bildirgec.org

nasıl hakkında tüm yazılar

Pizza Çatalı

kosulsuzsevgi | 23 February 2011 10:58

Pizza sevmeyen varmı ki?Bazen kör bıçaklarla pizzayı kesmeye çalışırken doyabiliyoruz.NYFORK hem görsel hem de işlevsel.İster pizzaları ,ister et yemeklerini zahmetsizce dilimleyip,damak zevkinizi almanız için fırsat sunuyor.

Photo manipulation nasıl yapılır ?

maxhoper | 31 January 2011 10:34

Photo manipulationterimini tam olarak karşılayan bir türkçe terim bulunmuyor. bu terim bir takım imgelerin birbiri üstüne bindirilmesi, iç içe geçirilmesi, birlikte uyum sağlayacak ve tek bir görüntü oluşturacak şekilde düzenlenmesi; bir takım doku örnekleriyle yeniden dokulandırılması, çeşitli efektlerle anlatımın etkili kılınması gibi işlemlerin tamamını içinde barındırır. Yazının geri kalanında da bu tanım photo manipulation olarak geçecektir. Elbette ki uygun bir türkçe terim arayışı sürdürülmelidir.

Bu ve benzeri kompozisyonları oluşturmak sanıldığı kadar zor değil
Bu ve benzeri kompozisyonları oluşturmak sanıldığı kadar zor değil

Peki photo manipulation Nasıl Yapılır ?

Günümüzde bu işlem dijital ortamda yapılmaktadır. Dijital ortama aktarılmış imaj dosyalarının oldukça popüler olan “photoshop”gibi programlarda işlenmesiyle bu sanata yeni eserler kazandırılmaktadır.

photo manipulation eseri oluşturmanın en zor kısmı kompozisyonu belirlemektir. başarılı kompozisyon ve doğru teknik ortaya konulan konuyu izleyiciye direk aktarmakta en önemli unsurlardır.

photomanipulation, fotomontajdan çok daha fazlasıdır.
photo manipulation, fotomontajdan çok daha fazlasıdır.

Audio CD bilgisayara nasıl kopyalanır?

gezer33 | 03 December 2010 12:18

Audio CD lerin içindeki track leri bilgisayara kopyala yapıştır mantığıyla kopyalayamazsınız. Kopyalarsanız müziği çalamazsınız. Trackleri mp3 gibi media playerların çalabileceği bir formata çevirmeniz gerekir.
İşte bu işi bedavaya yapabileceğiniz kullanımı kolay bir program

Program aynı zamanda müzik dosyalarını birbirine çevirmeye de yarıyor.

Indir

Windows 7 için İpucu, İnce Ayar ve Öneriler

turkuas | 28 September 2009 20:17

Pek çoğumuz Windows’un yeni sürümü Windows 7‘yi denedik ve hatta kullanmaya başladık ya da başlayacağız. Windows 7 Ekim ayı sonunda resmen hayatımıza girecek; bu nedenle 2009’un son aylarında en çok konuşacağımız konuların başında olacak.

Özellikle Windows XP’den terfi edenler başta olmak üzere Windows 7‘ye yeni adım atacak bilgisayar kullanıcılarının yeni işletim sistemi ile daha performanslı ve iyi çalışan bir sistem oluşturmak ve yeni işletim sistemine alışmak için ilk aşamada belli ipuçlarına ve yönlendirmelere ihtiyaçları var. Bu noktadan hareketle, bu yazıda Windows 7 için en çok işimize yarayabilecek ipucu ve ince ayarları bir araya getirmeye çalıştım.

kısacası, bu yazının ana hedefi Windows 7‘yi kurduktan sonra atılması gereken ilk adımları sunmak.

Windows 7 Sistem Gereksinimleri

Windows 7 kurulumuna başlamadan önce sistemimizin gerekli koşulları sağladığını kontrol etmekte fayda var. Windows 7 için sistem gereksinimlerini buradan öğrenebilirsiniz.

WordPress’e Forum (bbpress) Entegre Etmek

feveran | 20 September 2009 15:20

Wordpress bilinen en kullanışlı bedava kişisel blog sistemidir (CMS). Ve onun küçük dostu bbpress, çok sade tasarımı ve diğer forum sistemlerine göre çok daha az uygulamaya sahip olan mütevazi bir forum sistemidir.

