bildirgec.org

ölçüm hakkında tüm yazılar

iHealth Kan Basıncı Ölçüm Docku

majesty s infinity | 25 February 2011 11:55

Sonunda bu da oldu, iPod (4.jen), iPhone ve iPad’inizle artık kalp basıncınızı yani tansiyonunuzu da ölçme imkanınız var. iHealth’in ürettiği bu nefis alet sayesinde el altınızdaki Apple aygıtlarına önemli bir özellik daha ekleniyor. Üstelik bir çok özellikle. Bunlar neler mi?

3 BOYUTLU ÖLÇÜM HARİTALARI

admin | 06 January 2011 11:44

sosyal ağlar; web siteleri, şirketler, siyasi partiler gibi bir çok grubun eğilim ölçümlerinde kullanabilecekleri çok çeşitli haritaları kullanabilirler.

Mesafeleri parmaklarınızla ölçün

sCoRPionTR | 16 September 2010 14:25

Kısa mesafeleri ölçmek için cetvel kullanmak istemiyor musunuz? O zaman bu haber tam size göre. Smart Finger parmaklarınıza takacağınız 2 tane aparat sayesinde aradaki mesafeyi ölçüyor.

Mutfakta kolayca ölçüm yapın

sCoRPionTR | 08 September 2010 21:06

Yemek tariflerinde genelde bir yemek kaşığı, bir su bardağı gibi terimler kullanılsa da bardağın ve kaşığın boyutlarından pek bahsedilmediğinden yemekte kıvamı tutturmak zor olabilir. eKitch Digital Measuring Jug and Scales sizi bu dertten kurtarıyor.

KiFit Sizi Size Anlatıyor!

Beacool | 18 June 2010 13:01

Koşu bantları sizede komik gelmezmi?
Koşu bantları sizede komik gelmezmi?

Spora gitmek” diye bir moda var. Evet, aslında önemli bir olay ama bazıları buna gerçekten bir sosyal gruba katılabilmek ya da gösteriş amacıyla gitmekteler. Amaç ne olursa olsun o an için sonuç yararlı olsa da o grubun içine girmeyi başaran ya da amacına erişen şahıs beyninde sporla birlikte bir yaşamı ilke edinmediği için sürdürmeyip bir süre sonra spora gittiğinin önceki döneminden daha kötü bir pozisyona düşüyor…

Oysa spor illa spor salonunda yapılması gereken bir olay değildir. Her şeyden önce beyinde başlayan ve yaşama adapte edilince bir parçanız haline gelip sizi zinde ve fit tutabilen bir yapıdadır. Ama nedense bazıları sahilde koşmak yerine bantları, şınav mekik gibi kendi başınıza yapılabilecek hareketler yerine ise aletlerle çalışmayı seçiyorlar. Nedense spor, para verildiği için yapılan bir olgu haline dönüşmüş durumda.

Karşınızda KiFit Armband
Karşınızda KiFit Armband

Bu ürünümüz kendin kendine spor yapabilenlere bir istatistik, moda için “spora giden” grup içinse günün geri kalanında nasıl tembel bir yaşam sürdüklerinin kanıtı olacak bir icat. KiFit Armband (kolbandı) ismiyle satışa çıkmış bu ürün sizin gün içinde yaptığınız hemen hemen her şeyin kaydını tutacak bir görev üstlenmiş.

jQuery hız grafiği

darkhorn | 03 June 2010 13:45

Son yıllarda neredeyse her site jQuery kullanmaya başladı. tabii her siteden aynı içeriği tekrar tekrar çekmenin bir anlamı yok. internet kullanıcı sayısı belli, her kullanıcı her siteden jquery dosyalarını çekse terabaytlarca veri internet hızını yerle bir eder, tabii okadar değil ama büyük ölçüde boşa harcanmasını sağlar. bunu önlemenin bir yolu var, jquery’ler google‘dan, microsoft‘tan ya da edgecast‘tan çekilmek üzere html kodlarında belirtiliyor. böylece bir kullanıcı örneğin bildirgec’e geldiğinde jquery’i çekecektir, daha sonra example.com’a gittiğinde çekmeyecektir çünkü zaten tarayıcının önbelliğine yerleşmiştir.

geçenlerde pingdom kıtalara ve “jquery sağlayıcıları”na göre bir hız testi grafiği çıkarmış. buna göre edgecast genelde en hızlısı, en yavaşıysa google. sadece avrupa’da microsoft hepsinden önde çıkmış.

DiABETi OYUNLA YENiN!!!

Beacool | 07 May 2010 12:28

Bayer Logo
Bayer Logo

Bilirsiniz ufak ama yararlı ürünleri pek bir severim. Hele ki ufak olduğu halde yararları boyunu fersah fersah aşan ürünlere ise bayılırım. Daha önceki yazımda da belirttiğim (ve son kullanıcıya ulaşacağı gün için geriye saydığım) üzere çevremde ve ailemde en sık rastladığım rahatsızlık şeker hastalığı. Bu yüzden az çok sorluklarını biliyorum. Hele ki o iğneler ve sürekli kan değerleri ölçümleri ciddi oranda takip edilesi ve önemli kontroller.

yeni ürün çocuklara rahatsızlıklarını birazda olsa unutturacak gibi..
yeni ürün çocuklara rahatsızlıklarını birazda olsa unutturacak gibi..

