bildirgec.org

hücre hakkında tüm yazılar

Hücre (The Cell) – 2000

pilli33 | 14 April 2011 09:05

Hücre (the Cell) - Orjinal Poster
Hücre (the Cell) – Orjinal Poster

Hücre (the Cell), Tarsem Singh‘in yönettiği ve başrollerini Jennifer Lopez, Vince Vaughn ve Vincent D’Onofrio‘nun paylaştığı 2000 yapımı bir gerilim filmi.
107 dakikalık film, rahatsızlığı nedeniyle komaya girmişken yakalanan bir seri katilin sakladığı kurbanını bulmakla geçiyor.
Carl Rudolph Stargher (Vincent D’Onofrio), kurbanlarına çeşitli işkenceler yapan ve onları ölümle baş başa bırakan psikopat bir seri katildir. Polis tarafından komaya girmiş bir şekilde yakalanır ve son kurbanını ölmeden kurtarmanın tek bir yolu vardır.

Rüya ile Gerçek Arası

ibocu | 06 January 2011 11:12

Felsefeye göre bir mantık vardır.Düşünüyorum o zaman varım.Düşünün adam varım demekse o zaman karmaşık bi durum ortaya çıkabilir.Nasıl mı?Hemen anlatıyım. Bir insan düşünüyorum öyleyse ben varım.düşündüğüm insan beni düşünüyor,o zaman ben düş benim düşünüpte beni düşünen adam gerçek oluyor.ben o zaman bir rüyada oluyorum.

Zamanda Yolculuk 2

ibocu | 06 January 2011 09:54

Hiç düşündünüz mü gelecekte mi? Geçmişte mi yaşıyoruz? Şimdide miyiz yoksa? Bana göre aslına gelecek ve geçmişi yaşıyoruz ama şimdi asla olamayacak biz ışığın nesnelere çarparak gözümüze gelmesiyle nereye bakarsak geçmişi görüyoruz.

Zamanda Yolculuk

ibocu | 02 January 2011 15:57

Sizce zamanda yolculuk yapılabilir mi?İşte dünyayı sarsan yeni konulardan biri ile karşınızdayım.Yeni nesil insanların günümüzde en çok merak ettiği konulardan birisi zamanda yolculuk yapmayı hayalden gerçeğe taşımaktır.Bu konuyu sizinle farklı bir şekilde ele alalım isterseniz.İlk önce zaman kavramını bilmemiz gerekir.Günümüzdeki zaman kavramı ise dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesini başladığı noktada bitirdiği ana bir gün,24 saat denir.Şimdi bu tanıma göre zamanı durdurmak için dünyanın sabit kalması gerekir başka bir deyişle güneş ışınları gün ve yıl içinde aynı gelmelidir.Dünya yı durdurmamız halinde zamanın durduğunu ve dünyanın ters yönde dönmesini sağladığımız zaman zamanın geriye akmasını sağlayabiliriz.Fakat bi düşünün dünya durduğu zaman biz yaşlanmaya ve hücrelerimiz yapım yıkım olaylarını sürdürmeye devam edecektir.Dünyanın tersine döndüğünü düşünelim.O zaman da ölen hücrelerimiz tekrardan oluşmalı ve oluşan hücrelerimiz yok olmalı yani küçülmemiz gerekmektedir,fakat tersine dönen dünyada buna bir çare deildir biz genede yaşlanmaya devam edeceğiz.O zaman ya zamanda yolculuk denen birşey yok ya da zaman denen kavramı artık dünyanın dönmesi şeklindeki tanımdan kurtarmak gerekir birde işin diğer yönü var tabi ki bir hayal edin zamanda yolculuk yaptık eski zamanlara gittik ve hoşumuza gitmeyen nedenleri ortadan kaldırdık.Bizim çocuklarımız olacak ve neslimiz devam edeceğinden bizim bi gelecek zamanımız var bide dedelerimizden dolayı geçmiş zamanımız var şimdi biz dedelerimizin geleceği olarak zamanı değiştirdik,peki bizim geleceğimizde var.Bizde gelecek neslin dedeleri olacağız bu yüzden onlarda zamanda bir yerde geleceği değiştirmiş olacak ve bizde bunun farkında olmayacağız tabiki.Tıpkı geçmişimiz gibi.yani aslında biz hiçbişeyi değiştiremeyeceğiz sürekli aynı olaylarla karşılaşacağız.Bu nedenle zamanda yolculuk vardır veya yoktur ama şunu biliyorum ki biz aslanda hem gelecekte hem geçmişte hemde şu anı yaşıyoruz.Bu konuyla ilgili hertürlü yorumlarınız ve görüşleriniz bilimin ilerlemesi için önemli lütfen görüşlerinizi paylaşın.