Şimdi izin verirseniz Wordpress sitenize nasıl bir bbpress entegre edebileceğinizi anlatacağım. Entegre demekle kastettiğim (Türkçesi aklıma gelmiyor şu an) birleştirmek değil, farklı veritabanlarını kullanacaklar daha doğrusu farklı tabloları fakat kullanıcılar aynı olacak. Ve asıl üzerine değineceğim burada forum sitenizin adres meselesi olacak.

kendi videoblogunu oluştur – bölüm 1

escorpior | 10 August 2009 19:35

son yıllarda insanlar arasında gerçekten bir blog patlaması yaşanıyor. hergün yüzlerce ve hatta binlerce yeni blog oluşturuluyor. bununla birlikte her geçen gün bu blogları oluşturmak, stil vermek, kullanmak daha da kolaylaştığı gibi kendini ifade etmenin yolları da farklılaşıyor. bunu yapmanın en ilginç yolarından biri de videoblog oluşturmak. dünyaya sadece birşeyler anlatmak değil aynı zamanda göstermek isteyen yaratıcı insanlar için mükemmel bir olanak.

kamera seçimi

bir blogcu olmak ve kendi yayınını yapmak için öncelikle bir kamera gerekli. başlangıç için bir dijital fotograf makinesi gayet yeterli. tabii ki dijital fotograf makinemizin video kaydetme özelliği olmalı ve 30 sn kadar video çekme gibi bir kısıtlaması olmamalı, hafıza kartımızın izin verdiği kadar kayıt yapabilmeli, video kayıtlarını sesli yapabilmeli. i̇nternet dünyasında cep telefonu ile çekilen videolarla blog oluşturanlar da bulunmakta. mobil dehalar için oluşturulmuş sosyal ağlar bile var, shozu bunlardan biri.

video oluşturma okulu

Kaşif Biz!!!

SuBirikintisi | 07 February 2009 10:13

Çoçukken hiç mancınık yaptınız mı? Yoksa siz de benim gibi 2 tane sopa bulup kılıç-kalkan yapıp savaşıp duranlardan mısınız?

İnsanın içinde her zaman küçük bir çocuk vardır derler. Bu çocuk hiç büyümez ancak başka şeylerle bastıtılabilir. İçinizdeki çocuğu ya da kaşif ruhu serbest bırakın. Burada belirtmek gerekir ki mancınık vs. tasarlamak haliyle keşfetmeye ve tasarlamaya meraklı olmayı gerektirir.

Tabii ki bir şeyler ekleyip, farklı bir şeyler yapmadıkça bu pek keşif olmaz ama mancınığın nasıl yapıldığını bilmeden daha farklı bir mancınık(mancınık-remix) tasarlayamazsınız. İşte size bu tarz konularda yardımcı olabilecek bir kaç site:

instructables.com
Mesela burada çok ilginç bir kaykay hazırlanmış..

Fontlar Nasıl Türkçeleştirilir ?

maxhoper | 05 February 2009 12:12

Yabancı fontlarda türkçe karakterler bulunmuyor. Ancak bu fontlara türkçe karakterler ekleyebiliriz.
Öncelikle bir font editörüne ihtiyacımız var. Ücretsiz windows ve linux alternatifleri var ancak ben bu konuyu yeteneklerini yeterli bulduğum FontCreator v5.6 programı üzerinden anlatacağım.

1.Adım

high-logic.com adresinden FontCreator programını yüklüyoruz.
Programda düzenlemek istediğimiz fontu açıyoruz.

düzenlenmesi istenen fontu açıyoruz
düzenlenmesi istenen fontu açıyoruz

2.adım

Şimdi türkçe karakterler daha önceden tanımlanmamışsa yeni karakterler oluşturmamız gerekiyor. Her hangi bir karaktere sağ tıklıyoruz buradan “Add” seçeneğine tıklıyoruz. Eklemek istediğimiz yeni karakter için boş bir kutucuk açılıyor. Bu kutucuğa karakterimizi eklemeden önce kutucuğu tanımlamalıyız. Yani klavyedeki hangi tuşa basında bu kutucuğun bir harf olarak ekranda belireceğini ayarlamalıyız. Bunun için oluşturduğumuz bu boş kutucuğa sağ tıklayarak Properties seçeneğine giriyoruz.

iStockPhoto Upload Application

NoFeaxr | 28 December 2008 19:08

Merhaba iStockPhotoda fotoğraflarımı satmak için üye oldum ve uload sorularını geçip 3 örnek fotoğraf yolladım yalnız kimlik pasaport veya devlet onaylı ad soyad yazılı bir belge istiyorlar Kimliğimi ve Ehliyetimi yollamama rağmen tekrar yüklemem isteniyor. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşımız varmı? Bu kısımda ne yüklememiz gerekli?

Mail :
The iStock administrators have asked that you upload a new photoID based on the feedback provided below. After your new photoID is uploaded, iStockphoto administrators will re-process your application.

Comments from the iStockphoto Administrator: