bildirgec.org

muratim

9 yıl önce üye olmuş, 10 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Usb Kanepe

muratim | 25 November 2009 09:50

14 gb depolama alanına sahip 4’lü kanape kulağa ilginç geliyor değil mi? Toplam 7 bilgisayarın bağlanabildiği ve aralarında paylaşım yapabilme olanağı sağlayan bu kanepeye sadece oturup bilgisayarınızı bağlamaz yeterli. Daha fazlası için

Dinamitle kurbağa avı

muratim | 05 September 2008 16:37

Toros kurbağası (Rana holtzi), tüm dünyada yalnızca Bolkar Dağlarının 2 bin 400
metre yüksekliğindeki sulak ortamlarında, özellikle de Karagöl’de yaşar. Birkaç yıl önce kimi aklıevveller Karagöl’ü daha “turistlik”
yapmak amacıyla içine aynalısazan yavruları bırakmıştı. Sazanlar kısa sürede
göldeki Toros kurbağası popülasyonuna büyük zarar vermeye başladı. Ama en
“akıl bozan” gelişme, geçtiğimiz aylarda yaşandı. Bazı kişiler, sazanları avlamak için Karagöl’e dinamit attı. Yüzlerce balık ve kurbağa ölüsü su yüzüne vurdu. Bu, göldeki yıkımın görünen yüzüydü. Görünmeyen tahribatın boyutlarını ise Atlas okurları iyi tahmin eder. Atlas’ın eski sayılarında Karagöl ve çevresinin piknik alanına dönüştürüldüğünü,kurbağaların yaşadığı kıyıların araba ve traktör lastikleriyle ezildiğini bir iki kez belirtmiştik. Bu durum da hâlâ sürüyor.

Nedir bu Anahtars.com

muratim | 05 September 2008 16:00

Web sitenizde gösterdiğiniz banner miktarı oranında bannerlarınızın üye sitelerde gösterilmesi prensibine dayanan sistem siz üye olur olmaz 8000 üçretsiz gösterim hakkı sağlamaktadır.

Sistem her 4 gösterim için 3 gösterim hakkı kazandırır.Oldukça ayrıntılı raporlar alabileceğiniz sistemde banner’larınızı sadece belirleyeceğiniz kategoriler,belirlediğiniz gün ve saatler arasında da gösterilmesini sağlayabilirisniz

Google video player

muratim | 05 September 2008 15:39

Bir diğer web tabanlı hizmet olan google video player ile google video alanında bulunan tüm videoları masaüstümüzden tam ekran oalrak izleyebiliyoruz.Google video player ile yarım kalan video indirme işlemlerimize de devam edebiliyoruz.Türkçe desteği bulunmayan programı burdan indirebilirsiniz.

Kutsal kaktüs

muratim | 05 September 2008 14:27

Geyik, mısır ve peyote

H uicholler tam 2 bin yıldır mısırla hiç boşanmadan evli kalmışlardır. Mısır olmasaydı Huicholler açlıktan ölme tehlikesi geçirebilirlerdi. Onların ilgisi ve bakımı olmasaydı mısır başka hayvanlar tarafından yenir veya tükenirdi. Bu karşılıklı dayanışma her yıl dört ay boyunca yağmur çeşitli renklerde mısırı yeşerttikten sonra ekimde bir evlilik yıldönümü gibi kutlanır. Yeni mahsul mısır Huicholler tarafından tüketilmeden önce, Huicholler dua eder ve güneş babaya, yağmur annelere bağışlarda bulunurlar. Bu şükran töreninde çocuklar Huatecame’nin mısırı nasıl elde ettiğini öğrenirler.
Huatacame, büyük selden sonra aç kalan annesine yiyecek bulmak için zor bir yolculuk yapmış bir Huichol’dür. Mısır annenin yardımı ile Huatacame beş değişik renk mısır elde etmiş, yani evlenmiş ve beş eşe sahip olmuştur. Huataca-me’nin annesi bu yeni eşleri incitene kadar hayat güzeldir. Eşleri (değişik renklerdeki mısır) Huatacame’yi bırakıp kendi annelerine dönerler. Huatacame’nin yalvarışına rağmen anne, kızlarının bir daha onunla birleşmelerine izin vermez. Anne, tekrar Huatacame ve ondan sonra gelen kuşaklara geri dönmesi için kızlarına, yani mısıra, geyik kam bağışlamalarını ve törensel bir biçimde kızlarına saygı göstermelerini buyurmuştur. Bu hikâyeyi dinlemek çocukların mısır yetiştirme ve onunla evli kalmanın neden bu kadar saygı ve çaba gerektirdiğini, geyik kanı bağışlamanın ve şükran töreni düzenlemenin neden gerekli olduğunu anlamalarına yardımcı olur.
Mısırı yarı kurak ve bozkır bir alanda hiç sulama yapmadan yetiştirmek yağmuru kutsal ve değerli kılar. Huicholler tapmak ayinleri düzenleyerek ve her yılın üçte birinde kutsal göçler yaparak haziran, temmuz ve ağustos döneminde yeterli yağmurun mısır tarlalarına yağmasını sağlayacaklarına inanırlar. Çeşitli yağmur annelerin mısıra hayat, yani yağmur vermesi için Huicholler her yıl
çeşitli kutsal pınarlara yolculuk yaparlar. Belirli bir yağmur annenin evi olan her bir pınarda, Huicholler dua eder ve bağışlarda bulunurlar. Mayısın sonundaki yağmur duası ayini için gerekli suyu kutsal pınarlardan getirirler. Önceleri Huichollerin evlerinden 400 kilometre doğudaki Na’aruhiame’nin ve diğer yağmur annelerin evlerine varmaları bir ay sürerdi ve bir ay da pınarlardan getirilen kutsal suyu taşıyıp tören için geyiklerin avlanması için geçerdi. Çok az sayıda
Catarino Carillo Sanchez, 75 yaşında bir Huichol şarkıcısı.

