bildirgec.org

kaktüs hakkında tüm yazılar

Günlük Radyasyonunuzu Aldınız mı?

M7478A | 16 May 2011 09:13

GÜNLÜK RADYASYONUNUZU ALDINIZ MI?
Kanser vakaları çoğaldı. Biliyor musunuz, her yıl ülkemizde 155.000 kişi kansere yakalanıyor. Sadece ülkemizde mi? Hayır… Teknolojinin geliştiği her yerde tablo aynı. Çevremiz radyasyon yayan cihazlarla dolu. Yaşadığımız hava, çalıştığımız ortam, teknoloji sebebiyle eskiye nazaran daha çok radyasyon içeriyor.

Günlük çay içer gibi düzenli olarak radyasyon alıyoruz. Mesela bugün günlük radyasyonunuzu aldınız mı? Aldığımız kesin de ne kadar aldığımızı bilemem.

Aç Aşçı / Mutsuz Avukat Paradoksu

Kuduz maymun | 15 September 2010 10:44

Mantığı, muhakematı, bilinenden oldukça ayrılan bir dostumla yaptığım bir konuşmadan alınmıştır. Fazlası vardır, eksiği yoktur.

a-Bir kadın varmış, o söylemiş.
k-Hangi kadın?
a-Ünlü bir kadın.
k- Adı ne?
a-Bilmiyorum, unuttum adını. Ama çok ünlü.
k-Çok mu ünlü? Neye benziyor bu kadın?
a- Ünlü işte…
k-Ünlü, anladım. Peki nesiyle ünlü bu kadın?
a-Basbayağı ünlü…
k- Allahım yarabbim, basbayağı nasıl ünlü olabiliyor? Birşeyiyle ünlüdür bu kadın?!
a-Bildiğin ünlü işte.
k-Bilmiyorum ben ünlü münlü. Malatya kayısısı ile ünlüdür. Bu kadın nesiyle ünlü?
a-Bilmiyorum nesiyle ünlü olduğunu.
k-Yahu, sanatçı mı bu kadın, siyasetçi mi, ne bileyim… Yazar mıdır, manken midir…
a-Hatırlamıyorum ama çok ünlü. O kadın söylemiş işte.
k-Hasbinallah… Ne demiş peki?
a-Kaktüsler radyasyonu emer, demiş.
k-Allah Allah…
a-Evet, emer demiş.
k-Emsin bakalım. Demek ünlü kadın söylemiş…
a-Asıl bu kadının bir oğlu var.
k-Oğlu mu var?
a-Avukat oğlu.
k-Avukat…
a-İşte bu çok ünlü kadının avukat oğlu, mutsuz bir avukat olmaktansa, mutlu bir aç aşçı olmaya karar vermiş.
k-Aç aşçı mı?! Niye aç ki lan?
a-Aşçı dedim.
k-Evet aşçı dedin, aç aşçı.
a-Aç demedim.
k-Aç dedin.
a-Demedim.
k-Peki demedin aç. Niye aşçı?
a-E, mutsuz bir avukatmış?
k-Avukat olduğu için mi mutsuzmuş?
a-Hayır, anlamadın. Adam mutsuz bir avukatken, mutlu bir aşçı olmaya karar vermiş.
k-Ben onu anladım da, neden mutsuz olduğunu anlayamadım.
a-Söyledim ya?
k-Yani adam avukat olduğu için mi mutsuzmuş, yoksa aşçı olamadığı için mi mutsuzmuş?
a-Aşçı oldu ya? Yahu adam mutlu bir aşçı olmaya karar vermiş diyorum sana.
k-Ben onu anlıyorum da… Niye mutsuz olduğunu anlayamıyorum. Adam eğer mutlu bir aşçı olmaya karar verebilmeyi başarabiliyorsa, mutlu bir avukat olmaya da karar verebilirmiş?
a-Hayır anlamadın sen… Adam mutsuz bir avukat…
k-Tamam, adam mutsuz bir avukat. Mutsuzluğunun nedeni, çok istemiş olduğu halde aşçı olamamış olması mıymış? O halde avukat olması birşeyi değiştirmiyor. Hangi mesleği yapsa, aşçı olamadığı için mutsuz olacakmış.
a-Hayır adam mutlu bir aşçı olmaya…
k-Yahu aaa! Adam mutlu bir aşçı olmaya karar vermiş. Yoksa onu mutsuz eden avukat olmuş olması mıymış? O halde avukatlık haricinde hangi mesleği yaparsa yapsın mutlu olabilirmiş. Neden aşçılık?
a-Anlamadın sen…
k- Anladım ben…
a-Anlamadın…

