bildirgec.org

ilan hakkında tüm yazılar

İŞ GÜÇ YOKSA NE YAPILIR-2, a bendi

takyon | 03 February 2011 14:13

“Hat hala açıksa internette ava çıkılır?”
Ne avı olduğu zevke, renge, cinse, hayat amacına bağlı olarak değişkenlik gösterir.
Sabah şiş gözlerle kalktım yine; altı aydır olduğu gibi. Daha kaç altı ayımın böyle geçeceğini düşünerek rutin endişelerimi yaşadım. Görünmez “yaşanacaklar listesi”nin hangi maddesindeydim kimbilir…Ne listesi mi? Alış veriş listesi gibi bir şey; hani anneniz elinize tutuşturur ya. Tek farkı bu listenin görünmez oluşu ve görünmez amcalar tarafından “bak hayattan alacakların bunlar” diye not düşülmüş olması. Yok canım henüz sıyırmadım.
“Oku da meslek sahibi ol, elin ekmek tutsun, yarın öbür gün kocadan silleyi yersen kendi ayakların üstünde durursun” şeklinde gazı alan her genç kız gibi, bir hevesle okudum ben de. O zamanlar meğer geçiş dönemiymiş, şimdi anlıyorum.

İŞ GÜÇ YOKSA NE YAPILIR-1

takyon | 02 February 2011 13:08

“Televizyondaki evlilik programları seyredilir”
Televizyonda evlilik programı var, takılıyorum, iş yok güç yok, gezmeye para da yok…Ne yapalım koca bulmaya gelenleri seyrediyorum annemle birlikte. Bazen eğlenceli bile olabiliyor, anladım ki önyargılı olmamak lazımmış. Hikayelerini dinledikçe insanların bazılarına hak verdiğim bile oldu. Gelmişler belli bir yaşa, yalnız kalmışlar, ya eşleri ölmüş ya boşanmışlar; bir korku var yüzlerinde daha çok. Hepsinde değilse de çoğunda var. Yalnız kalma korkusu…Olamaz mı? Olur, bal gibi olur, yargılamam. Seyrettikçe bir sürü rahatsız edici soru üşüşüyor beynime. İki gencecik insan geliyor gözümün önüne. Özenmişler, bir sürü hazırlık, düğün dernek, bir ömür birlikte yaşayacaklar, çocukları olacak ve torunları, mutlu mesut yaşayacak ve ömürlerinin son demlerinde de hep birlikte olacaklar. Ama öyle olmamış işte. Bunca insanın planı yürümemiş. Demek ki bu planda bir yanlış var.
Erken kaybedilen bir eşin yokluğu nasıl acı verir kimbilir…Hele de hiç sönmemiş bir aşk varsa arada. Hiç hesapta olmayan ani ayrılış. Uzaktan seyredene birkaç çekirdek çıtlamalık bir durum ama ya o kişi için…Bir umutla gelmiş programa, yola birlikte devam edeceği bir eş arayışında. Öyle gülmeler kıkırdamalar arasında seçim yapacak; hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadığı, tamamen yabancı insanlardan birine bir sıcaklık duymayı umacak. Zor, çok zor…
Kimisi de boşanmış. Otuz kırk yıldan sonra boşananı da var, bir ay evli kalıp 15 yıldır bekar yaşayanı da. Olmaz mı, olmuş işte. Hayat bu. Demek ki gençlikte hayal kurarken ayakları hepten yerden kesmemek lazım. Herşey insan için. Beklentileri yüksek tutmak, hayal kırıklığının acısını derinleştiriyor ne yazık ki.
Yok mu aralarında macera aramaya gelenler, var tabii ki. Malı mülkü de varsa hele orada öyle boy göstermek pek hoşlarına gidiyor, pek bir ince eleyip sık dokuyorlar, eğleniyorlar daha çok.
Bazıları üç dört defa evlenip ayrılmış, yine akıllanmamış, gelmiş. Be insan şimdi sana soracaklar niye aldın da bıraktın o kadar adamı ya da kadını? Ne diyeceksin? Olabilir tabii ki, insanız, her seferinde bir umut girişmiş ama işler yolunda gitmemiş lakin gel de anlat hadi ordakilere.
Bir ara dedim ki, neden bu insanlar eş dost çevresinden araştırmıyorlar da, bilmem kaç milyon kişinin önünde komik sorular ve cevaplarla birini tanımaya uğraşıyorlar. Düşünsenize, yeni tanışan iki insan başbaşa bile olsa ne kadar heyecanlanır, dili dolanır, elleri titrer…Normal. Bir de bunu milyonlarca kişi izlerken yapıyorsun. Neden ve nasıl? Çevreni sarmış onca meraklı ve manalı bakan göz de cabası. Yok ben bir cevap bulamadım buna.
Yalnız kızdığım bir şey varsa o da henüz onsekiz, yirmi yaşlarında gençler gelmiyor mu oraya. Onları alıp şöyle kızılcık sopasıyla akıllarını başlarına getirmeyi ne çok istedim; ki ömründe bir karıncayı incitmemiş olan ben. Sen orada ne arıyorsun be insan? Hangi ara koca ya da kadın aradın da bulamadın ve şartlar seni oraya sürükledi? Sana bu yaşta umudunu kaybettirip stüdyolara koşturan ne? Enerji ve umut deposu olman gereken bu yaşında, her yüzüne kapı kapandığında başka kapıyı çalacağın yerde, evlilik gibi yükü ağır bir işe kalkışmadan önce ekmek paramı nerden çıkarsam arayışına gireceğin yerde, taşı sıkıp suyunu çıkaracağın yerde orda işin ne? Senin derdin ne? Yazık, bütün ümitleri tükenmiş, yorulmuş yavrucağız. Oradaki yetmişlik delikanlılardan da utanmıyorlar.
Azıcık durup düşünmekten zarar gelmez, niye burdayım, başka ne yapabilirim, komşunun kızı ya da oğlu bana neden yeterli gelmedi de iki dakikada tanıdığım insanla aynı evde yaşamayı göze alıyorum?
Yok yok, bu böyle olmayacak. İş güç yok diye evlilik programlarına sarmak benim aklıma zarar. Ben şu ilanları beşinci defa tarayayım da belli olmaz, sıkılacak bir taş bulurum belki. Bugün olmazsa yarın bulurum, benim hala umudum var.

