bildirgec.org

kamera hakkında tüm yazılar

Lytro; Fotoğrafta Devrim İddiası

shane | 07 Mayıs 2012 15:15

Lytro, fotoğraf dünyasında çığır açıcı bir ürün ile karşımıza çıkıyor. İddiası, fotoğrafın icadından beri yapılan en büyük değişikliğin yaratıcısı olduğu şeklinde. Cihaz, geleneksel makinelere göre daha fazla veriyi taşıyabiliyor ve netlik alanını genişletiyor. Geleneksel kameralar renk ve ışığı sahip oldukları lens aracılığı ile ölçerek imajı oluşturuyor. Lytro ise buna bir boyut daha ekliyor ve ışığın hangi yöne hareket ettiğini de anlıyor ve tek bir noktayı kavramak yerine tüm ışık noktalarını algılıyor ve netlik alanında fark edilir bir genişleme sağlıyor.

Kırmızı, gri ve mavi renklerdeki makine, 8GB ve 16GB kapasite modellerine sahip. 8GB model $399, 16GB model ise $499. Alışılmışın dışındaki şekli ile de çok dikkat çeken Lytro, şüphesiz fotoğraf dünyasında önemli bir değişikliğe yol açacak.

iPhone için kamera filtresi

siyasal | 29 Aralık 2011 13:29

iPhone 4 ve 4S için tasarlanan “Holga” lens filtresi fotoğraf ve video çekimleri için 60mm’den dahi kaliteli çekimler yapmanıza olanak sağlıyor. İsterseniz çoklu görüntü elde edebileceğiniz gibi farklı renklerde de çekim yapabilmeniz mümkün.

Ayrıca koruyucu kılıf özelliğine de sahip. Fiyatı ise 30$ Nasıl çalıştığını buradaki videodan ayrıntılı bir şekilde izleyebilirsiniz.

HTC Sensation

Lorilleux | 13 Nisan 2011 08:42

Yeni model gamını geçtiğimiz ay düzenlenen WMC2011’de tanıtan ve an itibariyle pazar değeri bakımından Nokia’yı da geçerek dünyanın en büyük telefon üreticisi olan HTC, Sensation adını verdiği yeni, üst segment telefonunu tanıttı. Sensation aynı zamanda model gamının da en kuvvetli modeli oldu.

Apple iPad 2’yi Tanıttı!

algoz | 03 Mart 2011 16:38

Günümüz teknoloji dünyasının dominant şirketlerinden olan Apple, teknoloji dünyasında yeni bir sayfa açan iPad’in yeni versiyonu olan iPad 2’yi San Francisco’da tanıttı.

HTC’nin Facebook’u çıktı!

Beacool | 21 Şubat 2011 09:21

HTC nin Facebook u çıktı!

HTC Facebook Telefonları
HTC Facebook Telefonları

Sosyal paylaşım siteleri internetin var olmasından beri varlar. Hatta var olmadan da vardılar. Ama bugüne kadar hiçbiri bir sitenin başarabildiğini başaramadı. Evet, facebook’tan bahsediyorum. Başlığa bakmışsanız zaten içerik hakkında da bir bilginiz vardır.
Htc bu aralar kanımca satışlarda geri kalmış olmalı ki değişik şekillerde kendini gündeme getirmeye uğraşıyor. Bunun en canlı örneğinin başındaysa yeni telefonları HTC ChaCha (?!) ve HTC Salsa geliyor. Bu iki modeli diğer telefonlardan ayıran fark ise onların birer “facebook telefonu” olmaları.

ViewSonic’ten Show’n Go 3DV5 3D HD Camcorder

hjusthanging | 12 Şubat 2011 15:38

ViewSonic Show'n Go 3DV5 3D HD Camcorder
ViewSonic Show’n Go 3DV5 3D HD Camcorder

İsminin önüne HD veya 3D koyduğunuz her ürünün bu 2 harf sayesinde satışlarının katlandığı günümüzde, her teknoloji firması da bu pastadan en büyük dilimleri kapmak için yarışıyor.

