bildirgec.org

pandoranın kutusu hakkında tüm yazılar

Birhan Keskin Soğuk Kazı

kahramancayirli | 16 April 2010 13:18

ucankus.com adresinden alınmıştır
ucankus.com adresinden alınmıştır

Şarkı şiir kitap film önerileri. Yeşim Ustaoğlu’nun Pandora’nın Kutusu filmini izleme fırsatı yakaladım. Aldığı onca ödülü hak eden, eli yüzü düzgün, naif, sade ve etkili bir Türk filmi. Ne kadar gurur verici. 90lar Türk Sineması’nın çıkardığı iyi yeni yönetmenlerden biridir Ustaoğlu. Güneşe Yolculuk filmi de ayrıca dikkate değerdir.

Rasim Özdenören’in hikaye kitaplarını okudum. Çarpılmışlar ve Kuyu isimli kitaplarındaki üslubu takdire şayan. Yenilikçi ve dikkat çekici.
Fakir Baykurt’un Kaplumbağalar kitabı sahi on numara bir kitap. Köy romanlarını oldum olası sevmişimdir. Aramızda roman yazmaya cüret edenler varsa (mesela ben), başucu kitabı olabilir, yol gösterebilir.

Yeşilçam Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

widfara | 24 February 2010 14:09

Yeşilçam Ödülleri 2010
Yeşilçam Ödülleri 2010

23 Mart’ta dağıtılacak olan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yeşilçam Ödülleri için adaylar açıklandı. Adaylar içinde ‘Vavien‘ 9 daldaki adaylığı ile en çok aday gösterilen film oldu. Vavien’i , ‘Güneşi Gördüm’ 6 dalda, ‘Pandora’nın Kutusu’ ve ‘Nefes: Vatan Sağolsun’ ise 5 dalda olan adaylıklarıyla takip etti.

Adaylar aşağıdaki gibi;

En İyi Film:
Güneşi Gördüm
Hayat Var
İki Dil Bir Bavul
Nefes: Vatan Sağolsun
Pandora’nın Kutusu
Vavien.

Pandora’nın Kutusu (2008)

queennothing | 15 January 2010 09:45

1960, Trabzon doğumlu sinemacı Yeşim Ustaoğlu‘nun yönetmenliğini üstlendiği 2008 çıkışlı sinema filmi “Pandora’nın Kutusu“, Türk Sineması‘ndan başarılı bir drama örneği. Derya Alabora, Fransız oyuncu Tsilla Chelton, Övül Avkıran, Onur Ünsal ve Osman Sonant‘ın rol aldığı yapım, Türkiye ve yabancı ülkelerde toplam 23 festivale katıldı ve farklı dallarda toplam on ödüle layık görüldü.

Nesrin, kocası ve oğlu Murat üzerinde bir düzen kurmuş, kuralcı ve kontrol delisi, orta yaşlı bir kadındır. Kızkardeşi Güzin ise ablasından farklı olarak, evli bir adamla ilişki yaşayan, özgürlüğüne düşkün bir kadındır. Öte yandan, her iki kadından da farklı olarak, ne düzenli bir işe, ne de gelire sahip olan, rahat bir hayat sürdürmeyi tercih eden Mehmet, hayatın çalışarak geçmesine değil yaşanmasına gerektiğine inanmaktadır. Bu üç farklı kişilik, uzun zamandan beri yüzünü görmedikleri annelerinin ortadan kaybolmasıyla elbirliği yaparak, anneleri Nusret’i aramaya başlarlar.

mahsun oscar

massay | 26 September 2009 12:18

Ülkemizde Yabancı dilde en iyi film oscar’ı kategorisinde aday adayı olmak, yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kazanmak gibi gurur ve ihtişamla karşılanıyor.
Bunun nedeni daha önce yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kategorisinde aday bile olamamızdır diye düşünülebilir.
Her yıl Kültür Bakanlığı nezdinde seçici bir kurul toplanıyor. “oscar’ a hangi filmi gönderelim”
kararını vermek için kurul bu yıl, 13 kişiden oluşturuldu. Bu kişiler kurulun karar vereceği toplantı salonunda dev plazma ekran karşısında toplanıp mesaileri dahilinde aday adayı olabilecek filmleri izlediler. İşlerinin ciddiyeti ve sözkonusu toplantı salonunun sinema salonu olmadığını bilmelerinden dolayı patlamış mısır, soğuk içecek -özellikle limonlu kivi konsantre- içemediler. Bu vahim durumun kararlarını ne ölçüde etkilediğini bilememenin vahameti de yüklenince sırtlarına Bakanlıktan bu durumun çözümü ile ilgili bir kurul toplamasını ivedi tarafıyla talep etmiş olabilirler.