Bu Bir İsyan Duyurusudur

meflug | 21 December 2010 16:01

Alma dedim aldı… Beğenmedim, aşağıladım, “bizimle alay ederler” dedi. Anlam veremedim, sorguladım, sonuca ulaşamadım, rüyalarımda sayıkladım, başıma ağrılar girdi, stres yaptım, eni sonunda pes

Duyarısal İletişim

witamin | 23 August 2010 13:14

Geçenlerde dışarıda gezinirken gördüm bu yazıyı boş bir dükkanın camında.Önce tereddüt ettim, biraz gezdim dolaştım.Baktım hala beynimi kaşındırıyor yazı ; çektim fotoğrafını.İletişim adına yapılan değişik bir yöntem.Buna kendim bir isim koyacağım ve diyeceğim ki duyarısal (duyurusal+ uyarısal) iletişim.Analiz edelim hep beraber.Sağ üstte kırmızı renkle yazılmış tarih bana ait değil,kağıtta yazılıydı.Yani bu notun yazıldığı tarih 15 Mayıs 2010.Ben fotoğrafı çekeli 1 hafta oldu olmadı.3 ay geçmiş notun ,iletişimin kaynak öğesinden çıkmasından bu yana. Üstelik not yüksek sesle yazılmış.”Dükkan sahibi !” seslenmesindeki ünlemden çıkardım bunu.Yani hem duyuru hem uyarı yapılmış.Buna rağmen hala mesaj hedefe ulaşamamış.Yani neymiş ;”duyarısal iletişim” çok da başarılı bir iletişim yöntemi değilmiş.Dumanla ya da güvercinle bile iletişim kursa daha kısa sürede ulaşırdı herhalde mesaj yerine.

Olaydaki diğer incelenmesi gereken yön de dükkan sahibinin ve kiracının tavırları.”Gel dükkanı teslim al “diye marjinal yollar deneyen bir kiracı ve dükkanı teslim almaktan kaçan bir dükkan sahibi.Dükkan lanetli mi acaba?Günümüzde telefonun her türlüsü ,hatta görüntülü konuşturan cinsi bile varken nasıl bir yokuşa sürmedir bu?Konuşmak istemiyorsan en azından sesli mesaj bırak.Neden bu yönteme sürüklenmiş ki bu iki insan evladı.
Böyle bir tutuma mantıklı bir yorum yapamayıp hukuki bir yönü mü var diye düşünüyorum son çare.Bu konuda bilgi sahibi birini bulursam soracağım ilk fırsatta.

sitedeki ilanlar facebookta otomaik yayınlansın

Saleeh | 15 June 2010 11:15

Merhabalar.
elimizde php ile yazılmış ve belirli aralıklarla iş ilanları yayınlayan bir site var. bu sitede yayınlanan ilanların bir bir uygulama aracılığı ile facebookta görünmesini istiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim ?