YAKINDAN BAK

admin | 31 December 2010 15:39

herkesi korkutan, dünya üzerinde milyonlarca insanın ölümünden sorumlu bir katil. hala bu katille nasıl baş edileceği tam olarak bulunabilmiş değiliz. sadece ismini biliyoruz ve insanlara neler yaptığını.

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Beacool | 02 May 2010 15:26

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı...
Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı…

Aslında uzun zamandır bilinen bir teknoloji olan Ledlerin son 10 yılda nasıl bu kadar gelişip hayatımıza çok şeyler katacağını eminim çok az insan hayal etmişti. Bunlardan biri bendim. Çocukluğumda ufak led lerle fenerler yapıp bu az enerji çeken ışık kaynaklarıyla daha kuvvet fenerler yapmaya çalışırdım. Tabii o dönem led teknolojisi cidden yerlerde sürünmekteydi. Hatta bir keresinde ledi elektrik prizine takıp (hem ödümü) hem de ledi patlaşmışlığım vardır. Onların gelişeceğini (her nasılsa) hep biliyordum…

microsoft exel de hücre kilitleme

| 26 April 2010 10:01

microsoft exel de hücre kilitlemek için yapılacak işlemleri tek tek açıklamak ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

kilitleyeceğimiz hücreler seçilir. daha sonra mouse sağ klik yapılarak hücreleri biçimlendir’e basılır. burada son butonda yer alan koruma tıklanır. karşımıza: kilitli ve gizli onay kutucukları çıkar buradan kilitli onayı kaldırılır ve tamam butonuna basılır. daha sonra araçlar’dan koruma, sayfayı koru işaretlenir ve tamam butonuna basılır. artık seçili alana bilgiler girilir ve diğer alanlara bilgi ve yazı yazmamız engellenir. işte bu kadar.

USB iLE GELEN SAĞLIK!!!

Beacool | 22 April 2010 14:23

T-POWER - USB iLE GELEN SAĞLIK
T-POWER – USB iLE GELEN SAĞLIK

Kabul edelim annelerimiz ve babalarımız haklıydılar. Gençlik yıllarımda bilgisayarın başında uzun vakitler geçirirken bizimkiler bana kızar ve sağlığımı yok ettiğime dair nutuklar çekerlerdi. Evet o dönemin tüplü monitörleri ve radyasyon yaydığından bihaber olduğumuz bilgisayar parçalarının yarattığı zararlarını şu an çok yerde okumaktayız. Neyse ki şu an eskiye nazaran çok daha sağlıkla uyumlu ürünler üretilmekte…

İki aylık test sonuçları çok olumlu...
İki aylık test sonuçları çok olumlu…

Ama yine de tam uyumlu demek kendimize söylediğimiz bir yalandan başka bir şey olamaz. En basitinden monitörlerin yarattığı göz yorgunluğu bile sağlığa kötü bir etkiyken bilgisayarlar aslında bize çokta “dost” değiller. T-Power isimli ürünümüzün üreticileri de vaktinde ailelerinden nutuklarını iyi almış olacaklar ki sağlıklı bilgisayar kullanımı üzerine bir ürün sunmuşlar…

T-Power göz yorgunluğu, kan dolaşımına olumlu etkisi ve özel yapısıyla insan biyoritmine olumlu etkileri olduğu iddia edilen bir ürün. Hem de sadece usb’ye bağlanarak bu yararları sağlamakta. Kulağa inanılmaz geliyor değil mi?

microsoft exel dosyasındaki bir hücreye tarih formülü nasıl yapılır.?

| 29 March 2010 13:46

microsoft excel de bir tarih formülü nasıl girilir.
A1 hücresine tarih vermek için.=bugün()
bu tarih kısmını mouse ile sağ klik yaparak o hücrenin içerisine girerek hücreleri biçimlendir kısmına basıyoruz ve karşımıza aşağıda görülen resimdeki gibi bir küçük menü çıkıyor. sağ taraftaki “tür” kısmından hangi tarih bize uygun ise onu seçiyoruz.

Yine mi mikroskop?

Beacool | 25 January 2010 13:33

Yine mi mikroskop?

Çocukluğumdan beri hep bir mikroskobum olmasını istemiştim. Artık olabilir hem de gözümüzü kapatmak zorunda kalmadan. Tabii sitemizde daha evvel birkaç kez bu hayal için zamazingo tanıtıldı ama bunun diğer mikroskoplardan farkı değiştirilebilir ledleri (bunun önemini uğraşanlar bilir) ve bir standa ihtiyaç duymaması. 63$ olarak satılan WIKI USB Digital Microscope u buradan alabilirsiniz. Usb den bağlanan bu ürünle mikroskop gerektiren işlerinizi görmek kadar çocukluk hayallerinizi gerçekleştirebilir…