bildirgec.org

kathy bates hakkında tüm yazılar

Midnight in Paris (2011)

padmess | 01 November 2011 13:00

Woody Allen‘dan başrolünde Paris şehri olan bir film!

Evlilk planları yapan nişanlı çiftimiz Gil Pender (Owen Wilson) ve Inez (Rachel McAdams) birkaç gün geçirmek için Paris’e gelmişlerdir. Gil, Holywood için senaryolar yazan aslında son derece başarılı bir yazardır ancak istediği gibi çalışamıyordur.

Evlendikten sonra Paris’e taşınıp roman yazmak ister. Paris’in 1920’lerdeki zamanlarına özenir. Nostaljik ve romantik biridir.
Bu nedenle de Paris tatilinin keyfini; bol bol yürüyerek, eski eşyalar satan dükkanlarda gezinip plaklar alarak geçirir, nişanlısı Inez’den ayrı.

Yine tek başına yürüdüğü bir Paris gecesinde, şehirde kaybolmuş ve yorulmuş bir şekilde şehrin keyfini çıkartan Gil’in önüne 1920’lerden bir araba gelir içinde Scott (Tom Hiddleston) ve Zelda Fitzgerald (Alison Pill) vardır! Ve üstelik de Cole Porter’in (Yves Heck) piyano çaldığı bir partiye gidiyorlardır, parti sonrası ise Hemingway ile bir barda sohbet edecekledir.

White Palace (1990)

queennothing | 13 August 2011 11:23

Meksika doğumlu yönetmen Luis Mandoki‘yi çektiği romantik filmlerden tanıyoruz. Yönetmenin 1990 senesinde çektiği sinema filmi “White Palace“, Glenn Savan’ın romanından uyarlandı. En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre adayı olan yapımda “Thelma & Louise”deki performansıyla gönüllere taht kuran Oscar Ödüllü aktris Susan Sarandon, 1960 doğumlu Amerikan aktör James Spader, Seinfeld dizisinin George Costanza’sı Jason Alexander, aktris Kathy Bates, Eileen Brennan, Corey Parker, Renee Taylor ve Rachel Chagall rol alıyor. Çekimleri Amerika’da gerçekleşen film, Türkçe’ye ‘Tutku Çemberi’ veya ‘Tutku Sarayı’ olarak çevrildi. Sarandon’un en iyi performanslarından birini sergilediği 105 dakikalık yapım, seyretmeye değer başarılı bir romantik drama.

Kızarmış Yeşil Domatesler – Fried Green Tomatoes (1991)

padmess | 09 August 2011 14:24

Siyah – beyaz çatışmasının, ayrımcılığın en çok yaşandığı dönemin Amerika’sında geçen kadın hikâyelerinden oluşan dramatik ama bir okadar da komik bir film: Kızarmış Yeşil Domatesler !

Evelyn’in evlilik hayatı hatta hayatı pek de yolunda gitmiyordur ve kendini son derece mutsuz hissetmektedir. Etrafında kendine tutunacak bir dal, mutlu olmak için nedenler ararken düzenli olarak ziyaret ettiği bakım evinde Ninny ile tanışır.
Ninny ile tanıştıktan sonra ise kendini onun anlattığı iki kadının dostluk hikâyesine kaptırır.

Dolores Claiborne (1995)

queennothing | 21 June 2011 23:18

Dünya Edebiyatı’nda gerilim türünün önemli bir temsilcisi olan Stephen King’in eserinden uyarlanan “Dolores Claiborne“, 1944 senesinde dünyaya gelen Oscar ödüllü yönetmen Taylor Hackford tarafından çekildi. Tony Gilroy tarafından sinemaya uygun bir senaryo haline getirilen filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Kathy Bates, aktris Jennifer Jason Leigh, Christopher Plummer, Judy Parfitt, Eric Bogosian, John C. Reilly, Bob Gunton ve David Strathairn gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Kanada’da gerçekleşen film, Satürn Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında aday oldu. Edgar Allen Poe Ödülleri’ne de aday gösterilen filmin orjinal süresi 135 dakikadır. 30 sene önce kocasını öldürmekten yargılanan Dolores Claiborne, şimdiyse çalıştığı evin patroniçesi Vera Donovan’ı öldürmekten yargılanacaktır.