KAKTÜS OLABİLMEK

il mare | 22 April 2010 09:27

yalnız ama dimdik
yalnız ama dimdik

Bir gün daha bitmişti işte.
Aynaya baktı, kendinden önce, arkadaki masasının üzerinde duran kaktüsü gördü. Sonra bir daha kendine baktı. Galiba bir kaktüse benziyordu ve belki o kaktüsten bile daha kaktüstü.Çoğu zaman bir kaktüsten çok daha fazla kaktüs olabiliyordu. Çok daha fazla dikenli,çok daha fazla can acıtan,çok daha dayanıklı,daha çirkin ve daha…

Evet, dünyaya birdaha gelse,kesinlikle bir kaktüs olarak gelirdi.
Bir daha gözlerini dikti bilgisayarının yanına kondurulmuş minik sevimsiz bu bitkiye.Tesadüfi değildi konuşlandığı yer,şu, radyasyonu kendine çektiğine dair popüler bilgiye kulak asıp satın almıştı onu ve bu minik ve çirkin şeyin üzerine,aynı zamanda altından kalkamayacak kadar fazla sorumluluk da yüklediğini düşünerek,ve sürüye uyarak, tam da bilgisayarının yanına koymuştu onu.

Kutsal kaktüs

muratim | 05 September 2008 14:27

Geyik, mısır ve peyote

H uicholler tam 2 bin yıldır mısırla hiç boşanmadan evli kalmışlardır. Mısır olmasaydı Huicholler açlıktan ölme tehlikesi geçirebilirlerdi. Onların ilgisi ve bakımı olmasaydı mısır başka hayvanlar tarafından yenir veya tükenirdi. Bu karşılıklı dayanışma her yıl dört ay boyunca yağmur çeşitli renklerde mısırı yeşerttikten sonra ekimde bir evlilik yıldönümü gibi kutlanır. Yeni mahsul mısır Huicholler tarafından tüketilmeden önce, Huicholler dua eder ve güneş babaya, yağmur annelere bağışlarda bulunurlar. Bu şükran töreninde çocuklar Huatecame’nin mısırı nasıl elde ettiğini öğrenirler.
Huatacame, büyük selden sonra aç kalan annesine yiyecek bulmak için zor bir yolculuk yapmış bir Huichol’dür. Mısır annenin yardımı ile Huatacame beş değişik renk mısır elde etmiş, yani evlenmiş ve beş eşe sahip olmuştur. Huataca-me’nin annesi bu yeni eşleri incitene kadar hayat güzeldir. Eşleri (değişik renklerdeki mısır) Huatacame’yi bırakıp kendi annelerine dönerler. Huatacame’nin yalvarışına rağmen anne, kızlarının bir daha onunla birleşmelerine izin vermez. Anne, tekrar Huatacame ve ondan sonra gelen kuşaklara geri dönmesi için kızlarına, yani mısıra, geyik kam bağışlamalarını ve törensel bir biçimde kızlarına saygı göstermelerini buyurmuştur. Bu hikâyeyi dinlemek çocukların mısır yetiştirme ve onunla evli kalmanın neden bu kadar saygı ve çaba gerektirdiğini, geyik kanı bağışlamanın ve şükran töreni düzenlemenin neden gerekli olduğunu anlamalarına yardımcı olur.
Mısırı yarı kurak ve bozkır bir alanda hiç sulama yapmadan yetiştirmek yağmuru kutsal ve değerli kılar. Huicholler tapmak ayinleri düzenleyerek ve her yılın üçte birinde kutsal göçler yaparak haziran, temmuz ve ağustos döneminde yeterli yağmurun mısır tarlalarına yağmasını sağlayacaklarına inanırlar. Çeşitli yağmur annelerin mısıra hayat, yani yağmur vermesi için Huicholler her yıl
çeşitli kutsal pınarlara yolculuk yaparlar. Belirli bir yağmur annenin evi olan her bir pınarda, Huicholler dua eder ve bağışlarda bulunurlar. Mayısın sonundaki yağmur duası ayini için gerekli suyu kutsal pınarlardan getirirler. Önceleri Huichollerin evlerinden 400 kilometre doğudaki Na’aruhiame’nin ve diğer yağmur annelerin evlerine varmaları bir ay sürerdi ve bir ay da pınarlardan getirilen kutsal suyu taşıyıp tören için geyiklerin avlanması için geçerdi. Çok az sayıda
Catarino Carillo Sanchez, 75 yaşında bir Huichol şarkıcısı.