bildirgec.org

insan kaynakları hakkında tüm yazılar

Nedir Bu İş Görüşmesi?

Gezes | 28 February 2012 15:26

Merhaba;

Bir insan Kaynakları Yöneticisi olarak sizlerle nedir bu ik yahu dedirten bazı konuları paylaşmak istiyorum. Her şirkette insanların bir adım geride durmayı tercih ettiği, görüşmelere gelenlerin karşılarında ne yapacakalrını bilemedikleri bir departmanız biz. Aslında korkacak bir şey yok:) Biz de başka iK’cıların önünde aynı karşımıza gelenler gibi hissediyoruz. Peki bizler nelere dikkat ediyoruz nelere dikkat etmeliyiz?
Kendimden örnek vererek başlayacağım. Bir çok kişi için dış etiket çok önemlidir. Görüşmeye gelen bayansa, tam makyajlı, mümkünse diz hizasını çok yukarı geçmeyecek eteği, saçları toplu.. vıd vıdı vıdı vıdı işte, erkekse; takım elbiseli, traşlı vs.vs. işte bunu anlayamıyorum. Tamam tabi ki karşımıza gelenler kendini bırakmış, çok salaş şekillerde olmamalı ama bunu bu kadar kalıplaştırmak nedir? O zaman her geleni işe almamız gerekmez mi bu bilgiler her yerde ve bunlara uymadan gelen aday yok zaten:) Ben bu kriterleri ön eleme şartlarımın dışında bırakıyorum. Bunun yerine elimi nasıl sıktığı, kendine ne kadar güvev duyduğu, benimle nasıl iletişim kurduğu önemli bir hal alıyor.Özellikle ilk bir kaç dakika kişi gergin oluyor ve doğru gözlem yapmamız çok mümkün olmuyor, bu nedenle mümkün olduğunca önce kişiyi rahatlatma yoluna gidiyorum. Kendini bana açmasını sanki tanıdığı biri ile sohbet ettiğini hissettirmeye çalışıyorum. Tabi ki sonrasında pozisyonla özelliklerinin, tecrübelerinin uygunluğu çok önemli.
Diğer bir konuda tecrübe, tutturmuşuz bir tecrübe gidiyoruz. Tamam bazı işlerde tecrübesiz olmuyor kabul ediyorum ama bir çok iş için de kişinin o işi yapabilme potansiyeli, o iş için uygun değerleri taşıyıp taşımadığı önemli bana sorarsanız. Tıpkı üniversite etiketi aramadığım gibi her pozisyonda da tecrübe aramıyorum. Kişide işi yapacak potansiyeli gördüğümde daha mutlu oluyorum. Çünkü o işi ilk kez benim şirketimde benim şirket kültürümü alarak yapacak.
Hani üniversite de çok öenmlidir ya size en son başvurularda yaşadığım bir şeyi aktarmak isterim. Tamamen yabancı ülkelere (ingilizce) yapılacak bir satış pozisyonu arayışımız vardı. Kullandığımız ilan sitesine bazı ingilizce sorular ekledim. Bir başvuruyu incelemye başladım. Kişi Boğaziçi mütercim, tercümanlık bölümü mezunu. Ama sorulara verdiği cevaplar malesef iç karartıcı; maaş artı prim uygun mu sorusuna ”Yeah” gibi bir cevap vermiş. Burada 2 şey var insanı düşündüren ya ”Ben Boğaziçi Mezunuyum tabi ki ingilizcem süper bu sorularla mı uğraşacağım” ya da ”Ben o kadar okudum ama kendimi ifade etmeyi tam olarak anlamadım” Çünkü verilen cevapların görüşmeye çağrıda önemli olduğunu da belirtmişiz. Nitekim ön yargılarıma yenilmiş olsaydım o kişiyi elemem gerekebilirdi. Çünkü ciddiyetsiz cevaplar vardı. Fakat ben kedisi ile yüz yüze görüşmeyi tercih ettim. Aslında gayet iyi ingilizcesi olduğunu ve işimize uygun olabileceğini gördüm.
iş arayışı aktif arkadaşlara iletebileceğim önemli bir kaç nokta ile yazımı sonlandırmak istiyorum;

