bildirgec.org

jean luc godard hakkında tüm yazılar

Présentation ou Charlotte et son steak (1960)

queennothing | 06 November 2011 13:27

Yeni Dalga Sineması’nın usta isimlerinden Eric Rohmer‘in henüz uzun metraj yönetmenliği yapmamışken çektiği beşinci kısa film olan “Présentation ou Charlotte et son steak“, Fransız Sineması’nın en değerli isimlerini biraraya toplamış. Başrollerinde Fransız Sineması’nın yaratıcı yönetmenlerinden Jean-Luc Godard, iki defa BAFTA Ödülü kazanan Fransız aktris Stéphane Audran ve bir zamanlar Godard ile evli olan aktris Anna Karina‘nın yer aldığı yapım, 12 dakikadır. Film, İngilice’ye “Presentation, or Charlotte and Her Steak” olarak çevrilirken, Türkçe’ye “Charlotte Ve Bifteği” olarak geçti. Resmi bir kopyası olmayan film, internetten yasal olarak seyredilebiliyor. Filmi Youtube üzerinden izlemek isterseniz buradan, Dailymotion üzerinden izlemek isterseniz buradan buyrun.

Lemmy Caution’un makineyle imtihanı; Alphaville (1965)

queennothing | 08 April 2011 17:02

Fransız Sineması’nda devrim niteliğinde bir akım olan Yeni Dalga, Jean-Luc Godard‘ın da içlerinde bulunduğu bir avuç yönetmen tarafından ortaya çıkarıldı. Amaçlarından biri sinemada gerçekçiliği yansıtmak olan akımın örneklerinden biri olan “Alphaville“, dramatik bilim-kurgu olmasının yanı sıra, Amerikan politikasına yapılan göndermelerle de kendi türünün öncülüğünü yapıyor. 1930 doğumlu yönetmen Godard’ın 220.000 Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çektiği filmde, yönetmenin o zamanlar evli olduğu güzel aktris Anna Karina ve 1993 senesinde (75 yaşındayken) kaybettiğimiz aktör Eddie Constantine yer alıyor. Senaryosu, Fransız sürrealist şair Paul Eluard’un şiirinden etkilenilerek yazılan “Alphaville“, suikastla görevlendirilen bir Amerikan ajanının görev yeri olan Alfakent’e gitmesi ve burada karşılaştığı ‘gerçek’leri konu ediniyor.

Küçük Asker; Le petit soldat (1963)

queennothing | 28 March 2011 09:25

Fransız Yeni Dalgası’nın usta yönetmenlerinden Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Le Petit Soldat” (The Little Soldier/ Küçük Asker), 1963 senesinde vizyona girdi. 2000 senesinde Almanya’da bir film festivalinde gösterilen yapım, 2005 senesinde Brezilya’da ve 2010 senesinde de Polonya’da bir festivalde gösterildi. Türkçe’ye ‘Küçük Asker’ olarak çevrilen filmde Danimarka doğumlu güzel aktris Anna Karina, Fransız aktör Michael Subor, 2009 senesinde hayatını kaybeden aktör Henri-Jacques Huet ve Laszlo Szabo rol alıyor. Ortalama 150.000 Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan yapım, Cezayir Bağımsızlık Savaşı esnasında geçiyor.

Godard’ın değişimi; Made in U.S.A (1966)

queennothing | 11 March 2011 13:12

Fransa’da başlayan Yeni Dalga‘nın öncü isimlerinden Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sşnema filmi “Made in U.S.A“, 1966 senesinde çekildi. Donald E. Westlake’nin kitabından uyarlanan ve 50.000 Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan filmde Danimarka doğumlu aktris Anna Karina, Marianne Faithfull, Jean-Pierre Leaud, Laszlo Szabo ve Yves Afonso rol alıyor. Dilimize ‘Amerikan Malı’ olarak çevrilen filmin çekimleri Paris’te yapıldı.

Jean-Luc Godard

queennothing | 08 March 2011 16:34

Hollywood’un kalbi olan ticarete ve II. Dünya Savaşı sonrası çekilen Fransız filmlerine karşı olarak; Dostoyevski, Sartre, Heidegger gibi romancı/ filozofların bahsettiği ‘varoluşçuluk’ olgusu etkisiyle bir grup yönetmen tarafından çıkarılan Yeni Dalga‘nın usta isimlerinden olan Jean-Luc Godard, 3 Aralık 1930 tarihinde, Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya geldi. İsviçreli bir ailenin kızı olan Odile ile doktor Paul Godard’ın oğulları olan Jean, ilköğrenimi Nyon, İsviçre’de tamamladı. 1940 senesinde annesi ile babası boşandıktan sonra tekrar Fransa’ya gelen Godard, 1949 senesinde dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Sorbonne Üniversitesi‘ne girdi.

