bildirgec.org

html5 hakkında tüm yazılar

Limitleri Zorlayan HTML 5 ve WebGl Örnekleri

maxhoper | 04 April 2011 17:40

Mozilla grubu firefox 4 ile birlikte tarayıcısının html 5’e verdiği desteği ve stabilitesini göstermek amacıyla birbirinden başarılı demoların ve tasarımların bulunduğu bir internet sitesi hazırladı.

web o wonder
web o wonder

Söz konusu siteye Web O'(pen) Wonder dan ulaşmak mümkün.
web o wonder ziyaretçilerine html 5 ve/veya webgl ile hazırlanmış özel tasarımlardan örnekler veriyor.
webgl: bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir opengl api’si ve javascript ile yazıldı. webgl herhangi bir ekstra yazılım gerektirmeksizin tarayıcı üzerinden 3d objelerin modellenmesinde kullanılabiliyor.

youtube ile web tasarım ve programlama öğrenmek

biodiscover | 14 March 2011 17:14

Youtube’da hemen hemen her konuya yönelik o kadar çok video var ki, say say bitmez desek yeridir. bu yazımızda sizlere youtube ile web tasarımı ve programlamayı öğrenebileceğiniz video kaynaklarını paylaşacağım.

1. thenewboston

Birçok web tasarımı ve programlama dilleriyle ilgili öğretici videoları bulunduran kullanıcımızın bu yönüyle Yotube’da çok etkin olduğunu görüyoruz. CSS, Java, PHP, 3Ds Max, Photoshop, Python ve dahasını Youtube’daki sayfasında bulabilirsiniz. (ve dahasını da.)

8 css3 sitesi keşfedelim

silver530 | 17 February 2011 12:04

1 – css3.com

css3 ‘ün resmi sitesi. css3’ün referans rehberini bulabileceğiniz ve blog tarzında css3 örneklerinin yayınlandığı sade bir site.

css3.com
css3.com

2 – css3please

css3 kodları tarayıcıdan tarayıcıya farklılık göstermektedir. bu site de css3 ile yapılabilecek bir görsellik için hangi tarayıcıda hangi kodun çalıştığını gösteren çok pratik bir site.

css3please
css3please

3 – css3generator

çok hızlı bir şekilde css3 kodu oluşturabileceğiniz son derece kullanışlı bir site. listeden eklemek istediğiniz css3 özelliğini seçdikden sonra piksel ve renkdeğerlerini girmeniz yeterli. her tarayıcı için gerekli kodları site bizim için oluşturuyor.

css3generator
css3generator

Google Chrome 9 & WebGL

mahirgul | 07 February 2011 11:23

Google Chrome9 Yayında
Google sevilen Internet tarayıcısının yeni versiyonunu yayınladı.

Adobe Flash’a açık kaynaklı bir rakip olarak lanse edilen WebGL, HTML5 ile birlikte zengin 3D deneyimi vaad ediyor.

Buda yakın zamanda çok daha zengin içerikli sayfaları göreceğimiz anlamına geliyor.

Yaşasın açık kaynak.

Bu linklerden WebGL için daha fazla bilgi alabilirsiniz.

En Yaratıcı Alışveriş Siteleri

Pretium | 29 January 2011 15:39

Tasarımcılar göz alıcı tasarımlar yaparken aynı zamanda sitenin işlevsel olması için çok çaba harcıyorlar. Bu yazımda mükemmel tasarımlar ve yenilikçi tasarım tekniklerinin akıllıca kullanıldığı bir kaç tasarımdan bahsedeceğim. Eminim bu tasarımlarda ilham alabileceğiniz birkaç özellik bulacaksınız.

Heartbreaker Fashion

50’ler ve 60’ların kıyafetlerinden esinlenilerek yapılmış, pastel renkler ve retro çizimler kullanılan tasarımı ile Heartbreaker’ın tasarımı şirket vizyonunu çok iyi yansıtıyor. Noktalı ve çizgili kenarlıklar farklı nesneleri birbirinden nazik bir biçimde ayırıyor.

Yeni HTML5 Logosu Yayınlandı.

Pretium | 24 January 2011 16:17

Geçtiğimiz günlerde W3C yazılım geliştiriciler ve tasarıncıların sitelerinde HTML5 kullanıldığını gösterebilmeleri için yeni bir HTML5 logosu yayınladı. Logo “Ocupop design agency” tarafından tasarlandı ve üzerinde değişiklik yapılmasına olanak sağlayan “Creative Commons Attribution 3.0” lisansına sahip.

Popüler HTML5 Oynatıcıları

angelsdemos | 09 November 2010 09:29

HTML5 ile gelen en dikkat çekici özelliklerden biri de kuşkusuz video özelliğinin gelmiş olmasıdır. Flash Player ile hazırlanan oynatıcılara alternatif olabilecek birçok oynatıcı geliştirilmekte. Google, Vimeo gibi siteler dahil HTML5 üzerinde birçok çalışma yapmakta. Popüler HTML5 Oynatıcıları:

SublimeVideo

Henüz tam olarak bitirilmemiş ve beta sürümünde olan SublimeVideo piyasaya sürülmedi. Bir video oynatıcısında arayabileceğiniz tüm özellikleri SublimeVideo’da bulabileceğiniz gibi ekstradan birçok özellik de bulunmakta.

Ambilight for Video Tag

Normal video oynatıcıların aksine dışarıya doğru ışık efekti sayesinde eşsiz bir video keyfini Ambilight for Video Tag size sunuyor. Fakat sadece oynatma/durdurma ses açma/kapama gibi özellikler eklenmiş.

Eylül Ayının jQuery Uygulamaları

angelsdemos | 23 October 2010 11:55

Eylül ayı boyunca en popüler jQuery derslerini sizler için derledik. Aşağıdaki birbirinden farklı ve kullanışlı uygulamarın tümünü ücretsiz olarak kullanabilir ve özelleştirebilirsiniz. Popüleritesi artan jQuery kütüphanesi sayesinde interaktif olarak web ortamında birçok farklı projede kullanabilirsiniz. Eylül Ayının jQuery UygulamalarıUygulamaları;

jQuery Roundrr – How To Create Awesome Circular Image Galleries With jQuery & CSS
(jQuery Roundrr – jQuery ve CSS ile Nasıl Dairesel Resim Galerisi Oluşturulur)

A jQuery & CSS3 Drop-Down Menu With Integrated Forms
(jQuery ve CSS3 ile Açılır Menüye Entegreli Formlar)

Simple Tooltip with jQuery & CSS
(jQuery ve CSS ile Basit Tooltip)

Eylül 2010’un En Popüler CSS3 Dersleri

angelsdemos | 18 October 2010 09:32

Sürekli gelişen ve hergeçen gün farklı tasarımlar yapılan web teknolojisinde css3 günümüzde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu ayın en popüler css3 uygulama derslerini aşağıdan inceleyebilirsiniz. Bu en popüler 5 dersde farklı teknikleri inceleyerek benzer çalışmalar yapabilirsiniz. Eylül 2010’un En Popüler CSS3 Dersleri;

Simulate Realism with CSS3
(CSS3 ile simüle Gerçekçilik)

CSS3 Speech Bubble
(Css3 ile Konuşma Balonu)

How To Create Depth And Nice 3D Ribbons Only Using CSS3
CSS3 ile Nasıl Derin ve Güzel 3D kurdela yaratma