bildirgec.org

juliette lewis hakkında tüm yazılar

Juliette Lewis

queennothing | 24 January 2013 00:16

21 Haziran 1973, Los Angeles, Kaliforniya doğumlu Juliette Lewis, aktör olan babası Geoffrey Lewis ve grafik tasarımcı annesi Glenis Duggan Batley (boşandılar), kardeşleri Dierdre Lewis, Lightfield Lewis ve üvey kardeşleri (başka anne) Brandy Lewis, Matthew Lewis ile şu sıralarda sinemayla içiçe olan, oldukça kalabalık bir aileden geliyor. Hiperaktif ve asi bir kız olan Juliette, henüz 6 yaşındayken oyuncu olmaya karar verdi ve 14. yaşgününde, ailesinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Bu sıralarda Juliette, Michael Toshiyuki Uno‘nun yönetmenliğini yaptığı TV filmi “Home Fires“da ‘Maty‘ karakterini canlandırarak, ilk oyunculuk deneyimini kazanmış oldu. ’87 ile ’88 arasında, Michael Leeson‘un yönettiği 13 bölüm süren komedi dizisi “I Married Dora“da ‘Kate Farrell‘ karakterini canlandırdı. Yine ’88 yılında, 9 sezon süren “The Facts of Life“ın 9. sezon, 23. ve 24. bölümünde ‘Terry Rankin‘ olarak yer aldı. Aynı yıl, Altın Küre Ödüllü yönetmen Richard Benjamin‘in yönettiği “My Stepmother Is an Alien” adlı mizahi – bilim kurgu yapımında Kim Basinger, Seth Green, Dan Aykroyd gibi isimlerle oynadı.

1989 yılında, 16. yaşını kutlayan Juliette, liseye başlayalı 3 hafta olmadan okulu bıraktı ve dans kulübünde alkol aldığı için tutuklandı. Kural tanımayan kişiliği, kestirilemeyen davranışları, ailesinden uzak durmasına karşın içinde günbegün büyüyen oyunculuk aşkı, sinemaya yönelmesini sağladı.

Hysterical Blindness (2002)

queennothing | 30 July 2011 16:50

Hint yönetmen Mira Nair‘i en iyi “Salaam Bombay!” ve “Monsoon Wedding”den tanıyoruz. 2 defa BAFTA adayı olan Nair’in yönetmenliğini yaptığı 2002 çıkışlı TV filmi “Hysterical Blindness“, Laura Cahill’in oyunundan uyarlandı. Çekimleri Amerika’da tamamlanan 100 dakikalık filmde Kill Biill ile tanıdığımız Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktris Uma Thurman, müzisyen ve aktris Juliette Lewis, iki defa Oscar’a aday gösterilen aktris Gena Rowlands, Amerikan aktör Ben Gazzara, Justin Chambers ve Anthony DeSando rol alıyor. Dört dalda Emmy adayı olan ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Tasarım dallarında ödül alan film, En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü de kazandı.

What’s Eating Gilbert Grape (1993)

queennothing | 28 June 2011 21:39

Chocolat, Hachiko: A Dog’s Story, Casanova, Dear John gibi yapımlarla tanıdığımız İsveçli yönetmen Lasse Hallström‘ün yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “What’s Eating Gilbert Grape“, 1993 senesinde gösterime girdi. Peter Hedges’in romanından uyarlanan filmde üç defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Johnny Depp, yine üç Oscar adaylığı bulunan aktör Leonardo DiCaprio, aktris ve müzisyen Juliette Lewis, Oscar Ödüllü aktris Mary Steenburgen, John C. Reilly ve Mary Kate Schellhardt gibi isimler rol alıyor. DiCaprio’ya ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getiren yapım, Altın küre Ödülleri’nde de büyük övgü topladı. 11 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekilen film, Türkçe’ye ‘Aşk Kapıyı Çalınca’ diye çevrildi.