Şeker hastalığının tedavi başlangıç günleri ilk zamanlar cidden olduğundan daha zor oluyor. Sürekli iğne, kontrol gibi hayatımızda olmayan olgular hayatımıza birden dahil olunca insan resmen zorlanıyor. Yaşı olup aklı selim olan bireylerde bunun önemi ve gerekliliği mantık çerçevesinde anlatılabilirken çok küçük yaşlarda bu rahatsızlıkla karşılaşan bireylerin ebeveynleri çok zor günler geçiriyorlar. Zaten ailenin bu olaya alışması zorken üstüne iğne sevmeyen bir çocuğa (seven var mı?) günde bir ya da birkaç iğne, kan ölçümü için test filan derken çok zor anların katsayısı gittikçe artıyor.

Bu noktada Bayer firması çok akıllıca bir sistem olan Didget i geliştirmiş. Ürün Nintendo Ds~Lite a bağlanarak hastanın kanındaki şeker ölçümlerini oyuna aktarıyor ve aktarılan değerlerle oyundaki karakterin kendini geliştirmesi sağlanıyor. Bu nedenle oyuna kendini kaptıran çocuk hastamız kendini yasaklardan uzak tutarak level atlamak için daha bir özverili oluyor. İnanılmaz güzel bir yaklaşımla çocuğun bozulan moralini ve psikolojisini yerine getirebilen bir ürün.

Google da, Facebook’un Dikiz Aynasında!

algoz | 19 March 2010 14:03

Web ile ilgili çeşitli araştırma ve ölçümleme raporları yayınlayan Hitwise, mart ayının İkinci haftasında, toplam ziyaretçi sayısındaki payını %7.07’ye çıkaran Facebook’un Google’ı (%7.03) geçerek, ABD’nin en çok ziyaret edilen web sitesi olduğunu duyurdu.


Toplam ziyaretçi sayısındaki payını 2009’un aynı dönemine göre %185 arttırmayı başaran Facebook (Google %9 arttırabilmiş), kullanıma girdiğinden itibaren, başta dünyanın en “webilize” olmuş ülkesi/toplumu olarak görülen ABD’de de olma üzere, devam etmekte olan yükseliş trendini, oldukça önemli bir kilometre taşını daha geride bırakarak devam ettirmekte.

Glucowizzard’dan Şeker Hastalarına iyi haber!

Beacool | 07 March 2010 17:27

Glucowizzard’dan Şeker Hastaları ( Diyabet )’na iyi haber!

Düşünce çok başarılı!
Düşünce çok başarılı!

Yıllar önceye nazaran bu günlerde birçok hastalık türedi. Gerek çağımızın beslenme (gdo’ya izin verilmesi gibi) ve teknolojilerinin (her mahalleye sebil gibi baz istasyonlarına izin verilmesi) yan etkisi gerekse ağır yaşam (doğan bir bebeğin ne kadar borçlu olarak doğduğunu biliyor musunuz?) yıllar önce olmayan rahatsızlıklara ortam hazırlıyor. Ya da farklı bir bakış açısıyla yıllar önce “amansız hastalık” dediklerimize artık isimler verebiliyoruz…

Varlığını hissetmek neredeyse imkansız...
Varlığını hissetmek neredeyse imkansız…

Rahatsızlıkların hepsi kötüdür buna katılıyorum. Ama çevremde ve ailemde en sık rastladığım rahatsızlık Diyabet yani şeker hastalığı. Hayatı etkilediği yetmiyormuş gibi gün içerisinde sürekli yapılan iğneler ve kan ölçümleri cidden can sıkıcı ve acıtıcı. Ama bu haberle kan ölçüm testleri için yapılan iğneler tarihe karışacak gibi. Glucowizzard ile boyutları bir pirinç tanesinden bile ince olan ve deri altına yılda bir kere yerleştirilen güneş enerjili (photovoltaic deniyormuş) bir çip sayesinde ölçümler otomatik olarak yapılıyor. Çip, kullanan kişinin telefonuna, pda’sına ve bunun gibi aletlerine sinyaller gönderiyor ve sesli olarak haberdar ediyor. Kullanıldığı süre zarfında tüm değerleri ölçüp kayıtlandırabilen bu çipçik bence insan yaşam kalitesi için çok ama çok yararlı bir buluş!

Karşılaştırmalı Sosyal Medya Analizi İçin: ubervu

algoz | 03 March 2010 12:26

Sosyal Medya’da farklı amaçlar doğrultusunda kampanya/faaliyet/etkinlik yürüten veya yürütecek olan kişi veya kurumların, kampanyalarının hazırlık çalışmasında ve fiili uygulamasında, Sosyal Medya’daki, kendi genel durumları ile, rakiplerine göre durumlarını gösteren, karşılaştırmalı analiz/ölçüm raporları/verileri, hayati öneme sahiptir.

Önemi giderek artan bu alanda faaliyet gösteren ve kullanıcılarına gerçek zamanlı Sosyal Medya analiz raporları sunmayı hedefleyen ubervu, karşılatırmalı olarak, Sosyal Medya analizi gerçekleştirebilen yeni aracı social media comparison’ı duyurdu.