öğrencilere yönelik ilan sitesi

ghurjhan | 11 May 2010 11:02

öğrencidentemiz.com, diğer ilan sitelerinden farklı olarak, yalnızca öğrencileri hedeflemekte olan bir ilan sitesi. öğrencilerin; ev arkadaşıarayışlarından, ikinci el eşya satışına; iş aramalarından, özel ders ilanlarına kadar geniş bir kapsamda ilanlarını bırakabilmelerine olanak sunan, öğrencilik hayatını kolaylaştırmayı hedeflemiş bir websitesidir aynı zamanda.

öğrencidentemiz.com
öğrencidentemiz.com

sitenin kullanımını şöyle özetleyebiliriz:
– ilan gönderme
öğrencidentemiz.com websitesindeki ilan gönder sayfasından; mail adresinizi ve ilanınıza ilişkin bilgileri giriyorsunuz. ilanı gönderdikten sonra site editörlerinin incelemesinin ardından ilanınız aktifleştiriliyor ve ziyaretçilere yansıtılıyor.
– ilana başvurma
site üzerinde arayışlarınıza uygun bulduğunuz ilana başvurmak için, ilan sayfasındaki mail adresi ve varsa telefon numarası üzerinden direkt olarak ilan sahibi ile iletişime geçebiliyorsunuz.

Polis başvurusu ile Emniyet personel iş imkanı ilanı fırsatı

NLPMaster | 01 April 2010 13:52

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Polis olmak isteyenleri sevindirebilecek bir haberi duyurdu.”Polis meslek eğitimine alınacaklarda yaş düzenlemesi yapıldığını belirten Çeçek, yüksek öğretim mezunları yaş sınırının 28’den 29’a, yükesltilmesi için tasarının imzaya sunulduğunu duyurdu.

Burada yer alan habere göre; askerliğini yapmış olanlarda ise yaş 29’dan 30’a yükseltiliyor.

Uçmayı iyi Bilen Süperman Aranıyor

beyrek | 22 February 2010 19:01

Düşünün ki bir siteye ilan veriyorsunuz ve verdiğiniz ilanınız onaylanıp yayımlandıktan sonra ücret ödemiyorsunuz, aksine para kazanıyorsunuz. Böyle bir şey mümkün mü sizce?
Söz konusu site, geyik ilan ise ve ilanınız da geyik ise, evet mümkün.
Sitenin para kazandırma şekli çok farklı.
Önce sitede, eleman, konut, techizat, ihale, ulaşım aracı ve zayi kategorilerinden birine uygun bir ilan yazıyorsunuz.
ardından ilanınız, site yetkilisi tarafından -eğer onaylanırsa- yayımlanıyor.
ilanınız yayımlandıktan sonra başvuru beklemeye başlıyorsunuz.
ilanınıza 5 başvuru aldığınızda 10 puan kazanıyorsunuz.
10 puan karşılığında 0,10 tl hesabınıza yazılıyor.
25 liranız biriktiğinde paranız size gönderiliyor.
Yalnız burada önemli nokta, verdiğiniz her ilandan sadece bir kere puan ve para kazanabileceğinizdir.

para kazanmaktan ziyade, eğlenceli bir site.

Özel Günleri Google’da Kutlayın

beyrek | 17 February 2010 15:35

Netkutlama sitesi google aracılığıyla, doğum günü, yıldönümü ve birçok özel günü kutlamanıza yardımcı oluyor.

google logo
google logo

siteye üye olup, tasarım ekranından kutlamanızın tasarımını yaptıktan sonra belli bir ücret karşılığında ilanınızı google‘da yayınlıyorlar.
sistem şöyle çalışıyor. kutlama yapacağınız kişiye, kutlama tarihinde, kutlamayı yapan kişinin verdiği e-posta adresine e-posta gönderiliyor ve bu e- postada kişinin kendi ismini googleda aratması isteniyor. Kişi arama motorunda aramayı yaptığında reklam sütununda kendi isminin olduğu bir reklam görüyor. Reklama tıkladığında kutlamasını almış oluyor.
bu hizmet için site 1 günlük standart kutlama için 20 tl ücret alıyor. ses özelliği isterseniz de ücret biraz artıyor.