bildirgec.org

kurumsal kimlik hakkında tüm yazılar

yazıyla yapılmış şık logolar

admin | 06 January 2010 16:44

kurumsal kimliğin ilk adımı olan logolar şirketimizin insanların aklında kalması ve güzel izler bırakması için çok özenle ve zekice hazırlanmalıdır. logo deyince aklımıza genelde hemencecik bir şeklin yanına yazının güzelce yerleştirilmiş hali gelir. bu yazımda şekilsiz, şemalsiz sadece yazıyla nasıl logolar yapmışlar onları paylaşacağım.


“Logo Tasarımı” neden önemli?

Designerkan | 24 December 2009 14:48

Logonun Önemi…

İyi bir izlenim bırakmak, iyi bir iş kurmak, iyi ve kaliteli müşterilere hizmet vermek ne kadar önemli ise bunu kalıcı yapmakta okadar önemlidir. Yani zirveye çıkmak önemli değil zirvede kalmak önemli. Bu nedenle müşterileriniz üzerinde olumlu, güvenli, profosyonel bir hava yaratmak için sizi anlatan bir imaja ihtiyacınız var. Bu imajı sağlamak her ne kadar sözle anlatılır ise de en önemli etken görsel materyallerdir. Firmanızın adı, rengi, görselliği, iç dizaynı, kartı, kağıdı gibi görsel materyaller müşterileriniz üzerinde büyük bir etki yaratır. Bunu sağlayamamak size hem müşteri hemde zaman hemde para kaybettirir.
Buna nereden başlamalıyım diyorsanız, bence sizi anlatan güzel, profosyonel bir logo tasarımına ihtiyacınız var derim. Bu sizin başlangıç noktanızdır. Neden? Ofisinizde kullandığınız duvar boyasından tutunda, masa sandalye renginize, tabelanızın kalitesinden tutunda web sitenizin görselliğine kadar her şeyi başlatan ve en çok etkileyen kısımdır.

Google neden bu kadar başarılı oldu

w1nona | 09 October 2009 14:35

google beta
google beta

Google‘nin bu kadar başarılı olmasındaki faktörleri, internetle az bucuk haşir neşir olan herkes düşünmüştür. heleki blog yazarları, webmasterlar baya düşünmüştür. çünkü hayatımızın her alanına kopyala/yapıştır yapabileceğimiz bir hikayesi, başarısı var google‘nin.

google’nin değer verdiği şeyler çok farklı diğer firmalara göre, daha doğrusu şirket temeline oturttuğu değerler çok farklı. Sürekli gelişimi, insanlara faydalı içerik ve ürün geliştirmeyi hedeflemiş bir şirket. tabiki peygamber sıfatını vermiyorum, google da diğerleri gibi “kar” amaçlı, para kazanmaya yönelik bir firma. Ama ne bileyim duruşu çok farklı.

Kurumsal Websiteleri Hakkında 10 Acı Gerçek

pinkfloyd | 15 April 2009 08:25

Hepimiz web sitelerimizi yönetirken hata yaparız. Ancak bu hataların doğası kurumunuzun büyüklüğüne göre değişir. Şirketiniz büyüdükçe, hatalar da değişecektir. Bu makale büyük boyutlu kurumların web sitelerinde karşılaşılan hataları incelemektedir.

Birlikte çalıştığım müşterilerin pek çoğu büyük boyutlu kurumlardır: Üniversiteler, büyük vakıflar, kamu sektörüne ait kurumlar ve büyük şirketler. Geçtiğimiz 7 yıl süresince bu kurumlarda sürekli tekrar eden yanlış fikirlere rastladım. Bu makalede bu yanılsamaları kaldırmayı ve insanları acı gerçekle yüzyüze getirmeyi planlıyorum.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, zaten burada listelenecek problemlerin de farkındasınızdır. Ama umarım bu makale, şirketinizdeki diğerlerini ikna etmenize yardımcı olacaktır. Her durumda, web siteleri ve büyük boyutlu kurumlar hakkında 10 acı gerçekle yazımıza başlayalım.

1. Ayrı Bir Web Bölümüne İhtiyacınız Var

Pek çok şirkette web siteleri, ya pazarlama ya da BT birimleri tarafından yönetilmektedir. Ancak bunun sonucunda web siteleri kaçınılmaz olarak şirket içi politikaların bir parçası haline gelmektedir.

Gerçekte, bir web stratejisi için baskı yapmak bu her iki grubun da işi değildir. BT belki karmaşık sistemler oluşturmak için çok yetenekli olabilir, ancak bu, onların kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturabilecekleri ve bir çevrimiçi kimlik yaratabilecekleri anlamına gelmez.

Web Division
Zeldman, kurumların ayrı bir web birimi sahibi olmalarını telkin ediyor.

Öte yandan pazarlama biraz daha iyidir. Zira Jeffrey Zeldman’ın da makalesinde Bırakın web birimleri olsun makalesinde belirttiği gibi:

Web bir diyalogdur. Pazarlama ise tam aksine monologdur. Ardından tüm o semantik kodlama, CSS, zarar vermeyen betikleme, kart dizme egzersizleri, HTML çalışmaları, kullanıcıları erişilebilirliğe dahil etmek ve pazarlama birimlerinin ilgi ve yetenek alanına girmeyen daha pek çok ince ayrıntı gelecektir.