Türkçe rss kaynakları

muratim | 05 September 2008 14:10

Sizler için seçtiğim tükçe rss kaynakları:

Hürriyet: Gazetenin online içeriğini almak mümkün
Sabah: Tıpkı hürriyet gibi sabah gazetesi ile ilgili ne varsa online olarak almak mümkün
Bbc türkiye: bbc’ye tükçe olarak ulaşmak mümkün
Ajansspor: her türlü spor haberlerine burdan ulaşabilirsiniz
İnternethaber: son dakika haberleri almak için birebir
pc labs: donanım makaleleri ve testleri bulanan bilgisayar sitesini rss kaynağı
kurumsal haberler: kurumsal içerikli haberlerin rss kaynağı
gamespot: abd’nin en çok ziyaret edilen oyun sitesinin rss kaynağı
ıgn: oyunlarla ilgili bir site gibi dursada içerinde kültür sanat ögesini barındıran sitenin rss kaynağı
tom’s hardware: donanım ile ilgili haberler incelemeler

Taşları üst üste koymak

muratim | 03 September 2008 20:18

Sisyphos gibi, ölüler diyarında sarp bir tepeye büyük bir kayayı iterek cikarmaya mahkum edildik. Tıpkı onun gibi, tepeye her yaklastıgımızda kayayla birlikte yeniden aşşagıya yuvarlanıyoruz. (Tuhaf bir paradokstur ki Yunan mitolojisinde Sisyphos hırsızların ve dolandırıcıların üstadıdır!)
Bir Amerikan Doları karsısında ne kadar ederiz? Ne kadar daha aşşagılara ineriz? Ne kadar daha azalır kıymetimiz? Kimse bilmiyor. Ekonomistlerimiz ve ekonomi yöneticilerimiz, eskinin kahinleri kadar bile inandinci degil.

Dolar karşısında erimeyen degerler aramak ve onlara tutunmaktan başka garemiz yok. Paranım satın alamadıgı degerler, parayla kazanılmamış degerler, bu ülke insanının yaşami ve ruhu için belki de hiç bu kadar onemli olmamıştı.
Agır bir sisle kaplı ülkede, birbirimizin sesini duyuyor ve ufuksuz yönleri gösterip yol tarif ediyoruz. Toroslar’da siste yolunu şaşırmış Yorülere, üst üste yigilmiş taşlar yol gosterir. Orta Asya’da, yıgılmış taşlar bir gibi taşımaktadır. Oradan geçen insan dilek diler, cesaret toplar bu taş yığınından.
Fatih Pımar’in, 19 Asya’da kalmiş Oğuzlar icin gittigi Turkmenistan’da bir turbede üç
kadın, taşlari üst üste dizerek kendilerine bir yuva diliyorlardi.
Diinyanin en büyük ve en uzun göç hareketinin kurdugu bir uygarligi yaşıyoruz. Türk dünyasının en kalabalık ve en etkili gücü Oğuzlarm izleri pek çok yerde hiç bozulmadan yaşıyor.
Rotterdam,global dünyanın örnek kenti oalrak bu sayının modern kenti.Meksika’daki Huicholler ise doga ve iklimin sekillendirdigi bir hayati siirdiirme konusunda kararlılar. Aztek uygarlığının kurucusu sayılıyorlar. Carlos Castenada’nin tüm dünyaya tamttigi kutsal kakttis peyote He düşsel yolculuklara fikiyorlar.
Ahlat kenti, ortadoğudaki Islam kültürü ve filozofisinin eristigi zirveyi sunmasi ismdan benzersiz bir ornek olarak Anadolu’nun dogusunda yaşiyor. Bir Oguz kentiydi. Kentin filozofu Ebu Ali el Ahlati, “Adaletin hakemi insaftır” sözünü etmişti. Bugüne ve bize hala ışık tutuyor.
Paha biçilmez kültürlerimizi, dayanıklı geçmişimizi, Oguz göçeebelerinin taşları gibi üst üste dizip dilek tutalim, cesaret bulalim, yol soralim derim ben.

Üçretsiz site sayaçları (Free Counter)

muratim | 03 July 2008 23:50

free counter
free counter

Birçok webmaster site yaptıktan sonra sitede online olan, toplam tekil ve çoğul ziyaretçilerin sayısını öğrenmek ister.İşte bunun için çeşitli sayaç siteleri var.

hitcountersite
Çoğumuz tarafından bilinen güzel bir sayaç sitesi.Normal sayı veya resimli sayaçlar mevcut.
easy-hit-counters
Buda benim favori sayacım.Gerçekten kaliteli sayaçlar var.
whos.amung.us
Bu site gerçekten profesyonel içeriğe sahip.Çeşitli konularda hizmet veriyor.Online ziyaretçi, Ülkelerden gelen ziyaretçiler vb.

Yazıcınız yoksa!

muratim | 15 March 2007 13:29

Bilgisayarınıza bağlı yazıcınız yok ise ücretsiz Bulzip pdf yazıcı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda tıpkı bir yazıcı gibi çalışan bu yazılım ile yazdır komutu verdiğiniz her belge pdf dosyası olarak kaydedilir. Bullzip çalıştırmak için once Ghostscript’i kurmalısınız. pdf dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz 1.5 Mb lık Foxit Reader Programı , 20.8 Mb lık Adobe Acrobate Reader için ücretsiz iyi bir alternatif.