bildirgec.org

inci hakkında tüm yazılar

Kültür Diye Sahiplendiklerimiz Aslında Neler?

bithikotsis | 22 April 2011 14:11

Toplumda sosyal kesimin en fazla benimsediği adet, gelenek, yaşayış tarzı, beğeniler, hobiler, meraklar bütünü kültür diye nitelendirilebiliyor.

Aslında bu kültür dedikleri oyle bir şey ki, memleketteki insanların akıl, ruh ve beden sağlıklarını, hayat stillerini aktarıyor insana bir bakıma. Yani bir nevi toplumsal analiz sonucunu veriyor bizlere.

Ülkem için kültür bana ne anlatıyor diyecek olursanız, eskiden yeni zamana doğru büyük bir düşüş ve sıradanlaşma, hatta basitleşme farketmekteyim. Diğer arkadaşlar bu konuda neler düşünür bilemem ama, artık kültür diye bensimsediklerimiz hep hafif alaycı şekilde yaklaşıp sonradan farketmeden kabul ettiğimiz şeyler olmaya başladı.

Çok tehlikeli bir durum aslında. Şimdi yeni ergen nesle bakıyoruz da eskisi gibi oturaklı adam sayısı epey azaldı, neredeyse hepsi bir laf bozması, Türkçe katliamı, olanı değiştirme, düzeni yıkma gibi olayların peşinde ve hep bu olaylardan kendilerine bir alay konusu ve gülme şablonu çıkarma peşinde. Bu da ister istemez kültür diye kabul ettikleri şeylerin içine gizlice çaktırmadan sızıyor.

Dedelerden Kurtulun!

admin | 02 August 2010 21:52

İnternetin yeni furyası Dedeler linki farklı linkler altına saklanarak internette geziyor. Özellikle İnci Sözlük tarafından başlatılan bu furya gerçekten çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu site sürekli yeni pencereler açarak, ve browserınızı bir sağa bir sola sallayarak kapatmanıza engel oluyor. Bir süre önce site yaklaşık 100-200 pencereden sonra kapanıyordu. Site İnci Sözlük’ün eline geçtikten sonra artık kapanmaz hale geldi. Kapatmak için Ctrl Alt Del yapıp kapatmanız halinde bile Sonrasında Firefox’un oturumu kurtarmasıyla tekrar karşılasıyosunuz ve tekrar Ctrl Alt Del yapmak Zorunda Kalıyorsunuz.Yani sizi Baya uğraştırıyor.
Chrome kullanıcıları zaten sorun çekmiyor çünkü Chrome otomatik pencereleri engelliyor ve kapatabiliyorsunuz.
Firefox için nasıl kurtulacağınız şöyle oluyor ki:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3145/
Bu adresten BlockSite Adlı eklentiyi indirip kurun. Sonra Firefox Eklentiler menüsünden üstüne gelip seçeneklere tıklayın. Bir Pencere açılacak sağda Add butonuna tıklayıp Http://Nobrain.dk ve Http://www.nobrain.dk linklerini girip engelleyin artık istediği kadar gizlensin başka url’lerin içine, açılmaz.Utku Özkan

kader çizen mücevherler–2

nazokiraze | 13 January 2010 18:15

1944 yılında başlayan bir gelenekle Oscar törenine oyuncular ödünç aldıkları pırlantalarla gelmekteler. O yıl Oscar adayı oyuncu Jennifer Jones tarafından kuyumcudan ödünç alınarak takılan pırlantalar bu zamana kadar tüm oyuncular tarafından uygulanmaya başlandı.Bazı oyuncular ödünç aldıkları takıları beğenip satın alırken kimileri ise ille kendilerine ait mücevherlerle gelmeyi tercih ettiler.

Julia Roberts 2001 yılında Oscar’ı havaya kaldırırken ödünç alarak taktığı pırlanta bileziği ile göz kamaştırdı, bilezik o kadar beğenildi ki şarkıcı Luis Migue onu satın alıp sevgilisi Mariah Carey’e armağan etti. 71 milyon Dolar değerindeki takılarıyla en pahalı mücevherleri takan yıldız ise Whoopi Goldberg .2001 yılı Oscar töreninde Elizabeh Hurley taktıgı 750.000 Dolarlık bilekliğini kaybedince oldukça olay çıkmış ama sonunda bileklik bir muhabir tarafından bulunmuştu.

QİN SHİ HUANGDİ MOZOLESİNİN ESRARI

marjiburcu | 17 December 2009 11:13

Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huangdi’nin mezarı tarihi açıdan çok büyük bir öneme sahiptir. İmparator Qin Shi Huangdi’nin sınırsız gücünün ve prestijinin sembolü olan bu mozole, Çin’in Xi’an(Shensi) kentine 30 km mesafelik bir uzaklıkta yer alır. İmparator, M.Ö 221 yılında Çin’de bulunan 7 savaşçı kabilenin tek hükümdarıydı ve efsanevi Çin Setti’de içinde olmak üzere birçok muazzam yapının inşasındaki en önemli hükümdardı.Qin Shi Huangdi’nin mezarını koruyan 7000 savaşçının bir bölümü 1974 yılında bulundu.”Terrakota Savaşçıları” olarak bilinen bu ordu Dünyanın 8. Harikası olarak düşünülüyor

İnci Akü Nano Gold

mecburkalanlar | 25 November 2009 12:33

İnci Akü Nano Gold en yakışıklı arabanın sahibine Samsung dijital fotograf makinesi hediye ediyor.