Titanic (1997)

queennothing | 02 May 2011 14:04

“Avatar” çekilinceye kadar en yüksek bütçeli film olan “Titanic“, 1997 senesinde gösterime girdi. James Cameron tarafından çekilen filmde üç defa Oscar’a aday gösterilen aktör Leonardo DiCaprio, İngiliz aktris Kate Winslet, Amerikan aktör Billy Zane, Kathy Bates, David Warner, Frances Fisher, Bill Paxton, Gloria Stuart, Jonathan Hyde, Suzy Amis ve Victor Garber rol alıyor. 200 Milyon Dolar ile tamamlanan “Titanic”, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Müzik, En İyi Ses, En İyi Şarkıü En İyi Görüntü, En İyi Görsel Efekt, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Set Dekorasyonu dallarında Oscar kazandı.

1912 senesinde Atlas Okyanusu sularına gömülen Titanic gemisi, 1500’den fazla insanın ölümüne sebep oldu. Batma ihtimalinin bulunmadığını iddia eden yetkililer, 270 metrelik bu dev aracın enkazını ancak 73 sene sonra okyanusun 3900 küsur metre derininde buldular.

The Blind Side (2009)

queennothing | 03 December 2010 16:04

Amerikan sinemacı John Lee Hancock‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Blind Side” (Kör Nokta), 2009 senesinde vizyona girdi. ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar Ödülü kazanan filmde Amerikan aktris Sandra Bullock, Quinton Aaron, Tim McGraw, Kathy Bates, Lily Collins ve Catherine Dyer rol alıyor.13 çocuklu bir evde kalan siyah ve normalin üstünde iri genç bir çocuğun hayatını anlatan film, tamamen gerçek olaylara dayanıyor.

Uyuşturucu müptelası bir anne tarafından büyütülen Michael Oher, kendi ailesi tarafından bile hor görüldüğü için özgüvenini yitirmiş, ancak yine de hayata karşı hevesli bir çocuktur. Derslerinde başarısız olan Michael’ın hayatı, Amerikalı Tuohy Ailesi tarafından evlat edinilince bütünen değişecektir.

Chéri (2009)

queennothing | 29 December 2009 12:02

İki defa Oscar adayı olan İngiliz yönetmen Stephen Frears‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2009 çıkışlı “Chéri“, Fransız Edebiyatı’nın değerli isimlerinden Colette‘nin romanından uyarlandı. Filmde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktris Michelle Pfeiffer, 1981 doğumlu İngiliz aktör Rupert Friend, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Kathy Bates ve Danimarkalı yıldız Iben Hjejle rol alıyor.

19, yüzyılın Paris’inde ‘belle époque’ adıyla tanımlanan dönemde güzel kadınlar, zengin erkekleri metresi olurlar ve bu sayede hayatlarında hiç çalışmadan mal mülk sahibi olup, istedikleri her şeye ulaşma şansını yakalayabilirler. Olgun, güzel ve bu işi yaparak oldukça para kazanmış Lea De Lonval da bu kadınların en güzeli, en zeki ve duyarlısıdır. Sevgilileri bir yana, yalnız kalmaktan tarifsiz bir haz duyan Lea’nın hayattaki tek derdi yaşıdır. Yaşına rağmen inanılmaz derecede güzel olan Lea, eski arkadaşı Madam Peloux’un özel ricasını kıramaz ve onun genç oğlu Chéri’nin metresi olur. Amaç, annesinin hiç bir isteiğini yerine getirmeyen, başına buyruk bir genç olan Chéri’ye hayatın neyle döndüğünü öğretebilmektir.