Monster Kariyer Canavarı

CyberBlow | 07 July 2009 09:59

Dünyanın önde gelen kariyer sitelerinden Monster yepyeni bir oyunla karşımıza çıktı.Monster Kariyer Canavarı adlı oyunda bir şirkette stajyer olarak başlayıp CEO olmaya çalışıyorsunuz.Size sorulan sorular karşılığında vereceğiniz cevaplar sizin bir üst seviyeye çıkmanızda veya işten kovulmanızda önemli rol oynuyor.Bu eğlenceli simülasyon oyununu oynamaya buradan başlayabilirsiniz.

İş Garantili Cv mi ?

Profound | 03 July 2009 16:55

cv-özgeçmiş
cv-özgeçmiş

Sabah Gazetesinde Hüsniye Güngör hanımın konu ile ilgili bir yazısından aktarmak istediklerim şöyle:
Sadece iki kelime ile özgeçmişinizde sizi diğerlerinden ayıran mücevher değerinde bir fark oluşturabilirsiniz demiş. “Çalışan CV” denen bu yöntem ile işvereni etkileyebileceğimizi söylüyor.

Günümüz şartlarında iş aramak oldukça sancılı bir durum oluşturuyor. Özelliklede internette kariyer sitelerinin bu kadar yaygınlaşması ile işverenlerin bu siteler üzerinden Cv’lere ulaştığı düşünülünce farkedilmek ve bir adım daha öne çıkmak iyice zorlaştı. Şöyle bir örnek dahada açıklayıcı olabilir : Ülker internet üzerinden ayda 25.000 iş başvurusu alıyor ve uzmanların

iş arayanlara 71 iş ilanı sitesi birarada

admin | 02 January 2009 10:24

iş arıyorum
iş arıyorum

günlerden beri televizyonlarda hangi haber programını açsak hep aynı kriz haberleri ile karşı karşıya kalıyoruz.kriz nedeniyle şu bankalar battı ,şu fabrikalar kapandı,şu kadar insan işsiz kaldı haberlerini dinlemekten artık sıkıldık doğrusu.Aslına bakarsanız başbakanın dediği gibi kriz Türkiye den teğet geçecekti ama felaket tellalığı yapan bazı medya grupları ülkeyi batırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.Sağolsunlar ülkede kriz olmayacaksa da krize buyur gel bizim de bir çayımızı iç diyorlar adeta.Bu arada işçi çıkarmak için bahane arayan bazı kimselerin de ekmeğine yağ sürülmüş oluyor tabi.

Türkiye de kriz var mı yok mu varsa ne kadar var aslında ayrı bir tartışma konusu ama bizim asıl mevzumuz ülkemizdeki işsizlik sorunu.Her geçen gün artan işsizler ordusu bu ülke için pek de hayırlı olmasa gerek.Çünkü evine ekmek götüremeyen insanlar bunu çalışarak, bir işten kazandığı parayı kullanarak elde edemezse bu kez hırsızlık ,arsızlık,yolsuzluk gibi illegal yollara başvurmak zorunda kalabiliyor.Yada kendi içinde yakalandığı psikolojik sorunlarla ruh hastası oluyor.Evinde eşine çocuğuna akrabalarına zarar verebiliyor.

STRATEJİ + ÖNYAZI + ÖZGEÇMİŞ + İNTERNET = YENİ BİR İŞ

arayan | 23 December 2008 22:23

Ekonomik kriz nedeniyle bir çok şirkete başvurdunuz; ancak cevap gelmedi mi? O zaman farklı bir yöntem deneyim. Klasik başvurularınıza ek olarak taktik değiştirin.
Özellikle internet sitelerinde ön yazının önemine birçok kere değinilmiş; eğitim ve deneyim durumuna göre sadece CV değil kapak yazıları için de farklı farklı örnekler verilmiştir. Ancak, bu bilgiler genelde farklı başvuru yollarındansa neden söz konusu pozisyona başvurulduğu, yazım kurallarının önemi ve firmaya katkılarınız gibi bilinen yazıları içerir. İlk bakışta önemsiz görünmekle beraber işte size aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken stratejiler: