Kaptan bir baba ile konfeksiyoncu bir annenin kızları olarak 22 Eylül 1940 tarihinde Danimarka, Kopenhag’da dünyaya gelen Hanne Karin Blarke Bayer; bildiğimiz adıyla Anna Karina, Yeni Dalga öncülerinden Jean-Luc Godard‘ın vazgeçilmez oyuncusu ve bir dönemin ikonudur.4 yaşına kadar büyükanne ve büyükbabasıyla kalan Anna, 9 yaşında annesiyle yaşamaya başladı. Sevgi ve ilgiden yoksun olarak büyüyen genç kız, 14 yaşındayken Danimarka yapımı bir kısa filmde (Ib Schedes’in çektiği) rol aldı. 17 yaşında Paris’e taşınan Anna, Pierre Cardin ve Coco Chanel ile tanıştı. Oyuncu olmak isteyen genç kız, ajanslara fotoğraflarını bırakmaya başladı ve 1960’ta şansı döndü. Eric Rohmer‘in kısa yapımı “Présentation ou Charlotte et son steak“ta rol alan Anna, “Petit Jour” ve feminist yönetmen Agnes Varda‘nın “Les fiancés du pont Mac Donald ou (Méfiez-vous des lunettes noires)” adlı kısasında rol aldıktan sonra Godard’ın “Une femme est une femme” (Kadın Kadındır) adlı yapımında rol aldı. Müzikal komedi türünde olan bu filmde ‘Angela’ karakterine can veren Anna, Fransız aktör Jean-Paul Belmondo ve Jean-Claude Brialy ile biirlikte rol aldı. Zamanla Godard’ın en başarılı yapımlarında rol alacak olan aktris, 3 Mart 1961 tarihinde yönetmen ile dünyaevine girdi.

Aynı sene ‘Valerie’ karakteriyle Michel Deville‘nin “Ce soir ou jamais” adlı yapımında yer alan Anna, Varda’nın “Cléo de 5 à 7” adlı yapımında göründü. “She’ll Have to Go”, “Le soleil dans l’oeil”, “Les quatre vérités” ve Godard’ın “Vivre sa vie: Film en douze tableaux” (Hayatı Yaşamak) adlı yapımında rol alan güzel aktris, 1963 senesinde “Shéhérazade” ve Jacques Baratier’in çektiği, Belmondo ile birlikte rol aldıkları “Dragées au poivre“den sonra yine Godard’ın “Le petit soldat” adlı yapımında rol aldı. Filmde ‘Veronica Dreyer’ karakterini canlandıran Anna, Michel Subor ve Henri-Jacques Huet ile birlikte oynadı.1964 senesinde “Le voleur de Tibidabo” ve mini dizi “Les fables de La Fontaine”de rol alan oyuncu, Godard’ın en iyilerinden biri olan “Bande à part“da rol aldı.

Aynı sene Roger Vadim‘in çektiği “La Ronde” uyarlamasında rol alan Karina, “De l’amour” ve sonrasında Godard’ın çektiği “Alphaville“de rol aldı. Akim Tamiroff ve Eddie Constantine’nin de rol aldıkları yapımda Anna, filmde ‘Natacha’ karakterini canlandırdı.1965 senesinde “Le soldatesse” ve “Un mari à prix fixe” adlı yapımlarda rol alan genç aktris, Godard’ın çığır açan filmi “Pierrot le fou“da Belmondo ile birlikte rol aldı. 1966 senesinde “La religieuse” ve yine Godard’ın “Made in U.S.A” adlı filminde rol alan aktris, Serge Gainsbourg‘un yazdığı “Anna” adlı müzikal yapımda rol aldı. 1967 senesinde Godard ile yollarını ayırma kararı alan Anna, 1968’de senarist Pierre Fabre ile evlendi. Aynı sene “Zärtliche Haie”, ülkemizde 1973’te gösterime giren “Le plus vieux métier du monde” adlı yapımda, “Lamiel”de ve “Lo straniero”da rol alan Anna, “The Magus“, “Before Winter Comes”, “Laughter in the Dark”, “Michael Kohlhaas – Der Rebell” ve “Justine” adlı yapımlarda rol aldı. 1970 senesinde “Le temps de mourir”, “L’alliance”,”Rendez-vous à Bray”, “Carlos” ve “The Salzburg Connection” adlı yapımlarda rol alan Anna Karina, 1973’te kendi yönettiği “Vivre ensemble”de rol aldı. 1974 senesinde “L’invenzione di Morel” ve ‘Elena’ karakterini canlandırdığı “Pane e cioccolata” adlı yapımlarda rol alan aktris, “L’assassin musicien”, “Les oeufs brouillés” ve Rainer Werner Fassbinder’in “Chinesisches Roulette” adlı eserinde rol aldı. Aynı sene eşi Fabre ile yollarını ayıran Karina, üçüncü evliliğini 4 sene sonra, 1978 senesinde aktör Daniel Duval ile yaptı.

1980 senesinde “Charlotte, dis à ta mère que je l’aime”, “L’ami de Vincent”, “Ave Maria”, “Regina Roma”, “Chambre 17” ve “Also es war so… ” gibi yapımlarda rol alan aktris, 1981 senesinde eşi Duval’dan boşandı. 1982 senesinde 1944 doğumlu yönetmen Dennis Berry ile dünyaevine giren aktris, 1987 senesinde “Treasure Island”, “La dame des dunes”, “Last Song” ve “Dernier été à Tanger” adlı yapımlarda yer aldı.

1988’de “L’oeuvre au noir” ve “Moravagine” adlı yapımlarda rol alan Anna, 1990’da “Manden der ville være skyldig”, 1995’te “Haut bas fragile” ve 19996’da Marion Cotillard ile “Chloé” adlı yapımda rol aldı. 2000 senesinde iki kısa filmde görünen Anna Karina, 2002 senesinde “The Truth About Charlie“de kısa bir rol aldı. 2003 senesinde “Moi César, 10 ans 1/2, 1m39” adlı yapımda yine kısa bir rol alan aktris, 2008’de “Victoria” adında bir film çekti.