bildirgec.org

olimpiyat oyunları hakkında tüm yazılar

güneş enerjili stadyum

lifesucks | 21 May 2009 12:29

Dünyanın ilk güneş enerjili stadyumu Kaohsiung 2009 oyunları için Tayvan!da inşa edildi. 55000 seyirci kapasiteli stadyum Mimar Toyo Ito tarafından dizayn edildi. $150 mln üzerinde maliyeti olan stadyum. Üst kısmı 8844 adet güneş paneliyle kaplandı. Senede 1.14 milyon kws elektrik üreterek çevre yerleşimleri %80 elektrik enerjisini karşılayarak çevreye çok büyük katkısı olacak.

2008 olimpiyat oyunları fotoğrafları

bakiyyebemolu | 01 September 2008 16:34

olimpiyat oyunlarını geride bırakalı neredeyse 1 hafta olacak. ancak inertnette denk geldikce hala olimpiyatlar ile ilgili haberleri inceliyorum. meraklıları için şurada reuters ajansının en iyi olimpiyat fotoğrafları yer alıyor. şurada da eğlencelikler var.

İntikam Planları Havuza Düştü!

Culture Orange | 15 August 2008 19:15

Manaudou bundan 2 yıl önce 20 yaşında iken aşık olduğu ve nişanlandığı italyan yüzme atrenörü luca Martin ile başarıdan başarıya koşan,hem aşkı,hem de rekorları bir arada bulan Manaudou daha sonra başına geleceklerden habersizdi. Manaudou ve Luca mutlu geçen iki yılın ardından ayrılmışlar. Manadou yüzüğü havuza atmıştı.

federica pellegrini
federica pellegrini

Manadou aldatıldığını düşünüyor ve arkadaşlarına böyle söylüyordu. Doğruydu Martin başka bir italyan yüzücü bulmuştu 🙂 (Çok hızlıymış)
Bilin bakalım kim o italyan yüzücü. Tabiki dünya rekortmenimiz Federica Pellegrini önce aşkta sonra olimpiyatta kaybeden Manadou adeta yıkıldı. Ayrıca kendisine ait olan rekoru da Pellegriniye kaptırmıştı.
Bu işlerde duygusal durumun ne kadar etkili olduğu ortada. Hele birde kadın çatışması oldu mu ortalık sinsi bakışlardan beddualardan geçilmiyor 🙂 Başarıyı elde eden kadınlar erkeklerin aksine içten sevinç değilde sinsi bir hava atma sevinci yaşıyorlar. Madalyonu öperken, kürsüde yürürken yüzerken rekor kırarken falan kadınların her hallerinden belli oluyor o an ne için ne yaptıkları. kadınlar garip yaratılmışlar 🙂
Bu roundun galibi Pellegrini, Manadou ise sarışın italyan kızımızın 7 saniye gerisinde adeta nal topluyor…

laure Manaudou
laure Manaudou

beijing’de muhteşem açılış töreni

AntiHumanIST | 09 August 2008 10:50

beijing olimpiyat oyunlarının açılış seramonisi gerçekten baştan sona bir görsel şölen niteliğindeydi. Olimpiyat ateşinin yakılmasından önce dünyada ve Çin’de meşalenin geçtiği kentlerin görüntüleri dev ekranda gösterildi. İstanbul’a da bu görüntüler arasında yer verildi. buradakisayfada yer alan sanatsal fotoğrafların örneklerini ekliyorum ama siz müthiş şovun videosunuizlemekten de çekinmeyin.

Olimpiyatlar Hakkında Türkçe Site

tiviti | 23 July 2008 12:32

Selamlar,
Temmuz başında şirketimde çalışmak için 2 stajyer başvuru yapmıştı. Teknik lisede web tasarım üzerine okuyorlarmış. “İyi” dedim. “Buyrun gelin”. İlk verdiğim proje olimpiyatlar hakkında bilgilendirici bir site hazırlamaları idi. Onlara siteyi 3 bölümde tasarlamalarını söyledim: Olimpiyatlar hakkında Genel Bilgi, 2008 Pekin Olimpiyatı hakkında bilgi veren bir bölüm ve Türkiye’nin Olimpiyat tarihi.
İçerik toplamada bir hayli zorlandırlar. Onlara interneti kullanarak ellerinden geldiğince kopya içerik yapmadan yazıları hazırlamalarını söyledim. Ne kadar başarılı oldular kontrol etmedim açıkçası 🙂
Daha sonra photoshop bilgilerini test edip geliştirmeye geldi sıra. Fark edeceğiniz gibi her 3 bölüm için 3 farklı logo tasarladılar. Fena olmadığı kanaatindeyim.
Css olarak okullarında hiç bir şey öğrenmediklerini gördüğümde çok üzüldüm. O konuda biraz kendilerini geliştirmelerini sağlamaya çalıştım. Header, footer, sol menü ve içerik bölümünden oluşacak bir layout nasıl hazırlanır kısaca öğrettim. Daha sonra harici css dosyası ile siteyi nasıl şekillendireceklerini anlattım. En azından bunları öğrenmiş oldular.
Ahh, bir de ” Sonuçta olimpiyat.tv adındaki site ortaya çıktı.
Amacım reklam değildi. Paylaşmak istedim. Stajyerlere mesajı olan varsa, buradan yazabilirler.

50 Olimpiyat Logosu: 1924 – 2016

xerre | 11 June 2008 12:33

Şurada bulunan yazıda 2016 olimpiyat oyunları için aday olan kentlerin olimpiyat logolarının şimdiden hazır olduğuna değinilmişti.

Bu bildiride ise merak edenler için 1924’ten bu yana hazırlanan olimpiyat logaları mevcut. şurada 1924 ile 2016 yılları arasında olimpiyatlara aday olan ve ev sahipliği yapmış olan (ve yapacak olan) kentlere ait 50 adet olimpiyat logosu bulunmakta. İlk olarak atina’da 1896 yılında gerçekleştirilen organizasyonda, ev sahipliği yapamasak da bu süreç içinde Türkiye için hazırlanmış bir logo görmek de sevindirici.

2016 olimpiyat logoları şimdiden hazır

xerre | 09 June 2008 09:04

adaylar
adaylar

2016 olimpiyat oyunları için aday olan ve elenen kentler, Atina’da düzenlenen bir basın toplantısı ile hafta içi açıklandı.

adaylar
adaylar

uluslararası olimpiyat komitesi, 2016 olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan kentleri 2009 yılı sonlarına doğru açıklayacak. bunun yanında (logoların herzaman ilgi çektiğini biliyor olacaklar ki) aday kentlerin 2016 olimpiyat logoları şimdiden hazır.

Chicago 2016, Rio 2016, Madrid 2016, Tokio 2016, Baku 2016, Prague 2016 ve Doha 2016.

elenenler
elenenler

Ala Turca Ofis Olimpiyatları

pixage | 07 May 2008 17:58

Ala turca’dan Ofis 3-5konseptine uygun bir çalışma daha.

Ofis çalışanlarının mesai saatleri içerisinde canı sıkıldığında fazla fiziksel çaba gerektirmeden yapabildiği sportif faaliyetler vardır hani. Mesela kağıttan uçak yapıp en uzağa atmaya çalışmak, kağıdı top haline getirip çöp kutusuna basket atmaya uğraşmak ya da bürositlerle yapılan yarışlar… Ala turca bu aktiviteleri derleyip 3 adet flash oyun halinde bir araya getirmiş ve ortaya Ofis Olimpiyatları çıkmış.