Week End (1967)

queennothing | 03 March 2011 10:13

Fransız Yeni Dalgası’nın öncü isimlerinden Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Week End” (Hafta Sonu), 1967 senesinde vizyona girdi. Bir çok filme ilham kaynağı olan ve sadece 250.000 Dolar gibi bir bütçeyle çekilen filmde 1938 doğumlu Fransız aktris Mireille Darc ve 2003 senesinde hayatını kaybeden Fransız aktör Jean Yanne rol alıyor.
Dünyanın en güçlü devleti olan Amerika’nın sinemaya el atarak ticari kaygı güden eserler ortaya çıkmasına öncülük etmesi, Fransız yönetmen Godard’ın da tepkisini çekiyor. Filmlerinde yaptığı türlü eleştiri ve göndermelerle sinemasal ve siyasi görüşlerini açıklamaktan çekinmeyen yönetmene verilecek olan Oscar Onur Ödülü, Amerikan Sineması karşıtı olarak Godard tarafından reddedildi. “Week End” de yine Amerikan politikasına karşı yapılmış bir film.

Anna Karina

queennothing | 01 March 2011 11:29

Kaptan bir baba ile konfeksiyoncu bir annenin kızları olarak 22 Eylül 1940 tarihinde Danimarka, Kopenhag’da dünyaya gelen Hanne Karin Blarke Bayer; bildiğimiz adıyla Anna Karina, Yeni Dalga öncülerinden Jean-Luc Godard‘ın vazgeçilmez oyuncusu ve bir dönemin ikonudur.
4 yaşına kadar büyükanne ve büyükbabasıyla kalan Anna, 9 yaşında annesiyle yaşamaya başladı. Sevgi ve ilgiden yoksun olarak büyüyen genç kız, 14 yaşındayken Danimarka yapımı bir kısa filmde (Ib Schedes’in çektiği) rol aldı. 17 yaşında Paris’e taşınan Anna, Pierre Cardin ve Coco Chanel ile tanıştı. Oyuncu olmak isteyen genç kız, ajanslara fotoğraflarını bırakmaya başladı ve 1960’ta şansı döndü. Eric Rohmer‘in kısa yapımı “Présentation ou Charlotte et son steak“ta rol alan Anna, “Petit Jour” ve feminist yönetmen Agnes Varda‘nın “Les fiancés du pont Mac Donald ou (Méfiez-vous des lunettes noires)” adlı kısasında rol aldıktan sonra Godard’ın “Une femme est une femme” (Kadın Kadındır) adlı yapımında rol aldı. Müzikal komedi türünde olan bu filmde ‘Angela’ karakterine can veren Anna, Fransız aktör Jean-Paul Belmondo ve Jean-Claude Brialy ile biirlikte rol aldı. Zamanla Godard’ın en başarılı yapımlarında rol alacak olan aktris, 3 Mart 1961 tarihinde yönetmen ile dünyaevine girdi.

La chinoise (1967)

queennothing | 27 February 2011 15:43

Fransız Yeni Dalgası’nın usta isimlerinden Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “La Chinoise“, 1967 senesinde vizyona girdi. Çekimleri Fransa’da yapılan film, Türkçe’ye ‘Çinli Kız’ olarak çevrildi. Filmde Almanya doğumlu aktris Anne Wiazemsky, Fransız aktör Jean-Pierre Léaud, Fransız aktris Juliet Berto ve Michel Semeniako gibi isimler rol alıyor. Hollywood’un karşı cephesinde yer alan Godard’ın Marksizm mesajları veren filmi “La Chinoise”, bir grup üniversite öğrencisi arasında geçiyor.
Çin Halk Cumhuriyeti kurucularından olan Mao Zedongü Marksist görüşlü bir lider idi. 1893 ile 1976 yılları arasında yaşamış olan Mao’nun bugün hala tartışılan görüşleri, Godard’ın ’67 çıkışlı filminin de ana konusunu oluşturuyor.

Notre musique (2004)

queennothing | 27 February 2011 12:43

Yeni Dalga‘nın öncü isimlerinden Fransız yönetmen Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Notre Musique“, 2004 senesinde (ülkemizde 2005) vizyona girdi. Avrupa Film Ödülleri ve San Sebastian Uluslararası Film Ödülleri’nde çeşitli dallara aday gösterilen filmde aktris Sarah Adler, Nade Dieu, Rony Kramer ve Simon Eine gibi isimler rol alıyor. Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Arapça, Sırpça, ve İbranice dillerinin konuşulduğu yapım, İngilizce’ye ‘Our Music’; Türkçe’ye de ‘Müziğimiz’ olarak çevrildi.

Godard’ın sosyalizm tanımı; Film socialisme (2010)

queennothing | 25 February 2011 18:37

1930 senesinde Fransa, Paris’te dünyaya gelen Jean-Luc Godard, Fransız Yeni Dalgası’nın öncü yönetmenlerinden biridir. Vivre Sa Vie, Alphaville, A Bout de Souffle, Pierrot Le Fou gibi yapımlarla sinema dehaları arasındaki yerini alan Godard, 2004 senesinde çektiği “Notre Musique”den sonra bir belgesel ve iki kısa yapım çekti. 2010 senesinde son uzun metrajı “Film socialisme“yi vizyona hazır hale getiren yönetmen, sakınmadan açıkladığı düşünceleri ve politik görüşleriyle bir başeser daha ortaya koydu.