2010’un İlk Filmleri

widfara | 28 December 2009 16:54

2010 yılının ilk günü cuma’ya denk geliyor. Ve bugün de biri yerli üçü yabancı olmak üzere 4 film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler;

Yahşi Batı
Yahşi Batı

1- Yahşi Batı

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Cem Yılmaz, Demet Evgar, Ozan Güven, Özkan Uğur, Uğur Polat, Zafer Algöz
Tür: Komedi, western(!)
Konusu: Cem Yılmaz’dan bir “vahşi batı” komedisi. Osmanlı’nın vahşi batıya iki kahramanı göndermesini konu alıyor film. Filmde Cem Yılmaz, daha önce de pek çok kez birlikte çalıştığı Özkan Uğur, Ozan Güven gibi isimlerle çalışmış. Kadroya yeni eklenen başarılı oyuncu Demet Evgar filmin artılarından olacak gibi.
Yahşi Batı’nın gişe canavarı olacağı kesin ama başarılı olacak mı hep birlikte izleyip göreceğiz. Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Dick Tracy (1990)

queennothing | 19 December 2009 19:01

Çizgiroman yazarı Chester Gould‘un 1931 çıkışlı çizgiromanından uyarlanan 1990 çıkışlı sinema filmi “Dick Tracy”, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’, ‘En İyi Ses’ ve ‘En İyi Sanat Yönetimi’ dalında Oscar adayı olurken, ‘En İyi Makyaj’, ‘En İyi Dekorasyon’ ve ‘En İyi Müzik’ dalında olmak üzere toplam üç dalda Oscar Ödülü kazandı.
1937, Amerika doğumlu aktör Warren Beatty‘nin başrolünde yer aldığı yapımda Al Pacino, Glenne Headly, Seymour Cassel, Dustin Hoffman, Madonna, James Keane, Kathy Bates, Charles Durning, Charlie Korsmo, Paul Sorvino, Mandy Patinkin gibi isimler rol alıyor.

Big Boy Caprice, rüya kent Chicago’nun azılı bir mafyabaşıdır. Kendisine rakip olan tek kişi, Lips Manlis’in kendisidir. Manlis’in işlettiği gece kulübünü basan ve rakibini kaçıran Big Boy, Manlis’in sevgilisi şehvet abidesi Breathless Mahoney’i de alıkoyar. Mahoney’i yanına alarak gücünü bir kez daha ispatlayan Big Boy, kararlı, yumuşak ve sadık bir polis dedektifi olan Dick Tracy’den henüz habersizdir.

P.S. I Love You (2007)

queennothing | 03 October 2009 09:47

1981, İrlanda doğumlu yazar Cecelia Ahern‘in romanından uyarlanan “P.S. I Love You“, “Paris, Je T’aime“in New Yorklu yönetmeni Richard LaGravenese tarafından çekildi. 2 Oscarlı aktris Hilary Swank‘ın, İngiliz aktör Gerard Butler ile başrollerini paylaştığı başarılı romantik/komedi filmi “P.S. I Love You“da “Friends” dizisinden tanıdığımız Lisa Kudrow, Kaliforniyalı aktör James Marsters, Gina Gershon, Seattle doğumlu aktör Jeffrey Dean Morgan, Oscar Ödüllü aktris Kathy Bates ve Dean Winters gibi isimler de yer alıyor.

Holly ve Gerry, bol kavgalı ve aşk dolu 9 yılı birlikte geçirmiş, evliliğin acı – tatlı her yönünü yaşamış sevimli bir çifttir. Çocuk yapmak için maddi durumlarının yetersiz olduğunu söyleyen Holly, beyin tümörü sebebiyle hayatını kaybeden Gerry’den sonra derin bir bunalıma girer. Günlerce evden çıkmayan, banyo bile yapmayan Holly, ailesinin evine yaptığı doğumgünü baaskınında, ölmüş kocasından bir pasta ve ses kaydının bulunduğu bir hediye paketi alır.
Şaşkına dönen Holly, çok geçmeden Gerry’nin hastalığı esnasında karısının acısını düşünerek, O’nun yalnızlığını alacak yol gösterici mektuplar yazdığını öğrenir. Bu mektuplar, zaman zaman Holly’nin eline ulaşacaktır.