İmkansızlıklar üzerine; Conviction (2010)

queennothing | 23 January 2011 18:28

Ghost, The Last Samurai, The Last Kiss gibi yapımlardan tanıdığımız Amerika doğumlu sinemacı Tony Goldwyn‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Conviction“, 2010 senesinde çekildi. İki Oscar Ödüllü aktris Hilary Swank‘ın başrolünde yer aldığı filmde Moon’un Sam Bell’i Sam Rockwell, Melissa Leo, Minnie Driver, Ele Bardha, Marc Macaulay, Conor Donovan, Owen Campbell ve Thomas D. Mahard gibi isimler de rol alıyor. 12 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan “Conviction“, ülkemizde Şubat ayında ‘Mahkumiyet’ adıyla vizyona girecek.
Genç yaşta anne olan Betty Anne Waters, çalışmak zorunda kaldığı için okulunu yarıda bırakmış, hayatını iyi kötü bir düzene sokabilmiş kendi halinde bir kadındır. Betty’nin huzurlu ve sakin hayatı, erkek kardeşi Kenny’nin cinayetten suçlu bulunması ve müebbet hapse mahkum edilmesiyle değişecektir.

Cape Fear (Korku Burnu-1991)

| 13 August 2010 11:12

Cape Fear, usta yönetmen Martin Scorsese‘nin gerilim türünde kotardığı ilk filmidir, aynı zamanda aynı adlı ’62 yapımı filmin yeniden çevrimidir. Filmde kariyerinin doruğundaki Robert De Niro başrolde. Ona Juliette Lewis, Nick Nolte ve Jessica Lange eşlik ediyor. Film, “En iyi erkek oyuncu” ve “en iyi kadın oyuncu” dallarında Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi. Fakat De Niro hakkettiği ödüle kavuşamadı. Lewis da öyle.

14 yıllık hapishane hayatının ardından dışarı çıkan tehlikeli psikopat Max Cady’nin aklında tek birşey vardır: Avukat Sam Bowden’den intikam almak. Cady’nin tehditkar varlığı zamanla Bowden ailesi üzerinde etkisini göstermeye başlar.
Kanunlar önünde güzel karısı Leigh ve büyüme çağındaki bunalımlı kızı Danielle’yi korumaktan aciz olduğunu gören Sam, Max’le aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için unutulmaz Korku Burnu’na doğru sürüklenir.

Due Date (Git Başımdan)

AsetilCoa | 04 August 2010 15:10

Zach Galifianakis ve Robert Downey Jr.‘dan kaliteli bir komedi bizleri bekliyor. Kadronun güzelliği bununla da sınırlı değil. 3 Aralık’da vizyona girecek filmde Jamie Foxx, Michelle Monaghan, Juliette Lewis gibi oyuncular da var. En iyi komedi dalında ödül alan Hangover‘dan tanıdığımız Zach Galifianakis ve Robert Downey Jr. çok eğlenceli bir ikili olmuş. Filmin yönetmeni de Hangover’ın da yönetmeni olan, komedinin yeni ustası diye anılan Todd Phillips.

Hollywood’un En Başarılılarından Brad Pitt!

24black mamba24 | 05 March 2010 10:45

Brad Pitt
Brad Pitt

Sayısız filmde başrol oynayan, pek çok dergiye defalarca kapak olan, güzel hatlara sahip bebeksi yüzüyle Robert Redford’un tahtına aday gösterilen Brad Pitt en az oyunculuğu denli yakışıklılığı ile de söz ettirdi bugüne dek kendinden. Özellikle 90’lı yıllarda hakkında en fazla konuşulan Hollywood yıldızlarından biri oldu.

Babası bir nakliye şirketinin yöneticisi olan William Bradley Pitt 18 Aralık 1963’te Shawnee Oklahoma’da dünyaya geldi. Missouri’de yaşamını sürdüren ailenin üç çocuğunun en büyüğüydü. Dini inançlarına bağlı bir aile çevresinde geçti çocukluğu. Liseden mezun olduktan sonra eğitimini Missouri Üniversitesi’nde gazetecilik ve reklamcılık üzerine sürdürdü. Öğrencilik yıllarında oldukça aktif bir gençti o, koroda şarkı söylüyor, tiyatro grubunda görev alıyor, öğrenci başkanlığı yapıyor, basketbol ve tenis oynuyordu. Ancak yüreğinde için için yanmakta olan oyunculuk ateşini keşfeder etmez her şeyi, hatta son yılında olduğu halde okulu bile ardında bırakıp, soluğu onu parlak bir yıldız yapacak olan Hollywood’da aldı.

