bildirgec.org

luke wilson hakkında tüm yazılar

Demokrat Ahmaklar; Idiocracy (2006)

queennothing | 18 April 2011 11:02

Güney Amerika doğumlu Mike Judge, Emmy Ödüllü başarılı bir yönetmendir. Judge’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Idiocracy” (Ahmaklar), 2006 senesinde vizyona girdi. Senaryosu yine Judge ile Etan Cohen tarafından yazılan bilim-kurgu komedisinde Amerikan aktör Luke Wilson, aktris Maya Rudolph, Dax Shepard ve Terry Crews gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Amerika’da tamamlanan filmin orjinal süresi 85 dakika.

Bottle Rocket

uuuucar | 19 February 2010 11:59

Yönetmenliğini; The Royal Tenenbaums,Rushmore gibi komedilerin yönetmeni Wes Anderson’un yaptığı,baş rollerini Owen Wilson ve Luke Wilson kardeşlerin paylaştığı gençlik komedisi.Senaryosunu da Owen Wilson ve Wes Anderson birlikte yazmışlar.
Filmin çekildiği 1996 yılında henüz ergenliğini yaşayan, şimdi ise olgunluk dönemine geçiş yapmış kuşak için kült kategorisine yükselmiş, kendine has diyaloglarıyla, durum komedileriyle ve saçmalıklarıyla öne çıkan, bir nevi Wes Anderson‘un komedi anlayışını kabul ettirme çabasının olduğu ilk filmdir.
Film, akıl hastanesinden taburcu olan Anthony (Luke Wilson)’nin eski arkadaşı Dignan (Owen Wilson) yüzünden saçma bir şekilde camdan inişiyle başlar.

Afiş
Afiş

Dignan hayalperest, plancı, gerçekliğin dışında yaşayan, dışlanmış bir karakter olarak arkadaşlarını da hayallerini gerçekleştirmek için bir anlamda zorlar. Anthony ise daha olgun, duygusal, aşağılık kompleksi olan bir karaktere sahiptir. Bu ikili yanlarına komşuları ve eski arkadaşları Bob (Robert Musgrave)’u da alarak bir kitabevini soyarlar. Artık aranan birer suçlu olduklarını düşünerek başka bir şehre kaçıp bir müddet otelde kalmayı planlarlar. Otel de temizlik görevlisi olan ve İngilizceyi çok iyi konuşamayan Uruguaylı İnez(Lumi Cavazos)’le Anthony bir ilişki yaşamaya başlarlar.Bu sırada Bob kardeşinin Ot satarken yakalandığını öğrenir ve eve dönmeye karar verir.Anthony ve Dignan bir süre daha otel de kalarak günlerini geçirmeyi sürdürürler. Anthony ile İnez aralarındaki ilişkiyi ilerletirler,birbirlerine bağlanmaya başlarlar ama Dignan dönmek istediği için otelden ayrılarak evlerine dönemeye karar verirler. Fakat Anthony soygundan kalan paralarını İnez’e verir ve Dignan bunu dönüş yolunda öğrenerek Anthony‘nin yanından ayrılır. Aradan uzunca bir süre geçer,Bob zengin olmuştur,Anthony normal işlerde çalışmaya başlamıştır ama Dignan hala kolay yoldan para kazanma derdiyle hayalindeki çeteyi toplamaya çalışmaktadır. Anthony ve Dignan barışırlar,Dignan yine kendisi gibi dışlanmış ve başarısız karakterlerden oluşan bir çete kurmuştur, Bob‘u da yanlarına alarak yeni bir soygun yapmayı planlamaktadır.Bob ve Anthony, Dignan‘ı üzmek istemedikleri için son kez soygun yapmaya ikna olurlar. Soygun sırasında başlarına bin türlü saçmalık gelir,başarısız karakterlerle dolu çete yine başarısız olmak için ellerinden geleni ardlarına koymazlar ve saçma bir şekilde Dignan yakalanarak hapse girer.
Wes Anderson‘un kısa filminden uzun metrajlı film haline getirdiği bu ilk film, aile içi iletişimsizlik ve dışlanmışlık üzerine kurulu eğlenceli bir komedi filmidir.

Tenenbaum Ailesi

marjiburcu | 15 December 2009 12:57

Orjinal ismi The Royal Tenenbaums olan bu film tam bir ünlülüler karnavalıdır. Filmin yönetmen koltuğundaki Wes Anderson aynı zamanda Owen Wilson ile bareber senaristliğini de yapmıştır.Film ülkemizde 2002 yılında gösterime girmis bir ABD yapımıdır. Dram ve komedi olması da türsel özelliğidir pek tabii ki. Filmin künyesel bilgilerinden sonra gelgelelim filmi izleyiciyle buluşturucak en önemli kıstasına. Oyuncu kadrosuna.Klasik bir söylemle başlayalım o zaman ”kimler yoktur ki oyuncu kadrosunda?”Gene Hackman,Angelica Huston,Gwyneth Paltrow, Bill Murray, Luke Wilson, Ben Stiller, Owen Wilson, Danny Glover, Alec Baldwin…Ailenin babası Royal Tenenbaum (Gene Hackman) ve karısı Etheline Tenenbaum ayrılığın eşiğindeki bir çifttir. Pek tabii sahip oldukları üç çocuk da bu sorunlar içinde kendi paylarına düşeni almışlardır.

Idiocracy (2006) – Aptalların kendini yönetme biçimi

mnc | 18 July 2008 11:48

Elimden bişi gelmiyor!
Elimden bişi gelmiyor!

Idiocracy, Michael Moore filmleri tadında bir komedi fakat onun aksine biraz daha genel bir açıdan aksedilmiş. Filmin yapımcıları ise MTV’nin ünlün yapımı Beavis and Butt-head‘in yapımcısı Mike Judge.
Filmin genel konusu işe şöyle.
Zeki insanlar çocuk yapmak için düşünüp çevre şartları ve benzeri şeyleri ele alırken aptal insanlar her geçen gün üremekte ve çoğalmaktadır. Joe Bauers (Luke Wilson) ise orduda kütüphane görevlisi ama fiilen televizyon izleyip yan gelip yatmaktan sorumlu kişidir. Askerliği hayli rahat geçmektedir, o sırada yeni atamalar çıkagelir ve bir türlü engel olamaz, o sırada ise orduda bir deney üzerine konuşulmaktadır. Deneyin amacı ise insanlığın bu durumu ile ilgili bir test yapmaktır. Joe yapılan tüm uygulama ve testlerde ortalma insan çıkmaktadır ne aptaldır ne de zeki! İyi olduğu hiçbirşey yoktur. Ordu Joe ve yanında birde aynı değerlerde bir dişiyi bir yıllığına dondurarak gelecek yıl bir karşılaştırma yapacaklardır. Ancak işler ters gider ve 500 yıl sonra ayıldıklarında Joe artık dünyanın en zeki insanıdır. Artık insanlar o kadar aptaldır ki tek bir borudan beslenen, konuşmaları homurdanmaya dönmüş, giydikleri giysilerin reklam ve logolardan oluştuğu bir hayat yaşamaktadır.
Film hayli ilginç diyalogların yanı sıra, artık sıkıcı bir kalıp haline gelen “gülüyoruz ağlanacak halimize” tadında bir film. Unutmadan : Filmde dünya USA yani klasik herkes ölür Amerikalılar ölmez, aptallaşırız ama yine kalırız diyorlar, dünyanın geri kalanına dair bir şey göstermiyor ama kahramanın çabaları Amerika için..