Web sitesinin açılışı güzel bir intro ile başlıyor. Gayet hoş ve şık bir dizayna sahip web sitesinde Nano Gold hakkında bilgi edinebilir, reklam filmini izleyebilir, medya bölümüne göz atabilirsiniz.

Yarışma hakkında daha fazla bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

TIKANDI BABA

nacak | 25 May 2009 14:28

Bugün tıkandı babanın meşhur hikayesini anlatmak istedim . Bazen öyle anlar oluyor ki kendimi Tıkandı Baba gibi hissediyorum ama bu hikayeyi anımsayınca gülümsemeden geçemiyorum .
Tıkandı babaya geçmeden önce Ziya Paşa’nın şu beyitine yer vermek de anlamlı olacak. Lise yıllarında Ziya Paşanın bu beytinin geçtiği şiirini uzun uzun tartışırdık derste. Edebiyat hocamız bile sinirlenirdi kaderin cilvesine kendine hakim olamayarak . Ama kızmak ne fayda , ne kadar tedbir alsan da bazen evdeki hesap çarşıya uymayıveriyor. Ziya Paşa der ki o beyitte;

‘Bi baht olanın bağına bir katresi düşmez,
Baran yerine dürü Güher yağsa semadan ‘

İNCİ / John Steinbeck

Education | 08 April 2009 09:49

www.swisseduc.ch
www.swisseduc.ch

John Steinbeck’in üç kitabını okuduğumda üçünün de hep acı sonla bitmesi ilgimi çekmişti. Steinbeck’in hayatına bir göz attığımızda yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Öğrenimini sürdürebilmek için devamlı çeşitli işlerde (duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık) çalışmış; buna rağmen öğrenimini tamamlayamamıştır. Öğrencilik yıllarında yazmaya başlamış. Eserlerinde işçileri, yaşam koşullarını ve ilişkilerini işlemiş.

Son okuduğum İnci adlı kitabında da yine aynı acı son vardı. Kitabın kısa bir özetini yapacak olursam: Fakir bir ailenin sıkıntılı bir gününde gerek rahatlamak gerekse ekmek parası bulmak için kahramanların denize açılması ile başlar. O gün denizden güzel ve büyük bir inci bulurlar. İncinin bulunması ile kötü giden hayatlarının değişeceğini ve güzel günlerin başlayacağını düşünürler. Fakat inci ile birlikte sıkıntılarının daha da artığının farkına varmazlar. Ekmek kavgası yerine hayatta kalma mücadelesi başlamıştır, onlar için. Hikayenin sonunda biricik evlatlarını inci uğruna kaybeden roman kahramanlarımız, kötülüklerden korunmak için inciyi tekrar denize atarlar. Böylece hikayenin başında inci ile umutlanan ailenin hayalleri de suya düşmüştür.

Gelmişine / Geçmişine…

| 07 April 2009 15:09

www.antalyagazetesi.com
www.antalyagazetesi.com

An be an silinen tenin her hücresi
Görünmezliğin kaybolan incisi
Han’da mola veren, sabahın yolcuları
Yeni bir yola çıkacaktır, şavkın gölgesinde
İzin verir kayboluşuna, benliğinde
Bir bir buharlaşan olgun hücreler
Yerinde yeller estirir, geçmişine
Geçmişine geleceğine
Geçer birbirine tuğlalar, kat be kat
Örülür duvarlar, eklenen tel örgü parapetiyle
Harcını ne çok, ne de az at; durur yerinde
Duvarın sert asaleti
Çarpan hücrelerinin acısı
İrkilirsin hülyadan
Ben miydim gelmişine geçmişine yakaran
Islak dudaklara paydos
Yerinde çatlayan hücreler
Beyninde uğuldayan sesler
Gelmişine geçmişine
Hülyadan selamlar…

İnciyle Gelen Güzellik

sudenayay | 24 October 2008 17:16

İnci, denizlerde yaşayan istiridyelerin içinden çıkartılır.İstiridyelerin içinde inci oluşması, istiridyenin içine giren yabancı maddenin, bir zaman süresince sedefle kaplanmasıyla oluşur. Sonuçta oluşan inciden birbirinden değerli ve değişik takı yapımında faydalanılır. İnciler bazen pembe, siyah-yeşil renkte de olabilir. Gerçekten hepsi birbirinden çok güzeldir. Son zamanlar da incilerden bilezik, broş, ve saat yapımında da kullanılmıştır.