bildirgec.org

örf hakkında tüm yazılar

santral taklidi

astral | 20 February 2010 17:22

Ne zaman bu şehirde iki üç kalsa patlıyor, elektrik santrali taklidi yapıyordu.

Oysa yapmasına gerek yoktu. Zaten yapısı oldukça mesafe koruyucu bir çember içeriyordu. Dedim ki, bu adam bu kadına katlanamıyor. Bir adam şehir dışından geldiğinde, çok yorgun olsa da, bal börekse ve buradayken sinirli oluyorsa bu kadının yüzüne katlanamıyordur.

Şu gitse de kimle birlikte oluyorsa olsa diye geçiriyorum içimden. Var bunda bir şey. Banane. Banane olur mu? Bunun tavrı siniri aynen yansıyor.

Koruyucu kalkan mıyım ben? Şu kadınlar, rahatlatıcı nice kadınlar ne kutsal varlıklarmış onlar. Bal oluyormuş kimi insanlar. Töreler de pek iş görmüyormuş, insanın ruhuna hizmet eden gerekliymiş. Kimilerinin ruhu neresinde bilinmez ama bilen biliyor demek ki. Bu şehirde bu ruh eror veriyor, olan bu.

corbis.com
corbis.com

Adam her zaman tertemiz ve karizmatik, hoş kokulu, çok hoş. Sanki kokuya tav olunurmuş gibi kimi zaman. Ki, kimileri de oluyor demek ki. Adamın sinirleri alındığına göre ince ince. İnce ince olan diğer hususları bilemesem de tahmin ediyorum. Kimileri çalışmayı pek sever. Kaçıştır. Evden. Kafadan, düşüncelerden, düşlerden, kurmamak için yoldur. Yollar dahi iyidir. Başka yollara çıksa da ruhun ilaç gelir yorgunluk. Yorgunluk da ilaç mıdır? Öyledir. Tamamiyle. Bunu da anladım ya, başka bir yerdeyim anladım.

Kültürel İşkence

kadirgunay | 14 August 2007 13:43

Örf ve adetlerine düşkün olduğumuz her halimizden belli olan bir milletin aslında. Hoş onların bazıları olmasa birlik ve beraberliğimiz konusunda bazı şüphelerimiz olmuyor değil. Ama bugünkü olay biraz farklı… Her zaman ki gibi akşam saatleri ve yine evimde sigaramı yakmış, kahvemi almış uzun zamandır izlemek istediğim “The Birds – Kuşlar” isimli BBC yapımı belgeseli izlemek üzere odamda tam tesisat ayarlanmış şekilde bulunmaktaydım. Fakat ne varki apartmanların bile 20 metre aralıkla yapıldığı, çok küçük olmasa da küçük bir sokakta bulunan evim birinci katta… Sokakta konuşalan hemen hemen herşeyi duyabildiğim gibi biraz başımı kaldırmamla beraber konuşma içerisinde olan insanları da görebiliyorum. İşte tam herşey hazır belgesel aksiyonuna başlayacağım sırada sokaktan kopan gelen ve kulaklarımın içine bir çığlık gibi yerleşen o elektro gitar sesi ile bütün dünyam değişti. Tüm planlarım altüstü oldu ve aklım yerinden kaçtı. Sebep düğüne hazırlık olan kına gecesi denilen eylemin sokak versiyonu…

Yabancıların Türklere Bakış Açısı

Guitarist | 08 February 2007 10:30

Scrubs dizisinde,Turk adlı bir karakter var. Hani zenci olan.Tabiki bunun bizim Turk’le alakası yok,o isim olan Turk.

Bu bölümde Turk karısı ile kafede öpüşürken,yanlarında onları izleyen arkadaşı,bıktım Turk’ten diyor ve espri olarak arka masadaki Ömer isimli Türk kendisine denildiğini sanıyor. Espri,komiklik olsun diye. Bunda sorun yok.

Asıl sorun,ömer isimli türkün giyim şekli,hani mısırda filan olur ya uzun entari ve kafada bir sarık. İŞte Ömer de öyle giyinmişti.

Bizi müslüman ülkesinden çok arap ülkesi olarak düşünüyorlar. Onlara kızmıyorum. Böyle düşünebilirler,bizi böyle tanıyorlar. Ama neden? Biraz da suç bizde değil mi?

Bayramınız Kutlu Olsun!

yusuph | 22 October 2006 09:00

nice bayramlara...
En delice esen seher yeli, en güneşli günler, en parlak gecedir

iş güç derken zaman ne çabuk geçiyor. ucu bucağı görünmeyen bir telaş içerisinde bazen o kadar kayboluyoruz ki eş dost unutuveriyoruz.
bizleri hatırlayan, bizleri seven, bizleri benimseyen, bizleri gören görmeyen dostlarımın, arkadaşlarımın kısacası tüm herkesin bayramını kutlar, daha nicelerinde beraber olma dileklerimi iletirim.
gönül isterki hepinize somut bir hediye armağan edeyim.
bende sizlere bayram hediyesi, kimi sizler için, kimi bayramı yaşamak isteyenlere yardım etmek için…

123 ya sizin hediyeniz ?

(yazımın bayrama kadar anca yayınlanacağını düşünerek erken bir zamanda gönderdim.)