Robert Redford
Robert Redford

Ailesinin tepkisinden korkan Brad Pitt, onlara Pasedana Üniversitesi’nde sanat eğitimi almaya gittiğini söyledi. 1986 yılında Los Angeles’a geldiğinde cebinde yalnızca 325 dolar parası vardı. Oyunculuk dersleri alacaktı ama önce iş bulup çalışmalı, para kazanmalıydı. Bulduğu ilk iş bir sigara markasını tanıtmak üzere halka sigara dağıtmaktı. Ardından El Pollo Loco restoranlarının kapısında dev bir tavuk kılığında restoranın tanıtımını yaptı. Bunu öteki işler izledi. Onu oyunculuğa, oradan da yıldızlığa götürecek yolda adım adım yavaş yavaş ama emin adımlarla ilerlemeye çalıştı.

Whip It (2009)

queennothing | 27 February 2010 19:04

Amerikan aktris Drew Barrymore‘nin ilk yönetmenlik deneyimi olan 2009 çıkışlı sinema filmi “Whip It“, Shauna Cross‘un romanından uyarlandı. Kanadalı aktris Ellen Page‘nin başrolünde yer aldığı filmde Juliette Lewis, Drew Barrymore, Zoe Bell, Eve, Kristen Wiig ve Jimmy Fallon gibi isimler rol alıyor.
Bliss, gündüzleri restoranda çalışan ve üniversite sınavlarına hazırlanan 17 yaşında bir genç kızdır. Kuralcı annesinin güzellik yarışmasına katılmasını istediği Bliss, alışverişe çıktığı bir gün paten kayan kızları görür. Kızların dükkandan aldıkları el ilanına göz atan Bliss, kızlardan oluşan paten yarışı takımına yeni kızların arandığını öğrenir ve hemen Austin’e doğru yol alır.
Akşam yarışlarını izleyen Bliss, gerçek yaşını saklar ve kendini 22 yaşında olarak gösterip, ertesi günkü seçmelere katılmaya karar verir.

Seçmelerde başarılı olan genç kız, kurulan takıma alınır ve iki senedir şampiyon olan kızlar takıma rakip olur. Tutkuyu, arkadaşlığı, aşkı ve en önemlisi de yaşamayı keşfeden Bliss, isteklerinin peşinden gidecektir.

Kalifornia (1993)

queennothing | 07 February 2010 14:49

Amerikan sinemacı Dominic Sena‘nın ilk yönetmenlik deneyimi olan 1993 çıkışlı sinema filmi “Kalifornia“, sakince ilerleyen bir gerilim filmi. Filmde, iki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Brad Pitt, aktris/müzisyen Juliette Lewis, David Duchovny ve Michelle Forbes rol alıyor.
Brian ve Carrie, üniversiteden henüz mezun olmuş, aynı evde yaşayan iki sevgilidir. Araştırmacı/ yazar olan Brian ve fotoğrafçı Carrie, bir haftasonlarını farklı bir şey yapmaya, macera dolu bir geziye çıkarak harcamaya karar verirler. Kaliforniya’da gerçekleşen cinayetleri araştırmak için haftasonunu Kaliforniya’da geçirmek üzere yola çıkmaya hazırlanan Brian ve Carrie, yol masraflarına yardımcı olsun diye Kaliforniya’ya giden bir çift aramaya başlarlar.

Early ve Adele, döküntü bir karavanda yaşayan tuhaf bir çifttir. Yapısı ve tavırları itibariyle kaba bir adam olan Early, yaptığı yasadışı işlere rağmen rahat ve gamsız bir adamdır. Küçük bir restoranda çalışan Adele ise saf ve iyi niyetli ve Early gibi bir adamla beraber olabilmek için fazlasıyla temiz ve genç bir kızdır.