bildirgec.org

moritz bleibtreu hakkında tüm yazılar

Goethe! (2010)

queennothing | 02 October 2011 19:06

Biyolojiden psikiyatriye, resimden sanat tarihine, biyografi yazarlığından şiire kadar pek çok mesleği deneyen Alman edebiyatçı Goethe’nin yaşamının bir kısmından uyarlanan 2010 çıkışlı sinema filmi “Goethe!“, ülkemizde 16 Eylül 2011 tarihinde gösterime girdi. Alman Film Ödülleri’nde En İyi Makyaj Ödülü’ne layık görülen film, Alman sinemacı Philipp Stölzl tarafından çekildi. 3 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlanan yapım İngilizce’ye “Young Goethe in Love”, Türkçe’ye ise “Goethe’nin İlk Aşkı” olarak çevrildi. 1981 doğumlu genç aktör Alexander Fehling‘in ‘Johann Wolfgang Goethe’yi oynadığı yapımda Miriam Stein, Volker Bruch, Moritz Bleibtreu, Burghart Klaußner, Hans-Michael Rehberg ve Henry Hübchen gibi isimler rol alıyor. Goethe’nin Lotte adındaki ilk aşkını anlatan yapım, yazarın “Faust”tan sonraki en ünlü eseri “Genç Werther’in Acıları”na ilham veren bu durumu önemli ayrıntılarıyla gözler önüne sermiş.

Soul Kitchen: Aşka ruhunu kat!

queennothing | 24 June 2010 12:03

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2009 çıkışlı sinema filmi “Soul Kitchen ” (Aşka Ruhunu Kat), Almanya ve Venedik Film Festivali’nde ödüller aldı; Akın’ın adının daha geniş kitlelere duyurulmasını sağladı. Traji-komik olayları Akın’ın gözüyle anlatan yapımın senaryosunda başroldeki isim Adam Bousdoukos de yer alıyor.
Zinos Kazantsakis, ‘Soul Kitchen’ (Ruh Mutfağı) adını verdiği restoranını deyim yerindeyse ite kaka götüren, özensiz yemekleriyle damaklara değil, alışkanlıklara hitab eden dağınık ve günü gününe yaşayan bir adamdır. Çin’e gitmek üzere yola çıkan sevgilisi Nadine’den ayrıldıktan sonra hayatı büsbütün dağılan genç adam, bulaşık makinasını kaldırırken belini sakatlayınca, hayatını daha da çekilmez kılar.

Aşk, yolculuk ve macera dolu sıcacık bir film: Im Juli

768 | 23 February 2010 15:49

Temmuzda
Temmuzda

Senaristliğini ve yönetmenliğini Fatih Akın’ın yaptığı Im Juli (Temmuzda), Türk asıllı Alman yönetmenin ikinci uzun metraj filmi.
Moritz Bleibtreu’nun canlandırdığı Daniel karakteri, kendi dünyasına gömülü ve çevresiyle fazla samimi ilişkiler kurmayan, çekingen, genç bir öğretmendir. Bir gün Christiane Paul’un canlandırdığı Juli ile tanışır ve hayatına daha farklı bir şekilde devam edebileceğine inanmaya başlar.

Çünkü falına bakan kadın ona hayatının aşkını kısa zamanda bulacağını söylemiştir. Bir süre sonra Daniel, bir Türk kızı olan Melek’e aşık olur ve onun peşinden Türkiye’ye gitmeye karar verir. Juli ise Daniel’e aşıktır ve tesadüflerle dolu eğlenceli bir yolculuğa çıkarlar.

2010’un İlk Filmleri

widfara | 28 December 2009 16:54

2010 yılının ilk günü cuma’ya denk geliyor. Ve bugün de biri yerli üçü yabancı olmak üzere 4 film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler;

Yahşi Batı
Yahşi Batı

1- Yahşi Batı

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Cem Yılmaz, Demet Evgar, Ozan Güven, Özkan Uğur, Uğur Polat, Zafer Algöz
Tür: Komedi, western(!)
Konusu: Cem Yılmaz’dan bir “vahşi batı” komedisi. Osmanlı’nın vahşi batıya iki kahramanı göndermesini konu alıyor film. Filmde Cem Yılmaz, daha önce de pek çok kez birlikte çalıştığı Özkan Uğur, Ozan Güven gibi isimlerle çalışmış. Kadroya yeni eklenen başarılı oyuncu Demet Evgar filmin artılarından olacak gibi.
Yahşi Batı’nın gişe canavarı olacağı kesin ama başarılı olacak mı hep birlikte izleyip göreceğiz. Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Denek olmak istermisiniz? : Das Experiment (Deney)

gorcun | 28 April 2009 10:06

Das Experiment
Das Experiment

Avrupa sinemasının farklı, kendine özgü filmlerinden olan Das Experiment (Deney)Alman yapımı 2001 tarihli bir filmdir. Yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel oturmuştur. Konusuna gelince bir grup bilimadamı tarafından yapılacak deney için para karşılığı gönüllü kobaylar alınacaktır.
Deneyde, 14 gün süreyle deneye katılacaklara yapılan testler sonucu 8’i gardiyan 12’si mahkum olarak bir hapishane ortamı yaratılacak ve hapishane ortamında deneklerin psikolojileri ve davranışları gözlenecektir. Deneye katılan kişilerin hiç birinin ne bir sabıkası ne de hapise girmişliği yoktur. Hepsinin işleri ve belli bir düzende yaşamları vardır. Deneyin bir amacıda normal görünen insanların kendilerine verilen roller dolayısıyla değişip değişmeyeceklerini görmektir. Başrollerde ünlü Alman aktör Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Berus rolünde Justus von Dohnanyi gibi başarılı oyuncular var.

Das Experiment
Das Experiment

Deney aslında 1971 yılında Stanford Üniversitesi ‘nde uygulanmış olan Stanford Hapishane Deneyi (Stanford Prison Experiment) olup filmde bu deneyden ilham alınarak çekilmiştir. Orijinal deneyde üniversite öğrencileri kullanılmış. Filmdeki olaylara benzer olaylar yaşanan deneyde 14 gün olan süre 6. gün sonunda yaşanan olaylar sonucu sona erdirilmiş.