Hadi E-Book Yapalım!

Beacool | 16 Ocak 2011 11:19

Hadi E-Book Yapalım!

Kitap kurtlarının software buglarına dönüşmeye başladığı bir dönemdeyiz. Kalın camlı gözlüklerin yerini kalın çerçeveli ince camlı gözlüklere bıraktığı, İnekliğin (Nerd lüğün) dalga konusu değil (İngiltere’de) moda olduğu bir zamanın parçalarıyız.

Ion Audio’s Book Saver Book Scanner Bu kadar kitabı kim ereaderlar için dönüştürecek? Ben değil!
Bu kadar kitabı kim Ereaderlar için dönüştürecek? Ben değil!

Hal böyle olunca zamanının kalın kitapları bu trende uyup birer ereaderlarda okunmak için ebook (bundan sonra e-kitap diyeceğim) lara dönüşüyor. Ama bu noktada ortaya şu sorun çıkıyor. Bu kadar kitabı kim tek tek en baştan yazacak ya da taratıp ocr la dönüştürecek? İnanılmaz bir iş gücü ve zaman kaybı olan bu duruma var olan en güzel çözüm Ion Audio (ismi garip mi ne?) adlı bir firmadan geliyor.

Dünyanın en küçük 3D Kamerası

PSIKO54 | 27 Aralık 2010 09:50

Dünyanın ilk kredi kartı büyüküğündeki 3D Kamerası. Sadece 200£.

POCO 3D
POCO 3D

Otomatik odaklamaya sahip iki reflex lense sahip, 1080p 3D video kaydı ve 5 megapiksel fotoraf çekimi yapabiliyor. İki adet piezo hoparlörü ve iki adet mikrofonu bulunmakta.

POCO 3D
POCO 3D

Henüz satışa sunulmadı ama 2011’in 2. çeyreğinde satışı başlayacağı söyleniyor. Iain Sinclair firmasının bir ürünü olan kamera ilerki günlerde de adından söz ettirecek gibi.
Teknik özellikleri şöyle:
– 5.0 Megapiksel autofocus lensler
– 533 Mhz ARM11 işlemci
– 800 mAh pil
– 2.2″ TFT LCD ekran
– 8GH dahili hafıza
– 85.6 x 54 x 5 mm boyutlarında

En iyi Android Fotoğraf Uygulamaları – I

sequieros | 23 Aralık 2010 15:50

Android, Google‘ın mobil cihazlar için tasarladığı linux benzeri açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Diğer bir deyişle geliştirilmesi, düzenlenmesi ve dağıtımı tamamen serbest olan bir uygulama. Son zamanlarda android destekli cihazların satışında kayda değer bir bolluk yaşanmıştı.

Burada size fotoğrafçılık için gereken uygulamaları bir araya toplamaya çalıştım. Yaratıcılık ile kombine edilmiş bu uygulamalar sayesinde cep telefonunuz bir kamera kadar iyi ve güçlü olabilecek.

1. Photoshop.com Mobile: Photoshop mobile uygulaması ile fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Dokunmatik olarak kırpma, döndürme, renk düzenleme ve artistik efektler uygulama özelliklerine de sahip bir uygulamadır. Ayrıca ücretsiz photoshop.com hesabınızdan direkt olarak fotoğraflarınıza, videolarınıza ulaşma imkanına sahipsiz.

2. Vignette: Bu uygulama fotoğraflarınıza ilave ışık ekleme özelliğine sahip ve fotoğraflarınızı olduğundan daha mükemmel bir hale getirir.

Denizler altında 20 bin fersah

irie | 07 Aralık 2010 14:30

Su altında kendi fotoğrafınızı çekmek o kadar da kolay bir iş değil. Red Dot ödüllü Underabove ile bu iş bundan sonra çocuk oyuncağı olacak. Su yüzeyinde bir şamandıra gibi durabilen bu konsept makine, üst ve alt kısmında bulunan iki adet kamera ile fotoğraf çekiyor ve imajları birbiriyle birleştiriyor.