin aday adayı olmasının tesadüf olmadığı yönünde.
Takva filminde dini değerlerin ön planda olduğu ve Türkiye’nin şeriat ülkesi gibi gösterilmeye çalışıldığı iddiaları eleştirileri güçlendiriyordu.
Güneşi gördüm filminde ise filmin “Açılıma ” jest olduğu iddiaları ön planda.
Ne sevinç, ne eleştiri…
Madem oscar aday adayını seçtik.
Madem bir adım ilerisi yok.
aday olmamız mümkün değil.
Yeni oscar aday adayımız tüm millete hayırlı olsun.

11’e 10 kala (2009)

Anuseth | 12 July 2009 12:34

11'e 10 kala
11’e 10 kala

Türk-Alman-Fransız ortak yapımı olan filmi Pelin Esmer yönetiyor. Filmin oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Mithat Esmer, Tayanç Ayaydın, Laçin Ceylan, Savaş Akova, Sinan Düğmeci gibi isimler bulunuyor. Film 16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali‘nde en iyi Film ve en iyi senaryo ödüllerini aldı. Film “Oyun” isimli belgesel ile üne kavuşan Pelin Esmer’in bu türde ilk çalışması.
Filmin konusuna gelince, bir apartmanda emekli memur Mithat Bey ile apartman kapısı Ali deprem yüzünden eskimiş binayı yıktırmak isteyen apartman sakinlerini caydırmaya karar verirler. Mithat Bey yalnızlığını koleksiyon tutkusuyla doldurmaya çalışan biridir. Mithat Bey koleksiyonunu, Ali de işini kaybetmemek için işbirliği yaparlar. Fakat olaylar öyle gelişir ki ikili, bu işbirliği sayesinde birbirlerinin kaderlerini de gayri ihtiyari değiştirirler.

11'e 10 kala