İzledikleri filmler ise;* Güneşi gördüm / Mahsun Kımızıgül* Gökten üç elma düştü / Raşit Çelikezer* 11’e 10 kala / Pelin Esmer* Güz sancısı / Tomris Giritlioğlu* Usta / Bahadır Karataş* Hadigari / Cumhur Harun Özakıncı* Sonbahar / Özcan alper* Pandora’nın kutusu / Yeşim Ustaoğlu* Nokta / Derviş Zaim* Issız Adam / Çağan Irmak* Karanlıktakiler / Çağan Irmak* Kıskanmak / Zeki Demirkubuz
* Mommo kız kardeşim / Atalay Taşdiken
Güneşi gördüm bu kuruldan yedi oy aldı. Nokta 6 oy aldı. Diğer filmler hiç oy alamadılar ama aday adayının adayı olmakta hiç yabana atılamaz diye düşünmeye başlamış olmalılar.
Nihayetinde bu yıl Oscar aday adayı olarak Güneşi gördüm filmine karar verildi. filmi gibi kendi gibi mahsun, Mahsun Kırmızıgül çok sevindi. Kendisiyle sevincini paylaşmak isteyen gazetecilerin uzattığı mikrofonu Oscar heykelciği diye tahayyül ederek havaya kaldırdı ve hışımla bir daha ki sefere kırmızı halının yokluğunu affetmeyeceğini belirterek kükredi. Dev oyuncu kadrosunun bir fotoğraf karesine sığdırılamayacağı endişesiyle dev oyuncu kadrosunun sevinci şu an muamma.
Çocuklara ve umuda adandığı söylenen film yapımcı, yönetmen, oyuncu ve izleyici kitlesine izahı namümkün sevinç yaşatırken, geri kalan ülke nüfusunun hafife almak, eleştirmek gibi pozisyonlar aldığı görülüyor.
Eleştirilerin en önemlisi geçmiş yllarda aday adayı olmuş olan filmlerdeki ( örneğin takva ) gibi aday adayı olan filmin aday adayı olmasının tesadüf olmadığı yönünde.
Takva filminde dini değerlerin ön planda olduğu ve Türkiye’nin şeriat ülkesi gibi gösterilmeye çalışıldığı iddiaları eleştirileri güçlendiriyordu.
Güneşi gördüm filminde ise filmin “Açılıma ” jest olduğu iddiaları ön planda.
Ne sevinç, ne eleştiri…
Madem oscar aday adayını seçtik.
Madem bir adım ilerisi yok.
aday olmamız mümkün değil.
Yeni oscar aday adayımız tüm millete hayırlı olsun.

Vizyonda Bu Hafta ”22 Ocak 2009”

inanco | 23 January 2009 17:14

Güz Sancısı
Güz Sancısı

Güz Sancısı
Türü : Dram
Ülke : Türkiye
Süresi ve Yapım Yılı : 112 dakika – 2008
Yönetmeni : Tomris Giritlioğlu
Oyuncular ;
Murat Yıldırım
Beren Saat
Okan Yalabık
Belçim Bilgin Erdoğan
Senaryo : Etyen Mahçupyan, Nilgün Önes
Müzik : Tamer Çıray
Görüntü Yönetmeni : Ercan Yılmaz

Fransa’da Türk Filmleri Gösterimi

queennothing | 29 November 2008 10:37

Fransa, Türk Sineması’nın 14 değerli yapmına destek veriyor. Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan Strasbourg kenti sınırları içerisinde bulunan L’Odyssee Sineması, “Quinzaine du Cinéma Turc – Türk Filmleri Gösterimi” adında bir etkinlik düzenliyor.
3 Aralık’tan 30 Aralık tarihine kadar 14 farklı yapımın gösterileceği etkinlik, aslında ilk defa düzenlenmiyor. Fransa, tam 20 yıldır Türk Sineması’nın seçkin filmlerini İngilizce altyazıyla göstererek yakından destek veriyor.

Bu sene gösterilecek filmler;

yeni sezonun iyi türk filmleri

kahramancayirli | 15 October 2008 17:37

2008-2009 sezonunda yine pek çok türk filmi sinemaseverlerin karşısına çıkacak. bu pek çok filmden kendi beğendiklerimi, merak ettiklerimi, öne çıkanları aktarmak istedim…

bu sezon çok merak ettiğim, çok iyi olduklarını düşündüğüm üç türk filmi var:

başak köklükaya, semih kaplanoğlu ve melih selçuk
başak köklükaya, semih kaplanoğlu ve melih selçuk

birincisi semih kaplanoğlu’nun süt filmi. geçen sezon gösterime giren yumurta’nın devamı olan filmde, şair yusuf’un gençliğine tanık olacağız. yusufun dul annesi rolünde başak köklükaya’ya, şair yusuf rolünde melih selçuk eşlik edecek. başak köklükayanın filmin başrolünde olması merakımı daha da artırıyor.