Facebook Üzerinde İş Yapmak İçin Kullanılabilecek 30+ Uygulama

pinkfloyd | 16 March 2009 18:56

LinkedIn‘i * iş yapılabilecek tek web sitesi olarak mı görüyorsunuz? O zaman yanılıyorsunuz zira 200 milyonun üzerinde kullanıcısı ile Facebook, kurumlar ve kurumsal profesyonellerin adlarını duyurması için kullandıkları bir platform görevini de görüyor.

Yazının devamında bulacağınız 30’un üzerindeki Facebook * uygulaması sayesinde siz de çalışmalarınızı ve kurumunuzu Facebook üzerinden tanıtabilecek, kullanıcılarınızla iletişim kurabilecek ve ortak uzmanlık alanınızdaki diğer kişilerle bağlantı kurabileceksniz.

Blog Tanıtımı

  • Networked Blogs App – Bu uygulama profil sayfanızda ya da kutularınız üzerinde görüntüleniyor ve blogunuzu ya da okumak istediğiniz diğer blogları içeriyor. Özellikle kendinizi ve değer verdiğiniz kullanıcıları tanıtmak için mükemmel bir yöntem.
  • Notes (Öntanımlı Uygulama) – Bu uygulama profilinizin sağ kısmında bulunuyor. Tek yapmanız gereken RSS besleme adreslerinizi eklemek ve arkadaşlarınızın beslemelerini takip etmek. Blogunuz ya da takip ettiğiniz blog güncellendiğinde, ilgili makale sizin beslemeniz üzerinde beliriyor.
  • RSS Connect – Bu uygulamayı ya profiliniz üzerinde bir kutu içinde ya da daha da iyisi kendi sekmesi altında kullanabilirsiniz.
  • Simplaris BlogCast – Blogunuzun başlığını eklemek ya da beslemenize bağlantı vermek için hızlı ve kolay bir çözüm.

Klasik Reklam Pastası ve Google

admin | 06 January 2009 13:06

Gerek kişisel gerekse kurumsal anlamda bir duruş ve imaj oluşturmak, bilinirliğe ve marka değerine sahip olmak için – farkında olarak ya da olmayarak- çeşitli argümanları platformları ifade şekillerini ve bu ifade şekillerinin muhatap kitleye ulaşması amacıyla farklı tanıtım araçları kullanılır. Bu araç; kişisel anlamda belki bir kol saati ile başlar kurumsal anlamda ise büyük çaplı kampanyalara kadar uzanır.

Söz konusu bilinirliğe ulaşabilmek için bence kullanılabilecek iki farklı platform vardır ( daha doğrusu 10 yıl öncesine kadar sadece tek platform vardı)

Birincisi; Gazete dergi tv radyo basılı ve görsel diğer tüm medya mecralarının tamamını içinde barındıran tek tek yada bir kampanya ile bir kaç mecranın birlikte kullanıldığı klasik tanıtım ve reklam platformdur -ki buna fiziki platform da diyebiliriz –

Son haftanın yıldızları!

afs | 06 October 2008 10:13

Abduzeedo‘yu bileniniz çoktur. Bilmeyenler için bahsetmek gerekirse tasarım üzerine makaleler, eğitimler ve yararlı listelerin yayınlandığı bir blog diyebiliriz özetle.

Son gönderisinde tasarım dünyasında göz atmaya değer bağlantılar yayınlamış. Ben de bunların arasından ilginç olanları buraya listelemeyi uygun buldum. Tüm liste için şu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Obama’nın kampanyası için bir iphone uygulaması oluşturulmuş.

Ücretsiz mükemmel fotoğraf arşivi

AntiHumanIST | 05 June 2008 14:15

öncelikle bu bildiriyi paylaşmaktan gurur duyuyorum çünkü bildiklerimizi ve sahip olduklarımızı paylaştığımız bu güzel aileye bu bildiri sayesinde sizlere tatlı bir jest yaptığımı düşünüyorum. detaylı obje-doğa-insan fotoğrafları peşinde koşuyor ya da tasarımla uğraşıp efil efil kaliteli fotoğraf arayorsanız iste sizin için eşsiz bir kaynak.buradaki fotoğrafları çekmek ya da edinmek için ne kadar zaman ve para harcayacağınızı hesaplamak zor olurdu benim için. bu yüzden sanırım tamamına sahip olduğum bu arşivi sizlerdeğerli dostlarımla paylaşmayı uygun gördüm. arşive bir an önce uğramanızı tavsiye ediyorum ve bir kaç değerli örneği burada sunuyorum! ancak buradaki örnekler arasında en profesyonel çalışma olan ve paylaşmaktan dahi kıskandığım*ilk sıradaki çalışmaya kesinlikle sahip olmanızı öneriyorum!

*kurumsal kimlik, marka sunumları için eşsiz çalışma

15 harika sade logo çalışması

wanadooo | 18 February 2008 18:29

kurumsallaşmak isteyen şirketlerin belki de en önemli isteği, markalarının bilinme derecesi. işte bu yüzden büyük şirketler tasarımlar için su gibi para akıtıyor. çünkü logolar şirketin tanınmasında en önemli rolü oynuyor, kurumsal kimliğin tanınmasına yardımcı oluyor. burada en temiz 15 logo tasarım bulunuyor. araba üreticilerinin logoları, fifa dünya kupası tarihi logoları, havayolu şirketlerinin logoları, 5 vektör logo sitesi.

ayrıca logo design love ve wolda yarışmalarına katılabilirsiniz. son katılım tarihi: 1 mart 2008